Autorką tego niezwykłego projektu jest Barbara Godawska z iHome Studio. Dzięki talentowi i doświadczeniu architektki oraz zastosowaniu produktów sprawdzonych marek w bardzo ograniczonym czasie powstało niebanalne wnętrze o jednostkowym charakterze.
Przestronna strefa dzienna na 30 metrach kwadratowych
Kawalerka o powierzchni 30 m2 składa się z pokoju z aneksem kuchennym, malutkiego holu oraz łazienki. Od progu wita niebanalna kolekcja kapeluszy oraz oryginalna złota wnęka. Wielkie lustro optycznie powiększa niewielką przestrzeń holu. Podłoga to jasne drewno ułożone w jodełkę francuską.
W strefie dziennej uwagę przykuwa intensywna tapeta marki Arte z kolekcji Moooi - wzór Menagerie of Extinct Animals, którą projektantka znalazła w Dekorian Home. Z nowoczesną tapetą fantastycznie kontrastuje retro komoda z przełomu lat 60. i 70. Przeciwległą ścianę ręcznie wykończono w oparciu o założenia stylu wabi-sabi. Przetarcia w odcieniach szarości mają odzwierciedlać niedoskonałe piękno tkwiące w świecie.
Ściana zyskała eleganckie wykończenie w postaci listwy ozdobnej Orac Decor zakupionej w salonie Dekorian Home. Do wykończenia mieszkania zastosowano też listwy przypodłogowe od Orac Decor. Wysokiej jakości detale, które w pierwszej chwili nie przykuwają wzroku, często decydują o tym, czy wnętrze będzie prezentować się porządnie i z klasą.
W zestawieniu z surową szarością ściany interesująco prezentuje się wygodna butelkowozielona kanapa ze złotymi obszyciami. Nie sposób nie zwrócić też uwagi na szklany stolik kawowy na złoconej nodze o niesamowitym floralnym kształcie. Pod oknem znajduje się prosty regał, ozdobiony przez żywe rośliny oraz różnego typu grafiki, obrazy i inne ozdoby.
Poza powracającymi zestawieniami kolorystycznymi, przez całe mieszkanie przewijają się też motywy zwierzęce - w szczególności przedstawiające motyle i ptaki. Aby nie pozwolić na efekt przeładowania, Barbara Godawska zdecydowała się na minimalistyczne krzesła i okrągły stół jadalniany - wszystko w odcieniach czerni.
Jak wydzielić strefę sypialnianą w kawalerce?
Z przestrzeni pokoju została sprytnie wydzielona strefa sypialniana. W tym celu projektantka zastosowała ścianki z lakierowanego drewna i szkła. Przestrzeń można zamknąć całkowicie dzięki półprzeziernym firanom. W malutkiej sypialni znajduje się łóżko z ciekawym jasnoszarym wezgłowiem z przyjemnego materiału. Stonowany kolor mebla świetnie zgrywa się z kapą w odcieniu butelkowej zieleni i granatowymi poduszkami.
Nad łóżkiem znajduje się malutka galeria sztuki - starannie dobrane obrazy i grafiki nadają przestrzeni artystycznego sznytu. Przewijające się złote i zielone motywy sprawiają, że mimo wielości wzorów i elementów nie ma poczucia nadmiaru, a aranżacja wydaje się spójna - tak właśnie prezentuje się doskonale opanowany styl eklektyczny w praktyce.
Top of the top - złoty aneks kuchenny!
Choć cała kawalerka zaskakuje oryginalnością i eklektycznym wystrojem, to aneks kuchenny kradnie uwagę i zachwyca niespotykanymi, a zarazem perfekcyjnymi neoklasycznymi połączeniami kolorów, wzorów i materiałów. Od początku było pewne, że w mieszkaniu pojawią się szkliwione płytki imitujące cegiełkę w odcieniu intensywnej zieleni. Idealnie sprawdziły się one nad blatem kuchennym.
Górne szafki kuchenne, które zostały wykonane z postarzanego lustra wytrawianego ręcznie, aby uzyskać zamierzony efekt. Kontrast niejednorodnych powierzchni oraz kolorów - głębokiej zieleni i żółtego złota - zapewnia niesamowite wrażenie. Świetnie wygląda też złota bateria i zlew.
Wśród tych mocnych akcentów doskonale prezentuje się prosta biała zabudowa ze złotymi elementami oraz nieskazitelnie biały sufit i ściany pomalowane wysokiej jakości farbą Para Paints dostępną w sieci salonów Dekorian Home (www.dekorianhome.pl).
Do wykończenia podłogi i blatu kuchennego wykorzystano z kolei spiek kwarcowy włoskiej marki Laminam. Przywodzące na myśl piękno białego marmuru płytki dodają wnętrzu klasy, ale też praktyczności.
Klasyczna łazienka w czerni i bieli
W porównaniu z wielobarwną stylistyką strefy dziennej łazienka prezentuje się stonowanie, wręcz minimalistycznie. Nie ma tu jednak miejsca na estetyczną nudę. Za niebanalny i wyrazisty charakter wnętrza odpowiadają przede wszystkim spieki kwarcowe marki Laminam. Na ścianach i obudowie wanny położono eleganckie płytki Statuario Altissimo. Doskonale imitują one przepiękne użylenia naturalnego marmuru. Dzięki ich zastosowaniu aranżacja nabrała smaku, z kolei nowoczesne czarno-białe kafelki fantastycznie przełamały poważną atmosferę. Efektu dopełniła prosta zabudowa i wysokiej klasy armatura.
Barbara Godawska na niewielkiej przestrzeni w ograniczonym czasie stworzyła aranżację, która stanowi kwintesencję stylu eklektycznego. Czerpiąc z najróżniejszych stylistyk, odważnie łącząc materiały, kolory i wzory, osiągnęła efekt wewnętrznej spójności i dopasowania. W tym szaleństwie jest metoda, a wrażenie artystycznej nonszalancji wymaga doskonałego planowania i wyjątkowej wrażliwości. Trzeba przyznać, że projektantka po mistrzowsku poradziła sobie z tym wyzwaniem.