Pragnęłam stworzyć przestrzeń, która byłaby mieszanką starego z nowym, nowoczesnego z klasycznym, gdzie obok rodzinnych pamiątek i antyków stoją współczesne meble. Chciałam, aby wnętrze współgrało z klimatem przedwojennej kamienicy - mówi właścicielka mieszkania, Klara Ostrowska, założycielka firmy KW Studio.

Współczesna lampa Cestita marki Santa & Cole harmonijnie współistnieje tu ze starym fotelem firmy Ercole, obitym w granatową tkaninę GP & J Baker. Na ścianie plakat Henryka Tomaszewskiego i grafika Jerzego Nowosielskiego. Obok lampy stoją: stuletnia ikona, kupiona w sklepie z antykami Uty Kalinowskiej w Krakowie, oraz bordowe miseczki, przywiezione przez właścicieli z podróży poślubnej do Kioto.

Lokal udało się kupić dzięki "kontrolowanemu przypadkowi". Klara z mężem od kilku lat mieszkają na warszawskim Solcu i bardzo zżyli się z Powiślem i najbliższą okolicą. Dlatego poszukiwania skoncentrowali wokół ulicy Rozbrat, głównej arterii dzielnicy. Jednak długo nie mogli znaleźć nic odpowiedniego.

Kiedy zaczęli tracić już nadzieję, trafili na mieszkanie niemal idealne: w stylowej kamienicy usytuowanej przy cichej, bocznej ulicy z oknami wprost na park. Niestety na parterze, co nie wchodziło w grę. Z wielkim żalem musieli zrezygnować. Ku ich radości dowiedzieli się jednak o mieszkaniu na sprzedaż piętro wyżej! Decyzję należało podjąć natychmiast. Powiedzieli "tak".

- Wiedziałam, czego potrzebujemy, co lubimy i w jaki sposób żyjemy, dlatego pragnęłam stworzyć przestrzeń możliwie ponadczasową i, co najważniejsze, dedykowaną specjalnie nam - przyznaje Klara.

Salon to miejsce relaksu. Miękki dywan gospodarze przywieźli ze Stambułu,
a obraz wiszący ponad sofą z Birmy.
Porcelanowe figurki
Nasza propozycja
Porcelanowe figurki "Dziewczyna siedząca"
1196 zł
Sofa Focus NAP
Nasza propozycja
Sofa Focus NAP
6673 zł
Stolik Denise, White Label Living
Nasza propozycja
Stolik Denise, White Label Living
368 zł
 Komoda Classic Eclectic 3 Indigo
Nasza propozycja
Komoda Classic Eclectic 3 Indigo
2800 zł
Perski dywan, 150 x 200 cm
Nasza propozycja
Perski dywan, 150 x 200 cm
1399 zł
Salon to miejsce relaksu. Miękki dywan gospodarze przywieźli ze Stambułu, a obraz wiszący ponad sofą z Birmy.

Najtrudniejszym zadaniem okazała się zmiana układu wnętrz. Ponieważ jak wiele warszawskich mieszkań w starych kamienicach i to w swoim ówczesnym kształcie było częścią większego lokalu. Architektka przeprojektowała je więc, dostosowując przestrzeń do wymagań swojej rodziny. Wyburzenie ścian korytarza, dzielących przestrzeń na niewielkie pomieszczenia, pozwoliło otworzyć wnętrze.

Oryginalny układ pomieszczeń

Dzięki oryginalnemu układowi pomieszczeń klasyczna jodełka na podłodze zyskała zupełnie nowy wyraz.

Odzyskano też sporo miejsca. Mieszkanie otrzymało dużą centralną przestrzeń, łączącą kuchnię z obszerną jadalnią. Miejsce dawnej kuchni zajęła spora łazienka ulokowana wygodnie przy sypialni rodziców, naturalnie dzieląc mieszkanie na strefę prywatną i ogólnodostępną. Dzięki tej roszadzie znalazło się też miejsce na dodatkową niewielką łazienkę i wygodne pomieszczenie gospodarcze.

Kuchnia z jadalnią to serce domu. Połączono tu współczesne meble kuchenne w stylu angielskim, zaprojektowane przez KW Studio, i wiekowe sprzęty. Mahoniowa witryna z okresu regencji na konsolowych nogach została kupiona dzięki antykwariuszowi Franciszkowi de Sage, który profesjonalnie sprowadza
meble z Anglii do Polski.
Lampa wisząca Zagreb, 35 x 15 cm
Nasza propozycja
Lampa wisząca Zagreb, 35 x 15 cm
699 zł
Kuchnia z jadalnią to serce domu. Połączono tu współczesne meble kuchenne w stylu angielskim, zaprojektowane przez KW Studio, i wiekowe sprzęty. Mahoniowa witryna z okresu regencji na konsolowych nogach została kupiona dzięki antykwariuszowi Franciszkowi de Sage, który profesjonalnie sprowadza meble z Anglii do Polski.

Chociaż zmieniło się niemal wszystko, Klara zdecydowała się pozostawić oryginalną, przedwojenną stolarkę drzwiową, która pięknie harmonizuje z zabytkowymi meblami obecnymi w rodzinie od pokoleń i przypomina o długim oraz szlachetnym rodowodzie kamienicy.

