Rośliny na Twoim balkonie ciągle chorują? Są słabe, nie mają wielu kwiatów, żółkną im liście lub usychają? Żadne odżywki, nawozy, regularne podlewanie nie działa? To wcale nie jest kwestia dobrej, czy złej ręki do kwiatów. Być może błędnie dobrałeś/dobrałaś rośliny pod swój balkon. Zależnie od tego, po której stronie masz swój prywatny wiszący ogród, taka fauna będzie na nim rosła. Na południowej stronie naszego domu są bowiem inne warunki niż na stronie północnej. Choć wydaje się, że nie ma to znaczenia, to jednak od tego może zależeć, czy nasz balkon będzie się pięknie zielenił, czy powodował naszą frustrację.
Balkon od strony południowej - te gatunki roślin sprawdzą się najlepiej
Warunki panujące na południowych balkonach możemy przyrównać do południa Włoch. Jest dużo słońca i bardzo ciepło. Żeby się o tym przekonać, wystarczy usiąść na południowym balkonie, od godziny jedenastej do około szesnastej latem. W tych godzinach będzie największe słońce. W trochę mniejszej skali, ale nadal podobnie jest wiosną i jesienią.
Południowa strona zawsze jest cieplejsza i ma najwięcej słońca. Dlatego cieniolubne rośliny po kilku dniach po prostu zginą na takim balkonie. Podobnie te lubiące więcej wilgoci. Ziemia w ciągu dnia będzie bowiem wysychać, a dolewanie jej przy pełnym słońcu, jedynie „ugotuje” korzenie, doprowadzając do śmieci rośliny.
W związku z tym, na balkonie południowym rośliny podlewamy tylko wieczorem, kiedy słońce się już schowa. Najlepiej małymi porcjami wody, ale często. Tak by ziemia dobrze nasiąkła wodą. Dzięki temu następnego dnia wilgoć z doniczki nie wyparuje tak szybko. Przez takie warunki rośliny na balkon południowy muszą być odporne na przesuszoną ziemię i lubić duże nasłonecznienie. W takich warunkach sprawdzi się najlepiej:
Warto również zadbać o odpowiednie doniczki i skrzynki. Ponieważ balkon południowy wystawiony jest na mocne słońce, nie poleca się ciemnych doniczek. Szybciej się nagrzewają i przyczyniają się do szybszego wysychania ziemi. To z kolei źle wpływa nawet na te sprawdzone, odporniejsze kwiaty.
Balkon od wschodu - lista sprawdzonych gatunków roślin
Jeśli zapytasz ogrodnika, czy specjalistę od aranżacji zieleni, o to, na jakim balkonie, najłatwiej stworzyć mały zielnik, odpowiedź będzie jedna. Na balkonie po stronie wschodniej. Dlaczego tak się dzieje? Zachowany jest naturalny cykl dnia. Głównie pod kątem ścieżki, jakie słońce przechodzi podczas całego dnia, a co za tym idzie temperatury.
Wcześnie robi się widno, w ciągu dnia wszystko się nagrzewa, aby po południu stopniowo te parametry malały. Nie ma gwałtownych przeskoków, na które wiele roślin źle reaguje. Spokojnie można hodować gatunki światłolubne i cieniolubne - o ile zapewnimy im odpowiednią osłonę.
Najgorzej wypadają na takim balkonie rośliny wymagające stałego i dużego nasłonecznienia. Przy czym to najgorzej objawia się mniejszą ilością kwiatów, czy ogólnie słabszym wzrostem. Nie ma więc tragedii, co jasno pokazuje, jak łatwy do zazielenia, jest taki balkon. Co dokładnie jednak warto mieć na balkonie od wschodu? Z roślin ozdobnych warto wybrać:
- kocanki,
- surfinie,
- petunie,
- pelargonie,
- nasturcje,
- hibiskus,
- werbeny,
- niecierpki,
- oleandry,
- wiciokrzewy,
- lobelie,
- róże,
- berberysy.
Do małego warzywniaka możemy za to kupić pomidory, sałatę i bazylię.
Balkon od zachodu - te kwiaty najpiękniej zakwitną
Balkon zachodni to trudny orzech do zgryzienia. Rośliny z tej strony wystawione są na chłodne i cieniste poranki oraz słoneczne i cieplejsze wieczory. Dla kwiatów takie warunki są pewnym wyzwaniem, gdyż nagle w ciągu dnia zwiększa się temperatura oraz ilość słońca. Mniej odporne na to rośliny mogą nie przetrwać takiej zmiany. Jednak nie jest niemożliwe, aby mieć na takim balkonie piękną zieleń.
Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku podlewanie rankiem, zabije naszą florę. Dokładniej, może to poparzyć ich liście lub przyprawić o szok, kiedy po południu zacznie prażyć je słońce latem. Choćbyśmy podlewali je bardzo starannie w ziemię, nie po liściach. Są jednak gatunki, które na balkonie zachodnim pięknie zakwitną.
Dokładniej są to:
- petunie,
- pelargonie,
- goździki,
- jaskry,
- celozje,
- powojnik,
- klematis,
- oleander,
- groszek pachnący,
- chmiel japoński.
Z warzyw najlepsze będą pomidory, papryka i szpinak.
Balkon od północy - wybierz te gatunki
Balkon od północnej strony domu to miejsce zwykle zacienione, a co za tym idzie chłodniejsze. Przyjemnie spędza się na nim czas, podczas upałów, chowając się przez mocnym słońcem. Dla nas to wygoda i ulga. Dla roślin jest to pewne wyzwanie. Chyba że skompletujemy w tym miejscu gatunki, którym brak słońca nie przeszkadza. Północny balkon to wyśmienite miejsce dla cieniolubnych gatunków roślin.
Gatunkami, którymi warto się zainteresować, w tym przypadku są:
- bratki,
- begonie,
- niecierpki,
- fuksja,
- hortensja,
- niezapominajki,
- pierwiosnki,
- bukszpan,
- paproć,
- przewrotnik,
- komarzyca,
- bluszcz.
W przypadku zielnika pięknie rozrośnie się kolendra, mięta i lubczyk.
To czy nasz balkon jest po stronie północnej, południowej, wschodniej czy zachodniej istotnie wpływa na to, jakie rośliny będą zdrowo rosnąć na nim. Zanim więc zakupimy rośliny balkonowe, warto sprawdzić, czy w ogóle nadają się w naszym przypadku. I choć są gatunki, które sprawdzą się nawet na teoretycznie przeciwnych kierunkach jak petunie i pelargonie, nie dotyczy to wszystkich. Lepiej się odpowiednio przygotować do hodowli roślin na balkonie, niż później żałować pieniędzy wydanych na kwiaty, które chorują, są słabe i są przeciwieństwem pięknej zieleni.