Wiele uwagi poświęcamy zwykle wyborowi umywalki, sedes i bidet traktując nieco po macoszemu, sięgając po prostu po produkty z jednej serii. Tymczasem wszystkie te urządzenia mogą współtworzyć łazienkową aranżację.

Zwyczajowo umywalka, sedes i bidet noszą wspólne miano łazienkowej ceramiki, choć ich tworzywo może być bardziej zaskakujące - na przykład szkło czy metal.

Najczęściej jednak rzeczywiście wykonane są z glazurowanej ceramiki. Niekoniecznie białej. Większość producentów na zamówienie oferuje sprzęty w rozmaitych kolorach - od pasteli po czerń czy złoto.

Dla amatorów znajdą się też urządzenia ozdabiane ornamentami w barwie srebra lub złota. Dla tych, którym mniej niż na ozdobnych detalach zależy na praktycznych walorach urządzeń, warto polecić te, które mają specjalne powłoki chroniące przed powstawaniem plam od kropli wody, osadzaniem się kamienia, a zarazem ułatwiające mycie.

Intensive, Ideal Standard - umywalka ceramiczna Flow, Keramag - umywalka ceramiczna Khroma, Roca - umywalka ceramiczna
Intensive, Ideal Standard, umywalka ceramiczna, nablatowa, wym. 65x52 cm. Cena 1771 zł Flow, Keramag, umywalka ceramiczna, podwieszana, wym. 65x47 cm. Cena 788 zł Khroma, Roca, umywalka ceramiczna, nablatowa, wym. 75x40 cm. Cena 911 zł

Czysta forma nowoczesnej zabudowy także potrzebuje sporej przestrzeni, by można było docenić jej urodę. Może być częścią większej, dziennej części domu - meble zgrupowane w bloki zamknięte nieprzejrzystymi frontami sprzyjają zachowaniu ładu i porządku w skłonnym do chaosu królestwie kucharzy.

Pamiętajmy, że im szersza umywalka, tym wygodniej będzie nam z niej korzystać. Duże modele sprawdzają się w rodzinnych łazienkach, zwłaszcza gdy mają ich używać także dzieci.

Najczęściej wykonane są z ceramiki, białej, kolorowej lub ozdobionej dekoracyjnymi deseniami. W sklepach dostępne są jednak także modele z hartowanej stali, a także z kamienia naturalnego i kamiennych konglomeratów. Te ostatnie są bardzo ciężkie, dlatego montuje się je na wzmocnionych stelażach.

Większość umywalek to modele podwieszane - przykręcane śrubami bezpośrednio do ściany, albo zawieszane na stelażach montażowych. Takim typom umywalek zwykle towarzyszy tzw. półnoga lub noga, służąca do osłonięcia syfonu odpływowego.

Ta klasyczna metoda montażu nie jest jedyna. Umywalki mogą być stawiane na blacie (trzeba w nim wyciąć niewielki otwór na odpływ). Modele przeznaczone do wbudowania w blat mebla można zamontować na dwa sposoby: jako wpuszczane (krawędzią opierają się na powierzchni blatu) lub podwieszone pod nim.

Kolejną metodą jest postawienie umywalki na stelażu (najczęściej jest on oferowany przez producenta ceramiki).