Tradycyjna, rzemieślnicza, ludowa, nowoczesna, artystyczna. Nie ma jednej definicji tkaniny. Jest bogactwo materiałów, wzorów, kolorów i faktur!

Tę artystkę mianowano polską królową tkanin! Jedną z nich sprzedała za pół miliona!

Najsłynniejsza artystka tkaniny w Polsce, Magdalena Abakanowicz, z uporem odmawiała nazywania tkaninami swoich prac wykonanych z wełnianych i sizalowych splotów. Dla niej były to rzeźby. Koniec kropka. Dziś natomiast powszechnie uznawana jest za prekursorkę nowych trendów w tkactwie. Cóż, nie zawsze bowiem tkanina musi być makatką wykonaną na domowych krosienkach. O prace Abakanowicz biją się dziś kolekcjonerzy i instytucje kultury na całym świecie.

Magdalena Abakanowicz, „Black”, 1971 rok. Desa Unicum

- O dużym zainteresowaniu tkaninami świadczą także wyniki aukcji „Magdalena Abakanowicz. Synteza Sztuk” w DESA Unicum z listopada 2023 r. Podczas licytacji padł rekord najdrożej sprzedanej tkaniny Abakanowicz na świecie - Abakan Structure kupiono aż za ponad milion złotych. O dynamice wzrostu cen na tkaniny autorstwa Magdaleny Abakanowicz świadczy sprzedaż pracy zatytułowanej Dorota. Abakan na aukcji w DESA Unicum w 2016 r. osiągnął wynik na poziomie 56 640 złotych, a już w 2020 r. ta sama praca została sprzedana za 519 000 złotych, co stanowi wzrost aż o 816% - mówi Natalia Kowalek, ekspertka DESA Unicum.

Polska manufaktura splotów. Właściciele zaprosili do pracy polskich projektantów!

Oczywiście na drugim biegunie eksperymentów z tkaniną zawsze pozostaje stare, dobre tkactwo. To mozolna, wymagająca cierpliwości technika. Aby powstał kilim, potrzebna jest współpraca rzemieślnika i artysty. Tak powstają tkaniny marki Splot. Jej założyciel, Przemysław Cepak, zaprasza do współpracy współczesnych polskich projektantów, na przykład Zofię Strumiłło. Wyszukuje też klasyczne wzory, takie jak kilim „Stado” autorstwa Marii Bujakowej z roku 1964.

Zdaniem eksperta

 Te artystki same projektują i tkają swoje kilimy!

Rzadziej zdarza się, by - tak jak robią to projektantki ze studia Tartaruga, Jadzia Lenart i Wika Podolec - autorki same projektowały i tkały kilimy swojego autorstwa. Po włosku tartaruga znaczy „żółw”. Żółw jest powolny, ale za to długowieczny i wyjątkowy. Dokładnie taki jak tkaniny, które powstają w założonej przez nie pracowni. Pamiętajmy jednak, że tkanina artystyczna może być również drukowana oraz farbowana i to unikatowy wzór, a także kolor przenoszą nas ze świata masowego do artystycznego. Co ciekawe, do wykonania tkaniny można wykorzystywać różne materiały, przeplatać z sobą plastikowe włókna, sznurki, miedziane druty, łączyć ze sobą pióra.

Kilim wełniany AURORA to ręcznie wykonana tkanina dekoracyjna z kolekcji NORD-SUD, zaprojektowana przez Jadzię Lenart. Kilim może służyć jako dywan na podłodze lub jako dekoracja na ścianie.

Tkaniny gwiazdami polskiego rynku aukcyjnego

- Tkanina odzyskała należyte miejsce w historii sztuki. Możemy swobodnie mówić, że z impetem powróciła na salony. Temat tkaniny jest wciąż podejmowany w kolejnych opracowaniach, jest źródłem znaczących ekspozycji w prestiżowych instytucjach kultury, nie tylko w Polsce, ale także na świecie - mówi Natalia Kowalek, ekspertka DESA Unicum.

- Tkanina jest poszukiwana wśród rodzimych oraz zagranicznych kolekcjonerów współczesnej sztuki, ponieważ stanowi ciekawą formę inwestycji. Ze względu na bogatą, znaczącą pozycję w kształtowaniu polskiej sztuki powojennej sztuka tkacka nadaje każdej kolekcji pełniejszy wymiar.

Autor
Najsłynniejsze tkaniny w Polsce. W te marki warto inwestować! [RANKING REDAKCJI]
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...