Oświetlenie sufitowe stanowi bardzo ważny element organizacji przestrzennej źródeł świata w domu lub mieszkaniu. Wybór punktów, w których zdecydujesz się na sufitowe źródło światła, jest bardzo istotny. Najlepiej sprawdzi się lampa sufitowa jako główne źródło świata. Musisz jednak liczyć się z tym, że oświetlenie sufitowe często wymaga dodatkowego źródła w postaci kinkietów, halogenów lub innych lamp.

Jaka lampa sufitowa do salonu?

Lampa sufitowa do salonu musi być dobrana w bardzo przemyślany sposób. Salon to wizytówka naszego domu, dlatego i lampa do niego powinna być dobrana pod kątem zastosowany w pomieszczeniu rozwiązań aranżacyjnych. Przy salonach urządzonych w sposób tradycyjny, barokowy, glamour świetnie sprawdzą się na przykład bogato zdobione lampy.

Do salonu nowoczesnego czy urządzonego w skandynawskim stylu z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie lampa o prostej budowie. Sprawdzają się tutaj szczególnie półprzezroczyste klosze, które emitują piękne, rozproszone światło.

W salonie klasycznym sprawdzić się może jednak znacznie lepiej szklana lub kryształowa lampa. Do loftowych wnętrz możesz sobie pozwolić na tworzywo sztuczne lub metal. Dostępne są coraz częściej naprawdę ciekawe formy kloszy. Furorę robią różnego rodzaju lampy i nieregularnych kształtach. Warto jednak pamiętać, że te naprawdę rozbudowane sprawdzają się raczej do dużych pomieszczeń. Jeśli twój salon jest mały, postaw na ciekawe, ale możliwie proste formy. 

Nie tylko w salonie, ale w każdym pomieszczeniu, lampa sufitowa wcale nie musi być jedynym źródłem światła. Jeśli zależy ci na doświetleniu np. obszaru roboczego, postaw na punktowe światło, lampy stołowe lub podłogowe. 

Lampy sufitowe do sypialni?

Lampy sufitowe do sypialni nadają się absolutnie genialnie, ponieważ pozwalają stosunkowo niskim kosztem stworzyć nastrojowe wnętrze. Dzięki temu klimat w sypialni natychmiast będzie lepszy. Ciekawym rozwiązaniem może się okazać ciemna lampa dopasowana do wnętrza. Ciemny klosz pozwoli delikatnie przyciemnić generowane światło, a tym samym nieco przytłumić jego ostrość i stworzyć bardziej sprzyjający odpoczynkowi i regeneracji klimat. Dobrym rozwiązaniem jest wybór lampy z zamkniętym kloszem. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie oświetlenie LED, które sprawdzi się na przykład podczas wieczornego czytania. 

Oświetlenie sufitowe do kuchni?

Pomieszczenie, w którym przygotowujemy posiłki, powinno być możliwie jak najlepiej oświetlone. Tutaj lampa sufitowa z pewnością nie wystarczy. Daje ona dużo światła, natomiast konieczne jest doświetlenie obszarów roboczych, przestrzeni pod szafkami, płyty grzewczej. W tym celu warto zdecydować się na kilka źródeł światła. Oświetlenie sufitowe będzie tylko jednym z kilku zastosowanych rozwiązań. 

Oświetlenie sufitowe LED do łazienki?

Dominującym rozwiązaniem w łazience są przede wszystkim plafony, ewentualnie kinkiety montowane na ścianach. Rzadziej zdarza się oświetlenie sufitowe w postaci lamp wiszących. Tutaj podobnie jak w kuchni, potrzebnych jest kilka źródeł światła. Do tego dużą wagę trzeba przyłożyć do odpowiedniego rozłożenia poszczególnych punktów świetlnych. Dobrym rozwiązaniem przede wszystkim są lampy emitujące rozproszone światło. Klosze powinny być raczej przezroczyste. Oczywiście klimat w łazience jest także bardzo ważny, natomiast wykonujemy tutaj szereg zabiegów pielęgnacyjnych, które wymagają odpowiedniej widoczności. Jeśli tylko masz możliwość, zdecyduj się na lampy punktowe nad lustrem, przy szafkach albo dodatkowe oświetlenie wanny lub kabiny prysznicowej. 

ARTYKUŁ PARTNERA