Jak umiejętnie łączyć style wnętrzarskie?

Dom Alessandry to jeden wielki miks: są w nim antyki, nowoczesne elementy i prace dekoratorów wnętrz. Kuchnia, najbardziej wyjątkowa część domu, szezlong oraz łazienkowe lustro to prace Giovanny Carboni - projektantki wnętrz, która reinterpretuje elementy vintage wyposażenia domu i daje im nowe życie. Z kolei globus, znajdujący się obok sofy, to zdobycz od handlarza antykami: pełnił funkcję barku, który czasy swojej świetności miał w latach 70. XX wieku.

Alessandra Pellegrino nie tylko z racji zawodu jeździ po całym świecie. I z każdego zakątka naszej planety przywozi niezwykłe przedmioty, które w tym mieszkaniu znajdują swój nowy dom.

A to dopiero początek podróży po mieszkaniu tej niezwykłej osoby, która jako zastępczyni redaktor naczelnej działu online magazynu „Condé Nast Traveller Italia” oraz „Architectural Digest Italia” naprawdę zna się na tym, co pięknego świat ma nam wszystkim do zaoferowania.

Eklektyczna aranżacja salonu
Ręcznie tkany dywan Zohra, Benuta
Nasza propozycja
Ręcznie tkany dywan Zohra, Benuta
839 zł
Sofa z aksamitu Charlietown
Nasza propozycja
Sofa z aksamitu Charlietown
4299 zł
Stolik pomocniczy Ella, Westwing Collection
Nasza propozycja
Stolik pomocniczy Ella, Westwing Collection
279 zł
Czarna sofa w stylu chesterfiled pięknie odcina się na tle śnieżnobiałej ściany. Towarzyszy jej dywan z etnicznymi wzorami oraz pleciony fotel w stylu kolonialnym. Etażerka o oryginalnym kształcie to miejsce, gdzie Alessandra może eksponować wiele swoich ulubionych bibelotów.

Alessandra bardzo dużo podróżuje, zarówno ze względu na pracę, jak i z zamiłowania. Sporo przedmiotów, które znajdują się w jej domu, to pamiątki z rozmaitych podróży po świecie. Na przykład z małego targu w Meksyku przywiozła Madonnę, z Maroka - dywany, z Indii - tekstylia, z Islandii - figurki, z Taorminy - głowy Moro, a z Omanu - lampę…

Luksus w sypialni - wanna wolnostojąca

Jej ulubionym miejscem w domu jest wanna ulokowana w sypialni. Alessandra uwielbia kąpiele, to jej czas na relaks, kiedy wraca do domu po pracy. Jej marzeniem był bardzo konkretny typ wanny - wolnostojąca, z nóżkami w stylu retro, wykonana z kamienia i ustawiona przed łóżkiem.

Wanna wolnostojąca w sypialni
Lustro ścienne Muriel
Nasza propozycja
Lustro ścienne Muriel
839 zł
Choć zwiedziła niemal cały świat, Alessandra przyznaje, że jej własna wanna otoczona przez flamingi to jej najbardziej ulubione miejsce na całym świecie.

Gdy pierwszy raz zobaczyła to mediolańskie mieszkanie, poczuła w nim wyjątkowy rodzaj energii. - Odkryłam później, że należało do Piery Casbelli, tancerki z Teratro alla Scala, która właśnie w tym salonie udzielała lekcji tańca. Ciemny parkiet i światło wpadające do pomieszczenia przez duże okna, sprawiają, że pomieszczenie ma jedyną w swoim rodzaju wszechogarniającą i hipnotyzującą atmosferę - opowiada Alessandra.

Egzotyczne dodatki do wnętrz
Osłonka na doniczkę z betonu Face, HD Collection
Nasza propozycja
Osłonka na doniczkę z betonu Face, HD Collection
119 zł
Mała osłonka na doniczkę z metalu Werton, Bloomingville
Nasza propozycja
Mała osłonka na doniczkę z metalu Werton, Bloomingville
49 zł
Na każdym kroku można znaleźć to niezwykłe przedmioty. Niektóre z nich budzą uśmiech – jak zaskakujące połączenie pelikanów i dinozaurów w mosiężnej żardinierze.

Szczególnym miejscem tego domu jest kuchnia. - Marzyłam o wystroju w stylu lat 30., z mosiądzem, marmurem w wiśniowym kolorze i przede wszystkim - ponieważ nie gotuję zbyt często - chciałam, żeby kuchnia stopiła się z resztą wystroju - wolałam nie ryzykować, że mi się znudzi, tak jak to często bywa z nowoczesnymi kuchniami.

Zabudowa kuchenna została wykonana na zamówienie według projektu Giovanny Carboni i tak naprawdę w niczym nie przypomina kuchni, lecz raczej fragment baru z czasów amerykańskiej prohibicji, co dodatkowo podkreśla rząd surowych lamp.

Redaktorka wyznaje zasadę, że w taki sam sposób, w jaki nasz ubiór odzwierciedla naszą osobowość, tak nasze mieszkanie jest lustrem nas samych - to odzwierciedlenie naszych dusz. - Kiedy byłam dzieckiem, marzyłam o byciu pisarką i od zawsze kochałam modę. Nigdy nie wyobrażałam sobie, że mogłabym połączyć moje pasje w jedno i zrobić z tego swój zawód. Dzisiaj coraz bardziej fascynuje mnie również design. Myślę, że to sfera o ogromnym, jak dotąd niewykorzystanym, potencjale, bardzo ściśle połączona ze światem mody… - przyznaje Alessandra Pellegrino. - Bowiem dobrze ubrana kobieta jest jak dom urządzony ze smakiem. Mój dom jest ironiczny i łączy ze sobą klasykę z ekstrawagancją. Przykład? Pomiędzy kryształowymi szklankami znajduje się kubek z Wiliamem i Kate - mówi ze śmiechem.

Autor
Eklektyczny apartament włoskiej dziennikarki
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...