Kuchnia połączona z jadalnią to teraz największa przestrzeń mieszkania. Współczesne białe meble kuchenne nakryto czarnym granitowym blatem i zestawiono z ciemnobrązowym, drewnianym kredensem. Duży stół, wokół którego koncentruje się życie rodzinne, pochodzi z Indonezji i ma ponad 150 lat.

Gospodyni znalazła go w galerii Square Drop w Milanówku. Stojące wokół niego krzesła i część mebli oraz wszystkie lustra zostały sprowadzone z Anglii przez Franciszka de Sage - przyjaciela domu, handlarza i konserwatora antyków.

Indonezyjski stół z ok. 1800 roku właściciele wypatrzyli w galerii Square Drop w Milanówku. Krzesła Ercole pochodzą z lat 60. XX wieku. Obrazy zdobiące ściany namalował Pedro Ostrowski. Całości dopełnia wczesnowiktoriańska, mahoniowa witryna z astragalowymi listwami między szybkami.
Krzesło Windsor, ERCOL
Nasza propozycja
Krzesło Windsor, ERCOL
Indonezyjski stół z ok. 1800 roku właściciele wypatrzyli w galerii Square Drop w Milanówku. Krzesła Ercole pochodzą z lat 60. XX wieku. Obrazy zdobiące ściany namalował Pedro Ostrowski. Całości dopełnia wczesnowiktoriańska, mahoniowa witryna z astragalowymi listwami między szybkami.

Z salonu tuż obok kuchni rozciąga się piękny widok na pobliski park. Tu Klara obok wygodnej, szerokiej kanapy (z NAP) umieściła półkę, będącą jednocześnie regałem na książki i miejscem na często zmieniające się "wystawy". Trafiają tu rodzinne pamiątki, przedmioty przywożone z licznych podróży, prezenty od znajomych i przyjaciół.

Klara obok wygodnej, szerokiej kanapy umieściła półkę, będącą jednocześnie regałem na książki

Zależnie od nastroju Klara zmienia ekspozycję. Reorganizuje wystawione tu elementy, chowa do szafy albo dostawia nowe. Nad półką wiszą plakaty Tomaszewskiego, grafika Nowosielskiego, Skórczewskiego oraz mała grafika Norblina. W kącie znalazła miejsce barokowa czarna komoda, będąca w rodzinie od pokoleń. Nad nią wiszą obrazy Mikołaja Moskala kupione u zaprzyjaźnionego handlarza sztuki, właściciela Galerii Wschód.

Mieszanka stylów

Sztuka jest dla gospodarzy częścią życia. Miłość do niej oboje wynieśli z domów. Rodzice pana domu są znanymi historykami sztuki, a większość obrazów to pamiątki malowane przez przyjaciół i członków rodziny.

Monotonną biel ścian przełamano, pokrywając część z nich odważnymi kolorami (farby Farrow & Ball). Nad konsolą zawieszono wiktoriańskie lustro w złoconej, drewnianej ramie. Obok stoją XVIII-wieczne krzesła, które zostały obite
współczesną tkaniną firmy GP & J Baker.
Lustro Flash Rectangular, 120 x 80 cm
Nasza propozycja
Lustro Flash Rectangular, 120 x 80 cm
1999 zł
Monotonną biel ścian przełamano, pokrywając część z nich odważnymi kolorami (farby Farrow & Ball). Nad konsolą zawieszono wiktoriańskie lustro w złoconej, drewnianej ramie. Obok stoją XVIII-wieczne krzesła, które zostały obite współczesną tkaniną firmy GP & J Baker.

Klara od zawsze kocha plakaty, głównie z tzw. polskiej szkoły - Tomaszewskiego, Zamecznika. Właściciele zresztą ciągle powiększają swoją kolekcję. Z każdej podróży przywożą piękne przedmioty, nie bacząc na niewygody i trudy transportu. W Birmie kupili duży obraz olejny, w Stambule dywan do salonu, z Japonii przywieźli misy z laki, a z Tajlandii ceramikę.

Część sypialniana jest prosta i klasyczna. Charakter nadaje jej zawieszony nad łóżkiem plakat z 1965 roku autorstwa Wojciecha Zamecznika do filmu „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza oraz nowoczesna lampa firmy &tradition.

Mimo tej mieszanki stylów wnętrze jest niezwykle harmonijne i piękne.

Ściany ulokowanej obok sypialni łazienki pokryto tapetą William & Co, wykorzystującą stare wzory z angielskich tapet z końca XIX wieku. Nastrój elegancji potęguje oryginalne francuskie lustro z końca XIX wieku.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że powstawało latami, obrastając w doświadczenia kolejnych pokoleń. I choć tak nie było, czyż nie jest to właśnie przepis na ponadczasowe, mieszczańskie wnętrze? Mieszczańskie w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tym bardziej, że gospodarzom mieszka się tutaj naprawdę wspaniale. Cieszą się okolicą, bliskością parków, śpiewem ptaków, otoczeni pięknem.