Przyjazna, ciepła, a może industrialna w bardziej surowym stylu - kuchnia to szereg możliwości aranżacyjnych i tylko od Ciebie zależy jej charakter. Są jednak pewne elementy, które warto uwzględnić w każdym projekcie, by kuchnia była funkcjonalna, a rozwiązania ergonomiczne. To pozwoli cieszyć się przestrzenią kuchenną przez wiele lat.

Po pierwsze: meble gotowe, a może do zabudowy?

Bez wątpienia decydując się na meble na wymiar możesz być pewien, że w pełni wykorzystasz potencjał kuchennej przestrzeni. W tym wypadku nie ma bowiem mowy o jakiejkolwiek stracie miejsca, ponieważ wnętrze będzie wypełnione zabudową meblową co do centymetra. To idealne rozwiązanie do nietypowych miejsc, niewielkich i nieustawnych przestrzeni. Natomiast jeżeli Twoja kuchnia jest standardowa tzn. nie masz skosów, kąty są proste to gotowy zestaw dobierzesz bez problemu. Taki wybór będzie tańszy i zajmie mniej czasu. Aby Twoja kuchnia była wyjątkowa, możesz pomyśleć nad zakupem mebli w sieciówce i dobraniu frontów u stolarza.

Po drugie materiał

Styl, kolorystyka czy wyposażenie to podstawowe pytania kiedy myślisz o swojej kuchni. Dodaj do tego jeszcze jeden ważny element - materiał. Bez względu na to czy decydujesz się na zakup gotowych mebli czy wykonuje je stolarz zapytaj o to jaki jest wybór materiału, z którego zostaną stworzone meble, a w szczególności fronty. Pamiętaj, że kuchnia to szczególnie narażone miejsce na wysoką temperaturę czy wilgoć, a także szereg czynników związanych z przygotowanymi posiłkami: tłuszcze czy kwasy. Poszukaj materiałów, które będą wytrzymałe, łatwo utrzymasz je w czystości i będą cieszyć oko latami. Jakim więc produktom warto się przyjrzeć?

Polimerowe szkło. Materiał okazuje się fantastyczną alternatywą dla tradycyjnego szkła. Nie tylko pozostaje wysoce odporne na pęknięcia, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, ale jest również o wiele lżejsze. Powierzchnia frontów meblowych wykonanych z tego materiału połączona jest bezspoinowo z krawędzią - dzięki temu do frontu nie dostanie się wilgoć, powierzchnia mebla nie zawilgotnieje, a na frontach nie pojawią się "pęcherze". Mimo, że w swojej nazwie zawiera szkło, jest laminatem, dzięki czemu jest wytrzymały.

Co z kolorami?

Neutralne odcienie oraz mocniejsze akcenty znajdziemy w ofercie REHAU. Delikatne barwy Bianco, Nebbia, Perla czy Magnolia idealnie komponują się z naturalnym wzornictwem czy drewnem. Jeżeli dobrze się czujesz intensywniejszych kolorach wybierz Piano czy Grafite. Połyski i maty to nie wszystko. Dla miłośników naturalnych materiałów powstała kolekcja decor. Wzory kamieni czy drewna możesz zastosować jako akcent lub większy element kuchni.

Kolejny, coraz bardziej popularny materiał, to akryl. Odporny na uszkodzenia, zarysowania i działanie promieni UV, przyciąga oko idealnie jednolitą powierzchnią, która wprowadza do kuchennej przestrzeni harmonijny styl. Akryl okazuje się doskonałą alternatywą dla lakieru, nie odpryskuje się, ani nie zmienia koloru. To szczególnie ważne kiedy myślisz o powiększeniu zabudowy kuchennej lub jej modyfikacji. Oprócz tego materiał pozostaje niezwykle gładki i pozbawiony porów, dzięki czemu bardzo łatwo utrzymać go w czystości. Co ciekawe, możesz wybierać wśród rozmaitych wykończeń kolorystycznych oraz od połysku, po mat, na którym można pisać kredą.

Po trzecie ergonomia

Funkcjonalna przestrzeń jest dobrze zaplanowana. Odpowiednie ułożenie mebli i sprzętów to podstawa. Pewnie znany Ci jest tzw. trójkąt roboczy, który ułatwi aranżację wnętrza. Mówi on o tym, iż odległość między płytą do gotowania, lodówką oraz zlewozmywakiem tworzy właśnie taką figurę. Kolejny aspekt to wysokość mebli, która pozwoli Ci na komfortowe korzystanie z blatu kuchennego. Najczęściej spotykane rozmiary to między 85-90 cm. Pamiętaj o sprytnych rozwiązaniach do przechowywania. Szafki typu cargo, czy specjalne stelaże do szaf narożnikowych ułatwią codzienną pracę w kuchni.

Co jeszcze? W przypadku małej przestrzeni nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek marnowanie miejsca. Zdarza się, że chcielibyśmy wykorzystać wnękę do szafy, ale uniemożliwia nam ona jej swobodne otwieranie i zamykanie. Co wówczas? Wybierz żaluzje meblowe. Są świetnym rozwiązaniem dla trudno dostępnych miejsc, a obecnie możesz znaleźć je w kolorach frontów powierzchni REHAU. Wybierz rozwiązania, które ułatwią Ci przechowywanie i maksymalnie wykorzystają przestrzeń.

Po czwarte oświetlenie

Kiedyś kuchenne oświetlenie kojarzyło się z lampą sufitową na środku pomieszczenia. Obecnie zdecydowanie odchodzi się od tego pomysłu decydując się na kilka źródeł światła. Więcej punktów świetlnych to nie tylko lepiej doświetlona kuchnia, ale i optycznie większe pomieszczenie. Jeśli więc planujesz remont lub budowę zdecydowanie postaw na wiele źródeł światła. Oprócz lampy sufitowej możesz wybrać np. podświetlenie blatów roboczych listwami LED.

Kuchnia jest miejscem nie tylko doskonałych smaków i aromatów, ale również świetnego stylu! Pamiętaj zatem, aby projektując kuchenne wnętrze zwrócić uwagę nie tylko na jego ergonomię, ale również odpowiednie wykończenie blatów oraz frontów, które będzie sprawdzać się przez kolejne lata.

Więcej informacji na: www.rehau.pl/kuchnia