Drzwi nie muszą wcale wyglądać nudno. Wręcz przeciwnie - stanowią ważny element aranżacji, który wpływa na wystrój i wrażenie wywoływane przez dane pomieszczenie. Dotyczy to przede wszystkim (choć nie tylko) drzwi wewnętrznych, które wykorzystuje się, by odgrodzić od siebie poszczególne pomieszczenia. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem drzwi wewnętrznych o oryginalnym, niekonwencjonalnym wyglądzie - jesteś w dobrym miejscu. Poniżej dokonujemy krótkiego przeglądu najbardziej inspirujących modeli drzwi z ostatniego sezonu oraz podpowiadamy do jakich aranżacji będą pasować.

Drzwi do wnętrz nietypowych

Jeśli zależy ci na uzyskaniu niezwykłego efektu aranżacyjnego, warto wybierać drzwi kolorowe. Ich popularność wzięła się z zachodu, a dokładnie w typowych dla wysp brytyjskich nowoczesnych stylów aranżacji. Co prawda, początkowo decydowano się na stosowanie drzwi kolorowych przede wszystkim w wejściach do domów - czyli jako drzwi zewnętrznych. Obecnie trend uległ przeniesieniu „do środka” i niejeden producent drzwi wykonuje także wewnętrzne skrzydła kolorowe.

Drzwi kolorowe są wykonane w sposób identyczny co drzwi w konwencjonalnych barwach. Ich skrzydła wykonano z warstw drewna (rzadziej z tworzyw sztucznych, metalu), przegrodzonych materiałami izolującymi. Na powierzchni stosuje się intensywne barwy, wśród których najpopularniejszymi są intensywna czerwień, żółć i pomarańcz, rzadziej błękit i odcienie zielonego.

By drzwi sprawiały maksymalnie pozytywne wrażenie estetyczne, warto zwrócić uwagę na sposób, w który naniesiono na ich powierzchnię farbę oraz na samą jakość powierzchni. Drzwi wewnętrzne kolorowe mogą być wykończone w różny sposób - do najpopularniejszych metod należy malowanie proszkowe, lakierowanie, a także stosowanie gotowych oklein. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, jednak pragniemy polecić przede wszystkim drzwi malowane proszkowo. Metoda ta pozwala uzyskać niezwykle gładką powierzchnię oraz pokryć wszelkie wgłębienia, kąty i trudno dostępne miejsca.  

Drzwi mniej i bardziej kolorowe - przegląd inspiracji aranżacyjnych

Po drzwi kolorowe sięgają przede wszystkim osoby stawiające na odważne i nowoczesne aranżacje. Jeśli zależy ci, by twoje wnętrza mieszkalne odróżniały się i promieniowały energią, wówczas warto rozważyć poniższe rozwiązania. Przede wszystkim - warto sięgać po drzwi o prostej konstrukcji, na których powierzchni nie znajdują się żadne dodatkowe zdobienia, fryzy, ani ornamenty. O wiele lepiej wypadają drzwi o prostej budowie ramowej lub płytowej. Pasują do różnego typu aranżacji i stylów - minimalistycznego, rustykalnego, skandynawskiego, loftowego i boho.

Niektórzy decydują się na drzwi w tym samym kolorze co ściany. Jest to wybór dość odważny, który w wielu sytuacjach okazuje się słuszny. Warto jednak dokładnie rozważyć takie monotematyczne połączenie kolorystyczne. Często, o wiele lepszy efekt tworzą kontrasty kolorystyczne - na przykład zestawienia intensywnych barw lub kolorów przeciwstawnych, a także odcieni jasnych z ciemnymi. Intensywne barwy są często wykorzystywane do przełamywania monochromatycznych aranżacji. By nieco „rozbudzić” atmosferę panującą w twoich pomieszczeniach, warto uzupełnić białe ściany i czarne obicia o takie intensywne odcienie jak: słonecznikowa żółć, oliwkowa zieleń lub indygo.