Jak uzyskać miejsce na szafy w mieszkaniu

Jesteśmy młodym małżeństwem i rodzicami dwuletniego synka. Niebawem staniemy się właścicielami naszego pierwszego mieszkania. Prosimy o pomoc w jego aranżacji. Chcielibyśmy uzyskać miejsce na szafy do przechowywania rzeczy, w salonie stół z krzesłami i narożnik a przy tym zachować wrażenie wolnej przestrzeni ze względu na dziecko. Nie wiemy, jak rozmieścić meble w kuchni i w pokoju. Problemem jest także długi, wąski i według mnie nieustawny przedpokój.

Taki przedpokój faktycznie sprawia, że marnuje się sporo przestrzeni w mieszkaniu. Jednak z tym układem niewiele da się zrobić ze względu na umiejscowienie pionów wentylacyjnych (kuchnia i łazienka powinny być obok nich). Ponadto nie możemy zlikwidować jednej z sypialni ze względu na obecność dziecka.

Jak uzyskać miejsce na szafy w mieszkaniu Jak uzyskać miejsce na szafy w mieszkaniu
Rys.1. Rzut mieszkania przed przebudową. Rys.2. Rzut mieszkania po przebudowie.

Mieszkanie zostało delikatnie przebudowane, by uzyskać jak najwięcej miejsca na szafy i szafki. Między kuchnią a salonem ścianka, na której wisi tv - ścianka może być do sufitu - wtedy nad tv można powiesić szafki lub półki, może też mieć wysokość 130 cm - powiększymy wtedy optycznie przestrzeń, a ścianka nadal będzie zasłaniała blat roboczy.

Jeśli chodzi o kanapę do salonu - proponuję postawić na tradycyjną (zamiast narożnej) - na takiej usiądzie więcej osób, poza tym będzie lepszy dostęp do szafek i półek we wnęce obok kanapy.

W pokoju dziecka zostały ustawione meble, które przydadzą się dopiero za kilka lat - po to, by pokazać, jaka aranżacja będzie możliwa. Na razie wystarczy małe łóżeczko, półki i stolik z krzesełkiem do zabawy.