Funkcjonalne łazienki i kuchnia

Przed rozpoczęciem budowy domu chcę zaplanować rozmieszczenie sprzętu kuchennego: lodówko - zamrażarki, zmywarki, piekarnika, mikrofalówki, zlewu oraz w dużej łazience: wanny, prysznica, pralki i umywalki. Potrzebuję wsparcia w jak najbardziej przyjaznym użytkownikowi rozmieszczeniu funkcji w tych pomieszczeniach. 

W toalecie poza sedesem na stelażu zmieści się niewielka umywalka - proponuję zrobić ją na blacie z szufladami na wymiar pod spodem. Będzie gdzie schować papier toaletowy, ponadto blat przyda się do postawienia kosmetyków, gdy większa łazienka będzie zajęta i jeden z domowników będzie zmuszony do skorzystania z mniejszej.

W dużej łazience wanna, prysznic i zabudowa meblowa z umywalką wpuszczaną w blat, szufladami na kosmetyki pod spodem i pralką przy ścianie z drzwiami. Między umywalką a pralką można umieścić kosz na pranie (wstawić wiklinowy lub zrobić wbudowany). Nad pralką zamiast blatu można zrobić zamykane szafki z półkami - na ręczniki, miski, itp. Po przeciwnej stronie na ścianie grzejnik / suszarka.

Funkcjonalne łazienki i kuchni
Rys.1. Rzut parteru domu z łazienkami i kuchnią.
Funkcjonalne łazienki i kuchni Funkcjonalne łazienki i kuchni
Rys.2. Rzut łazienek - propozycja zagospodarowania. Rys.3. Rzut kuchni - propozycja zagospodarowania.

W kuchni od lewej lodówko - zamrażarka, zmywarka, szafka ze zlewem i koszami na śmieci (wysuwana jak szuflada), szafka narożna z półką lub koszami, szerokie szuflady, ponownie szafka narożna, płyta grzewcza z szufladami pod spodem, dalej szuflady, na końcu słupek do sufitu z mikrofalówką i piekarnikiem w zabudowie.