Pierwsze ciepłe promienie słońca co roku zachęcają nas do spędzania czasu wolnego na balkonach i tarasach. Co jednak gdy te nie są jeszcze gotowe na przyjęcie szukających wytchnienia gości? Tym, którzy właśnie zabierają się do budowy, remontu lub rearanżacji plenerowego salonu, podpowiadamy, jakie rodzaje i wzory desek drewnianych oraz kompozytowych cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. Prezentujemy tegoroczne trendy ogrodowe, o których warto pamiętać urządzając zewnętrzną strefę wypoczynku.

Deski tarasowe powinny być przede wszystkim trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ale też gotowe sprostać wyzwaniu ciągle zmieniających się mód, jednocześnie wciąż pozostając w trendach. Zanim więc zdecydujemy się na wybór desek tarasowych, które posłużą nam przez lata i będą cieszyć oczy, poznajmy ponadczasowe bestsellery i nowości, które określą styl nowoczesnego tarasu na kolejne sezony. Najpopularniejsze obecnie rozwiązania oraz rodzaje produktów zdradzą nam eksperci marki DLH.

Natura zawsze w trendach

O drewnianych deskach z pewnością moglibyśmy powiedzieć, że to ponadczasowa klasyka. Bez względu na wybarwienie i preferowany gatunek, ten naturalny materiał zawsze będzie cieszył się powodzeniem. Szlachetny, kojarzony z bliskością przyrody, pozwala w prosty sposób zaaranżować strefę outdoorową sprzyjającą wypoczynkowi. Nie zapominajmy, że drewniane deski to też znakomite tło dla roślin, płóciennych leżaków, wyplatanych mebli czy rzemieślniczej ceramiki. I choć wraz z upływem czasu delikatnie zmieniają swoją barwę, odpowiednio pielęgnowane, zachowają urok.

Deski tarasowe z drewna egzotycznego bangkirai.

Kolorem dominującym wśród drewnianych desek jest z pewnością brąz występujący w przeróżnych wybarwieniach - od jasnych, wręcz beżowych odcieni, aż po intensywne czerwonobrązowe tony. Najbardziej nasycone barwy znajdziemy wśród gatunków egzotycznych, takich jak merbau, massaranduba, kempas czy bangkirai, choć równie mocny odcień prezentuje też rodzimy jesion thermo. Średnio nasycone brązy oferują m.in. guyana teak, ipe (lapacho), cumaru i garapa, a także impregnowana sosna. Tarasy w jasnych, złocistych odcieniach powstają zaś ze świerku oraz, bardzo obecnie popularnego, modrzewia syberyjskiego. Ten ostatni pod względem parametrów technicznych i użytkowych jest jednym z najbardziej wytrzymałych iglastych gatunków, któremu nie straszne są wilgoć, mróz czy palące słońce, a do tego charakteryzuje się przystępną ceną. Jednocześnie modrzew syberyjski z pewnością spodoba się tym, którzy szukają drewna wyróżniającego się zachwycającym rysunkiem gęsto ułożonych słojów, nieraz stanowiącym największą ozdobę tarasu.

Deski z każdego z wymienionych gatunków można znaleźć w ofercie marki DLH, która już od 30 lat dostarcza wysokiej jakości drewno od zaufanych dostawców - respektujących zasady zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrony lasów i zachowania równowagi w ekosystemach.

Deski drewniane z modrzewia syberyjskiego.

Skandynawskie wakacje

Gołębie szarości, mroźne grafity i odważne antracyty - oto najpopularniejsze kolory ostatnich sezonów, królujące nie tylko we wnętrzach, ale i w strefie outdoorowej. Uniwersalne i niepoddające się schematom, świetnie sprawdzą się zestawione z nie mniej popularną bielą, z ciepłymi odcieniami drewna czy bardziej odważnymi kolorami mebli i dodatków. Nie dziwi więc fakt, że coraz chętniej wprowadzamy srebrzystoszare odcienie na taras - zwłaszcza odkąd pojawiły się deski kompozytowe o takim wybarwieniu.

Odporne na wilgoć i wahania temperatur, a do tego posiadające w składzie nawet do 50% drewna, potrafią zawrócić w głowie i stać się głównymi bohaterami wiosenno-letnich aranżacji na świeżym powietrzu. Co więcej o deski kompozytowe i ich odpowiednie wybarwienie nie musimy się zanadto troszczyć - odporne nawet na najtrudniejsze warunki pogodowe, nie potrzebują corocznej konserwacji. Wystarczy wyczyścić je z ewentualnych, powstałych po zimie zabrudzeń, by cieszyć się relaksem na łonie natury.  

Deski kompozytowe z kolekcji Solid Struktura.
Deski kompozytowe z kolekcji Luna.

Wśród desek tarasowych marki DLH znajdziemy wiele modeli kompozytowych w odcieniach szarości i grafitu. Wystarczy, że przyjrzymy się kolekcjom Luna, Gala czy Duna z tradycyjnym ryflowaniem. Niedawno do oferty marki dołączyły też nowe linie - Solid (z jedną stroną gładką, a drugą gęsto żłobioną) i Solid Struktura (z wyjątkowym rysunkiem słojów drewna). Te dwie kolekcje, wyjątkowe na rynku, warto polecić osobom, które pragną, by ich taras odzwierciedlał najnowsze trendy i kształtował przyszłe mody, a u gości budził zachwyt przyprawiony odrobiną zazdrości. Dlaczego? Nie dość, że charakteryzują się ciekawą strukturą, to dzięki pełnemu przekrojowi są bardzo wytrzymałe i umożliwiają wykonywanie tarasów o nieregularnym obrysie oraz takich, w których krawędź pozostaje odsłonięta - nie ma tu konieczności montowania listew wykończeniowych.

Bestsellery w nowej odsłonie

Mimo, że wielu z nas marzy o urodzie tarasów z naturalnego drewna, stale rośnie popularność desek kompozytowych. Ich parametry techniczne, łatwość pielęgnacji a także atrakcyjna cena sprawiają, że coraz częściej stają się pierwszym wyborem wielu Polaków.

Deski kompozytowe z kolekcji Luna (teak).

Bestsellerami cieszącymi się niesłabnącą popularnością są deski z wspomnianych już kolekcji Luna i Duna. Obie dostępne w szarości, graficie, ale też w trzech odcieniach brązu - jasnym (teak), rudym (redwood) i czekoladowym (ciemny brąz). Szeroka paleta barw sprawia, że łatwo wybrać wariant najlepiej odpowiadający naszym gustom, a jednocześnie harmonijnie łączący się z architekturą domu. Obie serie zawierają deski czterostronnie szlifowane, które po jednej stronie posiadają drobne ryflowania z szerokimi marginesami wzdłuż obu krawędzi. Po drugiej natomiast Luna ukazuje takie same marginesy i tylko 11 dość luźno rozłożonych żłobień, Duna z kolei awangardowy rysunek zaledwie 6 ryflowań bez marginesów. Dzięki temu w kreacji niezwykle nowoczesnego tarasu śmiało może iść w zawody z kolekcjami Solid i Solid Struktura.

Deski kompozytowe z kolekcji Duna (ciemny brąz).

Więcej informacji na: www.dlh.pl