Naprawa pęknięć ścian - przygotowanie
Przed zabraniem się do pracy, należy ocenić uszkodzenia. Najczęściej pęknięcia i ubytki w ścianach występują na przegrodach działowych i związane są z osiadaniem budynku, bądź drganiami, wywołanymi przez przejeżdżające pobliską drogą samochody. Rysy na ścianach pojawiają się najczęściej w najsłabszych miejscach konstrukcji, np. w okolicach okna, nadproży, czy kominów. Można przyjąć, że pęknięcia, które istnieją już jakiś czas i przestały się powiększać, pozostaną już w takim kształcie i można przystąpić do ich naprawy. Pozostaje kwestia skompletowania odpowiednich materiałów i narzędzi, które będą potrzebne by naprawić pęknięcia ścian i powstałych w nich ubytków, czy dziur.
- Szpachla - wybierz szpachlę odpowiednią do rodzaju podłoża i uszkodzenia (np. gipsowa, akrylowa).
- Taśma malarska - do zabezpieczenia krawędzi w razie potrzeby.
- Papier ścierny lub gąbka ścierna - do wygładzenia powierzchni.
- Grunt - wzmacnia podłoże i poprawia przyczepność szpachli.
- Pędzel - do nakładania gruntu.
- Szpachelka - do nanoszenia masy szpachlowej i gładzi.
Naprawa pęknięć ścian wewnętrznych - krok po kroku
Zanim omówimy rodzaje specjalistycznych materiałów, którymi zaszpachlujesz ubytki w ścianach, warto zapoznać się z instruktażem, z którego dowiesz się, jak krok po kroku naprawić uszkodzenia ścian. Ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta! Jeśli pierwsza warstwa masy szpachlowej ma schnąć np. 6 godzin, i dopiero można nakładać następną trzeba tego przestrzegać.
- Oczyszczenie powierzchni - najpierw usuń wszelkie luźne fragmenty tynku lub farby. Należy poszerzyć i pogłębić pęknięcie na ścianie na kształt litery V, aby spoina była nieco szersza, niż rysa. Na koniec odkurz ścianę lub oczyść ją z pyłu i kurzu pędzlem.
- Gruntowanie - nałóż na naprawiane miejsca cienką warstwę gruntu pędzlem i pozostaw do wyschnięcia na czas zalecany przez producenta.
- Szpachlowanie - zaprawę szpachlową wciskaj równomiernie w szczelinę, wypełniając pęknięcie. Nadmiar usuwaj na bieżąco szpachelką, wyrównując powierzchnię masy do ściany.
- Szlifowanie - po stwardnieniu szpachli, wygładź powierzchnię papierem ściernym z drobnym uziarnieniem lub gąbką ścierną o gramaturze 150.
- Powtórzenie czynności - w przypadku głębokich pęknięć w ścianie, może być konieczne nałożenie kolejnej warstwy szpachli, a czasem nawet kilku.
- Malowanie - po całkowitym wyschnięciu, pomaluj naprawione miejsce farbą za pomocą wałka.
Jak usunąć rysy na ścianie
Pęknięcia i rysy na ścianie to częste zjawisko. Drobne rysy na ścianie można usunąć samodzielnie najłatwiej i najszybciej. Wystarczy użyć zwykłej elastycznej szpachli, czyli akrylowej masy naprawczej acryl putz. To gotowy produkt w pojemniku, przygotowany już do natychmiastowego użycia. Podczas nakładania masy szpachlowej tryb działania jest zgodny z zamieszczonym powyżej instruktażem.
Naprawa pękniętych ścian - jak naprawić głębokie pęknięcia w ścianach?
Do naprawy głębszych rys i pęknięć na ścianach fachowcy zalecają używać specjalistycznej masy akrylowej zbrojonej dodatkowo włóknem szklanym. Nakłada się ją nieco inaczej, mianowicie nanosi warstwowo, przy czym jedna warstwa nie powinna przekraczać 3 mm grubości. Każda warstwa musi schnąć kilka godzin. Po nałożeniu i wyschnięciu ostatniej warstwy należy nałożyć na wierzch zwykłą wykończeniową gładź szpachlową, która po wyschnięciu docierana jest na gładko i malowana.
Naprawa ubytków w ścianie - dziura w ścianie to nie problem!
Rozległe dziury w ścianie, pozostałe na przykład po zaawansowanych pracach remontowych, można zakryć na wiele sposobów. Najczęściej stosowanym i najbardziej profesjonalnym sposobem jest wyrównanie brzegów otworu i wycięcie kształtu otworu z płyty gipsowo-kartonowej. Wycięty element z płyty g-k mocowany jest wewnątrz ubytku za pomocą masy szpachlowej, nałożonej na brzegi otworu. Następnie na całość nakładana jest gotowa masa szpachlowa z włóknem szklanym. Finiszem jest gładź szpachlowa.
Naprawa ściany po zalaniu - jak usunąć zacieki?
Jeśli zdarzyło Ci się, że sąsiad z góry zapomniał zakręcić kran i na suficie bądź ścianie w Twoim mieszkaniu powstał nieestetyczny wybrzuszony zaciek, możesz go samodzielnie usunąć. Kiedy zaciek jest już suchy, szpachelką zdrap uszkodzoną farbę i gładź. Następnie powierzchnię trzeba odpylić pędzlem i zagruntować. Na koniec miejsce pokryj gipsem szpachlowym, a po wyschnięciu wyszlifuj i pomaluj farbą.
Tani pomysł na ścianę - jak wyeksponować starą ścianę?
Stare ściany, pełne drobnych spękań, ubytków i niedoskonałości to coś, za co fani surowych industrialnych i loftowych wnętrz zapłacą każdą cenę. Efekt taki osiągany jest najczęściej za sprawą specjalistycznego tynku, imitującego stary betonowy mur. Jeśli okaże się, że w Twoim mieszkaniu po zdarciu wszystkich warstw starej tapety pod spodem jest pięknie niedoskonały stary tynk lub beton, pomaluj go na biało lub podkreśl betonową farbą, a uzyskasz bazę pod personalizowane wnętrze, które urządzisz w swoim oryginalnym stylu.
Również odsłanianie starej cegły jest trendy, więc zanim naprawisz i zakryjesz starą ścianę, zastanów się, jak możesz wykorzystać jej potencjał.
Naprawa i odnawianie ścian: podsumowanie
Naprawa pęknięć i ubytków ścian nie jest skomplikowana, ale wymaga cierpliwości i dokładności, masę wciskamy bardzo dokładnie w szczelinę. Jeśli nie masz pewności, czy poradzisz sobie samodzielnie, zawsze możesz skorzystać z pomocy fachowca. Cennik naprawy ubytków w ścianie zależy od wielkości uszkodzenia. Za usunięcie dość małych pęknięć w ścianie trzeba zapłacić ok. 12-15 zł za m2.