Paryż na warszawskiej Pradze - mieszkanie w stylu modern classic w odnowionej kamienicy!

Gdyby w Warszawie szukać paryskich klimatów, najłatwiej można by je znaleźć na Pradze. W tej bowiem dzielnicy, przez lata uchodzącej za nieatrakcyjną i zaniedbaną, uchowały się przepiękne kamienice z początku XX wieku. Oryginalna zabudowa odzyskuje ostatnio swój blask, dzięki licznym remontom i rewitalizacjom. Dzięki temu zmienia się postrzeganie całej dzielnicy, która zyskuje wielkomiejski sznyt, oferując bogate życie kulturalne, towarzyskie i gastronomiczne.

XX-wieczna kamienica odzyskała swój blask w 2018 roku.
W przestrzeni wypoczynkowej miks designu i sztuki. Metalowy stołek Plopp, Zięta Studio zestawiony został z miękkimi sofami Hugo, Sits. Na parapetach widoczne są rzeźby Lecha Goździewskiego – odlew gipsowy oraz rzeźba w drewnie. Na ścianie czarno-biała fotografia autorstwa Szymona Brodziaka

Nic zatem dziwnego, że gdy Ania i Marcin, para koneserów sztuki z północy Polski, chciała urządzić sobie w Warszawie mieszkanie na weekendowe wypady, jej wybór padł na lokalizację położoną w sercu tej dzielnicy. Mieszkanie znajduje się w kamienicy wybudowanej w 1912 roku. Swój pierwotny blask budynek odzyskał w 2018 roku. Deweloper podjął się gruntownej renowacji: odświeżenia elewacji, odnowienie klatek schodowych, modernizacji części wspólnych oraz wymiany instalacji. Mieszkania zostały przywrócone do standardu deweloperskiego, a jednocześnie zachowano charakterystyczne dla kamienic wnętrza, z ich niezwykłym klimatem i wysokimi sufitami – w tym przypadku to aż 3,4 metra!

Na ścianie kultowa fotografia Szymona Brodziaka „Kwiat” przedstawiająca jego żonę Anę. Zdjęcie zostało wykonane na ukochanej przez parę wietrznej wyspie Lanzarote w 2014 roku.
Na podręcznym stoliku z marmurowym blatem leżą albumy oraz przykuwające wzrok dodatki – porcelanowa filiżanka od Ende Ceramics, cukiernica vintage Ćmielów, pozostałe drobiazgi to Almi Decor.

Sztukateria, dzieła sztuki i miękkie tkaniny - tak architektka urządziła mieszkanie dla pary na weekendy!

Projektu wnętrz podjęła się warszawska architektka Aldona Banasiuk-Suchorzewska. Razem z inwestorami postanowiła, że mieszkanie powinno swoim wystrojem nawiązywać do szlachetnej architektury kamienicy. Oczywiście jest to wnętrze dla współczesnej rodziny, dlatego nie można było zapomnieć o walorach użytkowych. Projekt układu funkcjonalnego architektka przygotowywała siedem razy! Jednak gdy powstała solidna baza, jej urządzanie okazało się czystą przyjemnością.

Zamysłem projektantki było uzyskanie w kuchni czystej, minimalistycznej i symetrycznej zabudowy, która zniknie we wnętrzu. Na podłodze ułożono piękną jodełkę francuską. Rzeźba Lecha Goździewskiego wprowadza do wnętrza unikatową atmosferę.
Hokery Osso Oak Black, stół lity dąb wybarwiany na kolor czarny, Ethnicraft, NAP. Ethnicraft to producent mebli drewnianych, które charakteryzuje prostota, funkcjonalność i autentyczność. Nad stołem lampa ścienna 204 L40 SW, Lampe Gras DCW Editions, NAP.

Apartament o powierzchni prawie 70 m² ma ekspozycję południowo-wschodnią. Składa się ze strefy dziennej z otwartą kuchnią, przytulnej jadalni, trzech sypialni oraz łazienki. Dzięki zmianom w układzie funkcjonalnym, między innymi przeniesieniu łazienki, udało się uzyskać dodatkową sypialnię.

Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko Soft w kolorze antracytowym NAP. Nad nim fotografie Szymona Brodziaka „Skuter” oraz „Kobieta z paczką”. Te czarno-białe fotografie Brodziaka pochodzą z sesji dla Martini Cava, która powstała w Rzymie latem 2011 roku.

Właściciele są wielbicielami opery i teatru i to właśnie warszawskie premiery nakłoniły ich do inwestycji w stolicy. Nic zatem dziwnego, że w mieszkaniu nie mogło zabraknąć sztuki. Wybór prac był tym łatwiejszy, że zarówno architektka, jak i inwestorka uwielbiają twórczość Szymona Brodziaka. Jego ekspresyjne czarno-białe zdjęcia zyskały towarzystwo rzeźb Lecha Goździewskiego. Sztuka, architektura i design splotły się tutaj w całość, tworząc unikatowy miks łączący historię ze współczesnością.

Założeniem projektowym w łazience było nawiązanie do klimatu Nowego Jorku, czyli elegancja w nowoczesnym wydaniu. Płytki z kolekcji Tubądzin Timeless Macieja Zienia – na podłodze mozaika gresowa RIVAGE 3, na ścianach cegiełki. Lustra w łazience skrywają dużą szafę gospodarczą z ukrytą pralką.
Łazienka – autorski projekt szafki umywalkowej, spełnia jednocześnie funkcję toaletki. Ceramika Roca, umywalka Roca Gap.