Zagadnienia w artykule:
  • Psychologia kolorów - jaka jest moc czerwieni?
  • Jakie kolory pasują do czerwonego?
  • Czerwone ściany w mieszkaniu - czy to dobry pomysł?
  • Kolor czerwony w mieszkaniu - czas na meble!
  • Czerwona dodatki i… sztuka!

Mieszkanie z kolorem czerwonym? Nie za często spotkamy takie rozwiązanie. Czy to błąd? Można udzielić bardzo uniwersalnej odpowiedzi: to zależy. Trzeba pamiętać, że czerwień z jednej strony może korzystnie oddziaływać na psychikę, z drugiej zaś, w nadmiernej ilości - być męcząca i nadmiernie pobudzająca. Wiele zatem zależy od indywidualnych potrzeb, ale przede wszystkim - umiejętnego operowania czerwienią. 

fot. David Land

Psychologia kolorów - jaka jest moc czerwieni?

Kulturowo kolor czerwony niesie ze sobą wiele skojarzeń. To barwa miłości, namiętności, pasji, aktywności w działaniu i dynamiki. Kojarzy się też z ogniem, który może być zarówno ocieplający i pobudzający, jak i… niszczący. I tu wchodzimy w obszar tych ciemniejszych konotacji czerwieni: rywalizacji, agresji, walki, krwi. We wnętrzach zatem istotne jest, żeby wykorzystać lepsze walory koloru czerwonego!

proj. Bryan Graybill, fot. Eric Piasecki

A tu klucz jest jeden: umiar plus indywidualne odczucia. Ponieważ czerwień może mieć właściwości silnie pobudzające, lepiej jej unikać w dużej ilości, a zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak sypialnia czy pokój dziecka. Niektórzy też wskazują na salon, niemniej tu już sprawa nie jest taka prosta. Dlaczego? Część z nas lepiej spędza czas wśród barw ognistych, a część - wśród stonowanych. Z tego powodu czerwona ściana czy sofa w salonie wcale nie musi być złym wyborem.

Moodboard produktowy w kolorze czerwonym, KOKET

Jakie kolory pasują do czerwonego?

Umiejętnie zbudowane kompozycje barwne pozwalają okiełznać moc czerwieni. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na następujące połączenia:

Czerwień i biel: duet uniwersalny, ponadczasowy, zawsze atrakcyjny wizualnie, ale też mocno kontrastowy. Może więc wymagać uzupełnienia łagodniejszymi odcieniami drewna, beżu czy szarości.

Czerwień i brąz: dobre połączenie zwłaszcza w przypadku zgaszonej czerwieni. Barwy są pokrewne, dlatego powstaje kompozycja harmonijna i przyjemna dla oka.

proj. Volta Architecture

Czerwień i niebieski: równie ciekawie prezentują się zestawienia z granatem, jak i odcieniem dżinsowym czy bardziej pastelowym. Efekt? Klasyczna elegancja z odrobinę brytyjskim twistem (w końcu chodzi o kolory flagi Union Jack!).

Czerwień i czerń: niezwykle eleganckie połączenie, eksplorowane chociażby w modzie.

Czerwień i szarość: łagodniejsza w wyrazie kompozycja niż z czernią. Szarość świetnie równoważy moc czerwieni.

Czerwień i beż: jeden z najlepszych sposobów na osłabienie siły czerwieni. Beż jest barwą ciepłą, delikatną, a co więcej - z powodzeniem wraca na salony. Warto też pamiętać, że na aranżacyjny sukces wpływa odcień czerwieni, na jaki się zdecydujemy. A tych jest sporo. Możemy brać pod uwagę m.in. odcienie ciepłe (pomidorowy, truskawkowy, oranżowy) czy nieco chłodniejsze (malinowy, wiśniowy, rubinowy).

Restauracja Dough Pizza, proj. Ohlo Studio, fot. Patrick Schuttler

Czerwone ściany w mieszkaniu - czy to dobry pomysł?

Wszystkie ściany w pomieszczeniu pomalowane na czerwono? To raczej rzadki wybór i niezbyt bezpieczny. Czerwień w takiej ilości może być bardzo męcząca. Dlatego lepiej ją zastosować na jednej wybranej ścianie lub do wizualnego wyróżnienia wybranej strefy (np. bibliotecznej, z regałami).

proj. Brothers Glen Waverley

Dobrze sprawdzają się też tu odcienie głębsze i chłodniejsze, wpadające w bordo, burgund, brąz. Warto wszystko zrównoważyć odpowiednio dobranymi kolorystycznie meblami i dodatkami - w barwach bardziej stonowanych (np. biel, beż, szarość, jasne drewno). Ciekawą alternatywę dla czerwonej farby stanowi tapeta z tym kolorem.

fot. Annie Sloan

Kolor czerwony w mieszkaniu - czas na meble!

Meble w kolorze czerwonym stanowią świetny sposób na wprowadzenie tej barwy do mieszkania. Urozmaicają i dynamizują wystrój, a także pozwalają stworzyć intrygujące kompozycje w różnych stylach. Oto kilka przykładów:

Czerwone meble tapicerowane: czerwona sofa szybko staje się królową salonu, ale też jego dominantą. Lepiej więc zacząć od foteli (sporo ikon wzorniczych dostępnych jest w wersji czerwonej!) czy krzeseł. Klasycznego szyku z pewnością dodają tapicerki aksamitne w głębokich, chłodniejszych odcieniach czerwieni.

Czerwone komody i szafki: fantastycznie ożywiają wnętrze w takich konwencjach, jak np. industrial czy orientalne boho.

fot. Domino

Czerwona szafa: nietypowy wybór np. do przedpokoju. Już od wejścia mieszkanie będzie pełne energii!

Czerwona zabudowa kuchenna: w praktyce to jedna z częściej spotykanych opcji, jeśli chodzi o czerwone meble. Kolor ten pobudza - także apetyt, co w tym pomieszczeniu działa na korzyść wszystkich. W przypadku kuchni czerwień zapewnia też nowoczesny, dynamiczny, wielkomiejski look.

fot. Westwing

Czerwone dodatki i… sztuka!

Kolor czerwony można śmiało wprowadzać także w postaci drobnych elementów wystroju. Mogą to być m.in. tkaniny dekoracyjne (dywany, pledy, narzuty, poszewki na poduszki) czy akcesoria w salonie, gabinecie, a zwłaszcza kuchni - tu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na naczynia i utensylia. Bardzo ciekawy efekt wizualny zapewnia również sztuka w kolorze czerwonym: obrazy, rzeźby, ale też plakaty i grafiki. Przyciągają wzrok - to na pewno!

fot. Desenio
Autor
To chyba najtrudniejszy kolor w aranżacji wnętrz! Jak urządzić mieszkanie z kolorem czerwonym?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...