Aranżacja nowoczesnego mieszkania zawsze pociąga za sobą pewnego rodzaju wyzwania. Tworząc odpowiedni klimat i atmosferę, pozwala poczuć się w domu dokładnie tak, jakbyśmy chcieli. Musi odpowiadać zatem gustom wszystkich członków rodziny, a jednocześnie odznaczać się wysoką funkcjonalnością. W przypadku okien warunki te spełniają nowoczesne rolety. Poznajmy bliżej ich rodzaje.

Roleta z kasetą lub bez

Dwa podstawowe rodzaje rolet różnią się od siebie sposobem zwijania materiału. Pierwszy z nich posiada kasetę, do której schowana jest rolka, na którą nawijamy tkaninę. Dzięki temu jest ona po zwinięciu niewidoczna, a jednocześnie kaseta chroni ją od zabrudzenia czy uszkodzenia. Świetnie sprawdzi się w różnorodnych aranżacjach. Jednocześnie jednak kaseta to dodatkowy element na oknie, który nie każdemu musi odpowiadać.
Dlatego producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, proponują także rolety mini, które pozbawione są kasety. Rolka pozostaje wówczas odsłonięta, nie występują także prowadnice. Dzięki temu całe okno nabiera dodatkowej lekkości. Wykorzystanie jej może sprawdzić się szczególnie w minimalistycznych wnętrzach.

Roleta pod kolor ścian

Urządzasz mieszkanie i zastanawiasz się, jaki kolor rolety wybrać? Klasyczne barwy, takie jak biel i jasnożółty, coraz częściej odchodzą w zapomnienie, a na ich miejsce pojawiają się inne, często żywe tkaniny. Jak jednak wybrać tę, która najlepiej będzie odpowiadała całej aranżacji? Jednym z pomysłów jest dopasowanie koloru tkaniny do farby na ścianach. Pozostają w takiej samej tonacji - a jeśli się uda, to nawet będąc identyczną - roleta tworzy jeden, ciekawy ciąg ze ścianami. W ten sposób pozwala na optyczne zachowanie pełnej harmonii i z zasady pasuje do wszystkich dodatków.

Kontrast kolorystyczny

Innym pomysłem na aranżację jest wykorzystanie rolety jako elementu wyróżniającego się z całego wystroju wnętrza. Osoby, które lubią ekstrawaganckie połączenia, mogą zdecydować się na przykład na posiadanie stonowanych, szarych ścian oraz intensywnych, czerwonych dodatków. W tym przypadku roleta o takiej barwie również będzie doskonała, łącząc się harmonijnie z drobiazgami, a odróżniając od ciągu ścian.

Dzień i Noc

Jednym z ciekawych rozwiązań, które świetnie sprawdzi się w pokoju, w którym lubimy często zmieniać stopień zaciemnienia, są Rolety Dzień i Noc. Posiadają one ułożone naprzemienne paski kolorowego materiału i przezroczystego tworzywa, dzięki którym regulacja intensywności oświetlenia i nasłonecznienia jest bardzo łatwa. Pozwalają na uzyskanie każdej atmosfery, którą tylko pragniemy cieszyć się w domu.

Rolety Dzień i Noc świetnie sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach. Pasują do minimalistycznych, urbanistycznych i industrialnych stylistyk, tworząc z nimi ciekawe kompozycje i wpasowując się w nurt innowacyjności i wysokiej funkcjonalności każdego elementu dekoracyjnego. Wybierając je, na pewno nikt nie pożałuje.