168-metrowy dom otoczony naturą

Wielkomiejski loft? A może jednak romantyczna chatka na wsi? W tym niezwykłym domu w Poznaniu o powierzchni 168 metrów kwadratowych połączono oba te style w jedną spójną całość. Mieszka tu spora rodzina - Kamila, Maciej oraz troje ich dzieci: 6-letnia księżniczka Nela, 4-letni majsterkowicz Leoś i rodzinny buntownik, czyli 3-letni Eryk.

Stolik na kółkach do salonu przy szarej kanapie z poduszkami
Lampa wisząca Workshop L Rustic
Nasza propozycja
Lampa wisząca Workshop L Rustic
755 zł
Sofa Bragi ze stolikiem dębowym, Innovation
Nasza propozycja
Sofa Bragi ze stolikiem dębowym, Innovation
9520 zł
Plakat Pigasus Polish Poster Gallery, Leonard Konopelski
Nasza propozycja
Plakat Pigasus Polish Poster Gallery, Leonard Konopelski
67 zł
Czarna ściana to jedno z najodważniejszych rozwiązań w tym domu. By nie przerażała ciemnym kolorem, stała się domową minigalerią. Lampa nad stolikiem kawowym została kupiona w lampaloft.com.

- Uwielbiamy spędzać czas razem na łonie natury - mówi pani domu. - Pokochaliśmy kempingi i namioty, ale póki dzieci są takie małe i aktywne zdecydowanie od zagranicznych wojaży wolimy podróżowanie po Polsce.

Stara witryna w stylu vintage i fotele thonetowskie
Lampa wisząca wiklinowa, Ø60cm, HK Living
Nasza propozycja
Lampa wisząca wiklinowa, Ø60cm, HK Living
1399 zł
Dla dużej rodziny duży stół w jadalni to podstawa. A że przy okazji stoją przy nim klasyki designu – jak gięte krzesła marki TON czy Wishbone’y projektu Hansa Wegnera – to dodatkowa okazja, by uczyć młode pokolenie znaczenia pięknych przedmiotów w domu.Nad stołem jadalnianym dwie plecione lampy – piaskowa od HKliving, a czarna od Casa Bianca. Uwagę zwraca też zielony kredens wykonany na zamówienie przez zaprzyjaźnionego stolarza.

Nic więc dziwnego, że także w swoim domu właściciele nie wyobrażali sobie odcięcia się przyrody. Skoro jednak tak bardzo kochają naturę, lecz mieszkają w dużym mieście, a na dodatek mają trójkę energicznych pociech, nie było łatwo połączyć wszystkie te oczekiwania i potrzeby. I tu właśnie wkroczyło studio SHOKO.design, które Kamila zatrudniła do stworzenia projektu swojego wymarzonego domu.

Zabudowa kuchenna została wykonana na zamówienie. Na tle ścian z wyeksponowanych cegieł sprawia bardzo szykowne wrażenie.

- Myślę, że zatrudniając nasze biuro, Kamila wiedziała, że klimat starych kamienic jest mi bliski - wspomina projektantka Maria Malinowski. - Nasze wizje były spójne od samego początku i rozumiałyśmy się niemal bez słów. Drewniane belki, wysokie listwy, wysokie sufity, plecionki - tego nie mogło zabraknąć.

Styl eklektyczny we wnętrzu

- Eklektyzm to moje drugie imię - przyznaje Maria. - Kocham łączyć ze sobą nieoczywiste elementy, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują i pochodzą z zupełnie różnych stylów. Zawsze przeżywam, gdy ktoś kupuje np. cały zestaw do sypialni z jednej serii. To moim zdaniem najgorsze i najnudniejsze połączenie.

Ściana z cegły w przedpokoju na tle drewnianej ławki
Drewniana ławka ogrodowa naturalna, HKliving
Nasza propozycja
Drewniana ławka ogrodowa naturalna, HKliving
3099 zł
Wieszak Guzik M, czarny, HKliving
Nasza propozycja
Wieszak Guzik M, czarny, HKliving
55 zł
Surowa ceglana ściana w holu zapowiada, że wkraczamy do domu, który emanuje ciepłem i rodzinną sielanką.

Dlatego tu projektantka zestawiła inspiracje wielkomiejskim Poznaniem i miłość do natury właścicieli. Elementem, który to wszystko spiął w jednolitą całość, jest… cegła. A dokładniej mówiąc - surowa, odsłonięta, niepomalowana cegła na wielu ścianach. To właśnie ona - tak często występująca zarówno w wiejskich domkach, jak i postindustrialnych wnętrzach - okazała się idealnym łącznikiem dwóch odmiennych stylów.

Naturalne drewno, żyrandol i zagłówek z plecionki, pościel, narzuta, zasłony – wszystko w pięknych i bardzo modnych teraz odcieniach piaskowego beżu oraz subtelnych szarościach.

Współpraca Kamili i Marii układała się znakomicie. Nawet pomysł projektantki, by jedną ze ścian w salonie pomalować na czarno, został przyjęty z entuzjazmem. - Zawsze powtarzam swoim klientom, że to tylko kolor na ścianie i że trzeba być odważnym w decyzjach odnośnie wnętrza - mówi Maria. - A ścianę można przecież w każdej chwili przemalować. Moje wnętrza zazwyczaj są raczej stonowane i znajduje się w nich tylko jeden mocniejszy akcent, który powoduje, że całość wygląda oryginalnie i odważnie.

Meble do sypialni z plecionką wiedeńską w kolorze czarnym
Szafka Retro, HKliving
Nasza propozycja
Szafka Retro, HKliving
9799 zł
Krzesło retro czarne, HKliving
Nasza propozycja
Krzesło retro czarne, HKliving
1299 zł
Komoda na nóżkach i plecione krzesło to duńska marka HKliving.

Czym jednak udekorować taką wielką, czarną ścianę, by przytłoczyła wnętrza? - Na etapie stylizacji długo nie mogłyśmy dojść do ostatecznej wersji, jakie plakaty mają zdobić tę sporą czarną powierzchnię. Zabrało nam to trochę czasu, ale dziś ostatecznie efekt zadowala wszystkich.

Autor
Eklektyczny dom pod Poznaniem
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...