Apartament Christiana Greya stanowi odzwierciedlenie bogatego życia tytułowego bohatera filmu "50 twarzy Greya" i jest ważnym elementem tworzącym jego wizerunek. W scenografii użyto ekstrawaganckich mebli i dodatków portugalskiej manufaktury Covet Lounge prowadzonej przez projektantów o wyjątkowo świeżym spojrzeniu na design.

"50 twarzy Greya" to film, o którym - z powodu intensywnego marketingu w mediach - słyszał ostatnio prawie każdy. Opowiada historię, która zaczyna się jak spełnione marzenie większości nastolatek - w dość przeciętnej młodej dziewczynie (Dakota Johnson) zakochuje się zabójczo przystojny multimilioner Christian Grey (Jamie Dornan). Związek nabiera tempa i rumieńców, kiedy wychodzą na jaw nietypowe upodobania młodego bogacza.

Dla nas istotne jest jednak nie jak, ale gdzie bohaterowie spędzają czas. Scenograf C. Scott Baker wykreował fantastyczny apartament, w którym mieszka Christian Grey. Jak przystało na multimilionera, Grey zamieszkuje penthouse na jednym z wyższych pięter drapacza chmur w centrum Seattle. Najważniejszą przestrzenią w apartamencie jest ogromny salon z widokiem na portowe nabrzeże i panoramę miasta, połączony ze strefą wejściową i kuchnią.

Apartament Christana Greya i meble Covet Lounge - wsród nich widoczne na stronie obok konsola Burlesque oraz lampa stołowa Turner
Apartament Christana Greya i meble Covet Lounge - wsród nich widoczne na stronie obok konsola Burlesque oraz lampa stołowa Turner

Kolory i materiały, które widzimy w salonie apartamentu kojarzą się z przepychem - jest tam złoto, marmur, egzotyczne forniry. Wszystko jest wypolerowane na wysoki połysk, przez co całość wygląda jak wizualizacja komputerowa, prawie nierealistycznie. Z uwagi na gigantyczną powierzchnię wydaje się, że niewiele jest w tym wnętrzu mebli i przedmiotów. Zamiast szaf stoją piękne, luksusowo niepraktyczne komody, na tle podłogi z marmuru lśni czarny fortepian. Nie brakuje też dzieł sztuki - rzeźb, instalacji i wielkoformatowych obrazów.

W scenografii użyto mebli i oświetlenia młodej portugalskiej firmy Covet Lounge i jej czterech marek: Boca do Lobo, Brabbu, Delightfull, Koket. Design tworzony przez tę firmę jest ciekawą alternatywą dla modnego teraz w Polsce minimalizmu i dążenia do upraszczania form. Projekty nawiązują kształtami do mebli z różnych epok, są wykonywane ręcznie z najlepszej jakości materiałów, bywają pokryte płatkami złota lub polerowane na wysoki połysk. Wśród nich znajdują się dwa wyjątkowo piękne i odważne meble - szafka Pixel Anodized i fioletowa komoda Diamond.

Christian Grey w swoim apartamencie z widokiem na Seattle.
Christian Grey w swoim apartamencie z widokiem na Seattle.

Być może fabuła filmu "5o twarzy Greya" nie jest bardzo przekonująca, jednak scenografia oraz nowoczesne meble wykorzystane w filmie na pewno zasługują na uznanie. Dla chcących przyjrzeć im się jeszcze dokładniej została stworzona strona www.christiangreysapartment.com, na której można dokładnie obejrzeć apartament w trójwymiarze.

tekst: Anna Oporska
zdjęcia: Kino Świat, serwisy prasowe firm