Zmiana wystroju kojarzy się z długim remontem, wymianą mebli i wysokimi kosztami. Jednak okazuje się, że imponujący efekt można uzyskać tanio i szybko, zmieniając jedynie niektóre, ale istotne dla wystroju wnętrza elementy.

Ciekawą metamorfozę kuchni przeprowadziła autorka bloga Kreatywne Życie, która przy pomocy farby oraz świetnych pomysłów całkowicie odmieniła wygląd i styl wnętrza. Warto zainspirować się jej sprawdzonymi wskazówkami.

Stare nowe meble kuchenne

Szafki kuchenne stanowią ten obowiązkowy element wyposażenia kuchni, który tworzy jej styl i klimat. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, wybieramy meble w konkretnym stylu. Najczęściej w polskich kuchniach znajdziemy szafki o drewnianych frontach oraz blatach. Podobnie przypadku stołu i krzeseł lub taboretów. Aby zmienić wystrój wnętrza, wystarczy okleić drzwiczki szafek specjalną okleiną lub - tak jak zrobiła to autorka bloga - przemalować je na inny kolor.

Typowa kuchnia - przed metamorfozą   Biała kuchnia - po metamorfozie
Kuchnia blogerki przed...   i po zmianach

W tym przypadku wybór padł na białą farbę, dzięki której kuchnia zrobiła się jaśniejsza i optycznie większa. Aby podkreślić nowy styl wnętrza, uchwyty szafek zostały przemalowane czarnym sprayem. Niewielkim kosztem można je także wymienić na nowe.

Trzymając się tego stylu, warto także przemalować stół i krzesła. Siedziska w kontrastujących lub pastelowych kolorach będą idealnym urozmaiceniem całości.

Po tak znacznej metamorfozie w wyglądzie mebli kuchennych możemy zastanawiać się, czy będą nadal dobrze współgrały, np. ze ścianami. Jednak zanim zaczniemy planować malowanie, rozważmy tańszą, prostą i niezwykle atrakcyjną alternatywę - ramki z pasującymi do wystroju fotografiami, szablony z inspirującymi cytatami lub tablicę kredową.

Ściana nad blatem w kuchni - przed metamorfozą   Ściana nad blatem w kuchni - po metamorfozie
przed   po

Detale podkreślą zmiany

Zwykle to meble i ściany nadają styl wnętrzu, jednak dodatki i ciekawe rozwiązania podkreślają go i dopełniają. Autorka bloga Kreatywne Życie zastosowała 2 interesujące zabiegi, które choć proste, zdecydowanie dodały wnętrzu świeżości.

Pierwszym była wymiana szyb szafki wiszącej na siatkę. Ta drobna zmiana okazała się strzałem w dziesiątkę. Odsłonięte kolorowe, pastelowe naczynia stały się teraz dekoracją kuchni. Dodatkowo wnętrze szafki, podobnie jak szafka i półka wisząca, zostało wyklejone tapetą w delikatne pasy. Prosty zabieg, ale dzięki temu meble nie giną w białej kuchni.

Dla podkreślenia nowego stylu kuchni niezbędne będą również ozdobne pojemniczki na przyprawy oraz produkty spożywcze, dzbanki, mini-zielnik na parapecie oraz nieduża biblioteczka na książki kucharskie.

Biała kuchnia w prowansalskim stylu   Regał w kuchni
Przemalowane na biało szafki kuchenne, zwłaszcza witryna z siatką zamiast szyby, nawiązują do stylu prowansalskiego.   Oklejone tapetą w paski wnętrze regału sprawia, że na wskroś współczesny mebel nabiera nieco rustykalnego charakteru.

tekst: Katarzyna Kowalska
zdjęcia: Katarzyna Świerczyńska, www.kreatywnezycie.blogspot.com