Jak powiększyć i zaaranżować salon i łazienkę?

Chcielibyśmy uzyskać pomoc w przebudowie tak, aby mieszkanie było bardziej przestronne i funkcjonalne. W łazience chcielibyśmy zmieścić wannę, pralkę i praktyczne miejsca do przechowywania, nie przytłaczając przy tym pomieszczenia. Chcielibyśmy również powiększyć salon. Trzeci pokój będzie w przyszłości pokojem dziecięcym.

W tym mieszkaniu nie ma zbyt dużych możliwości, by powiększyć salon. Nie dokonamy tego kosztem kuchni, ponieważ jest niewielka. Nie przesuniemy też ścian w prawo, ponieważ tuż obok znajduje się wyjście z mieszkania. 

Możemy pozwolić sobie jedynie na kosmetyczne poprawki.

Proponuję przesunąć ścianę między kuchnią a salonem tak, by przy ścianie dzielącej kuchnię i łazienkę udało się zmieścić lodówkę i słupek z piekarnikiem i mikrofalówką w zabudowie. Dzięki temu planowanie mebli kuchennych przy pozostałych ścianach będzie łatwiejsze.

Usunięcie jednej ze ścian między salonem a przedpokojem sprawi, że część dzienna stanie się bardziej przestrzenna.

Jak powiększyć i zaaranżować salon i łazienkę?
Rys. 1. Rzut mieszkania przed przebudową.
Jak powiększyć i zaaranżować salon i łazienkę?
Rys. 2. Rzut mieszkania po przebudowie.

W łazience wanna w tym samym miejscu, przesunięty sedes, pralka schowana w zabudowie meblowej do sufitu. 

Umywalka na szafce z szufladami. Na ścianie za umywalką lustro na szerokość szafki - dzięki niemu optycznie powiększymy przestrzeń.

Powiększanie tego pomieszczenia nie jest konieczne - wyznaczona przez projektanta budynku powierzchnia jest wystarczająca. Poza tym uzyskanie większej łazienki odbyłoby się kosztem sypialni, która i tak nie jest duża.