Gospodarze tego niezwykłego lokum chcą pozostać anonimowi. Z pewnością jednak żyją w miejscu wyjątkowym. Ich apartament jest ogromny; ma aż 207 m² i piękny 15-metrowy taras, na który wychodzi się z jednej z dwóch sypialń. Do tego mieści się w miejscu szczególnym, bo w jednej z wież Sea Towers - kompleksie położonym w sercu Gdyni, tuż nad Bałtykiem, w odległości zaledwie 12 metrów od linii brzegowej. Blisko stąd do plaży i portu. A sam budynek jest najwyższym wieżowcem w Gdyni, w rankingu wszystkich polskich wieżowców plasuje się na miejscu dziesiątym!

Apartament a Sea Towers - salon z przeszkloną ścianą   Nowoczesny apartament w Sea Towers
Salon
Cała ściana z okien i zapierający dech widok na morze i niebo - to czyni z apartamentu miejsce niezwykłe. Część widokową celowo wydzielono z przestrzeni salonu, zamykając ją w "ramę" z drewna teakowego. W środkowej części, służącej wypoczynkowi i spotkaniom towarzyskim, dominuje czysta biel. Wszystkie wolno stojące meble to perełki światowego designu, starannie dobrane, by tworzyły spójną stylistycznie całość. 

Noblesse oblige - gdy się mieszka w miejscu tak wyjątkowym, trzeba je wyjątkowo dobrze urządzić. Właściciele powierzyli to zadanie Ewie Pruchniewicz z pracowni Arteco. Powstał projekt niezwykle spójny, odznaczający się wyjątkową starannością. Tutaj liczy się każdy szczegół. A ponieważ wszystko znakomicie ze sobą współgra, powstaje wrażenie wyjątkowego architektonicznego ładu.

Żadnego przeładowania, dominują czyste formy i stonowana kolorystyka. Nawet dekoracje są przemyślane i spójne. Niektóre ze ścian zdobią morskie pejzaże, nawiązujące wprost do widoków za oknami. - Chodziło o przestrzeń, w której można się uspokoić, wyciszyć, odpocząć. Jest bardzo nowocześnie, niezwykle komfortowo, ale przy tym elegancko i przytulnie. I na tym właśnie zależało gospodarzom - wyjaśnia projektantka. Oczywiście liczyła się także funkcjonalność - naczelna zasada dobrze obmyślonej realizacji.

Nowoczesny apartament w Sea Towers - gabinet   Nowoczesny apartament w Sea Towers - widok na morze
Biuro w akwarium
Z części salonu wydzielono miejsce do pracy, budując niepełną ściankę i przeszklenie. Dzięki temu zabiegowi przestrzenie salonu i biura się przenikają, ale jednocześnie - każda z nich jest oddzielna. Biurko ustawiono tak, aby podczas pracy można było patrzeć przez okna. Tuż obok szklanej ścianki stworzono mały kącik wypoczynkowy. Piękne fioletowe fotele to wyrazisty barwny akcent w stonowanym salonie. W tle - na końcu długiego pomieszczenia - widać jadalnię, umiejscowioną w części widokowej na wysokości kuchni. 

Apartament miał być nie tylko piękny, ale także wygodny. Został więc wyraźnie podzielony funkcjonalnie na strefę dzienną (salon, kuchnia, jadalnia, miejsce do pracy) i nocną (dwie sypialnie z łazienkami). Przestrzeń dzienna robi ogromne wrażenie swoją niecodzienną rozległością - tuż za drzwiami wejściowymi otwiera się salon o powierzchni ponad 90 m². I już od progu widać niezwykłą ścianę okien z panoramicznym widokiem.

Aby ogrom wpadającego przez nie naturalnego światła nie utrudniał codziennego życia, okna wyposażono w sterowane elektronicznie żaluzje aluminiowe. Układ salonu salonu podkreśla podłoga. Pod ścianami piękne teakowe deski, zaś w środku długi prostokąt ułożony z ogromnych jasnych płyt ceramicznych.

Nowoczesny apartament w Sea Towers - biała kuchnia   Nowoczesny apartament w Sea Towers - biała kuchnia
Kuchnia
Minimalistyczna i wysmakowana. Gładkie, lśniące, czyste formy i nieskazitelna biel. Żadnych uchwytów, żadnych zbędnych dekoracji. Po obu stronach zabudowy - wykończenia z drewna teakowego, jedyne barwne elementy, które dają kolor i ocieplają całość. Na tle egzotycznego drewna grzejnik Bryce firmy VASCO wygląda jak nowoczesna dekoracja. 

Na nim stanęła doskonale wyposażona, minimalistyczna w stylu kuchnia, oddzielona od niej niską ścianką zabudowy strefa wypoczynkowa z kanapą i fotelami oraz wygrodzone przeszkleniem niewielkie domowe biuro.

Nad drewnianą częścią podłogi wzdłuż ściany okien obniżono sufit, który pokryto tym samym egzotycznym drewnem. W ten sposób architektka stworzyła "ramę" dla panoramicznego widoku za oknami. Tę wyłożoną drewnem część salonu można nazwać strefą widokową. Znalazło się w niej miejsce (wygodne, bo blisko kuchni) na jadalnię z nowoczesnym obłym stołem firmy B&B Italia.

Nowoczesny apartament w Sea Towers - jadalnia   Nowoczesny apartament w Sea Towers - jadalnia
Jadalnia
Jadalnię urządzono w kącie obok kuchni. Jednak ten "kąt" - w narożniku łączącym ściany z okien - daje wrażenie niesamowitej przestrzeni. W tle widzimy dekoracyjny grzejnik firmy Vasco. pasuje tu jak stworzony z myślą o tym wnętrzu. Dlatego właśnie projekt został nagrodzony w VII edycji konkursu VASCO Integracja.

Podobną zasadę kompozycyjną, czyli drewnianą "ramę" obejmującą widok z okien, zastosowano również w sypialniach. To jeden z użytych przez architektkę sposobów na uzyskanie efektu spójności. Sypialnie nie są stylistycznie oderwane od reszty apartamentu, wszystko idealnie ze sobą współgra i jest to zamierzone i celowe.

Jedna z sypialni została połączona z dużym, otwartym salonem kąpielowym - całość zaskakuje rozmachem i przestronnością. Przyciąga wzrok zwłaszcza wolno stojąca wanna. Stanęła na wprost okien, a więc panoramę miasta można podziwiać także podczas kąpieli.

Nowoczesny apartament w Sea Towers - sypialnia   Nowoczesny apartament w Sea Towers - łazienka
Sypialnia z łazienką
Kolejne efektowne i niestandardowe rozwiązanie to salon kąpielowy z wolno stojącą wanną, z której można podziwiać panoramiczne widoki za oknami... Łazienka jest zintegrowana z sypialnią, jedynie toaletę i kabinę prysznicową ukryto za drzwiami, zaś widok z łóżka na wannę częściowo przesłania niska ścianka. W wystrój łazienki idealnie się wpisał grzejnik VASCO; jest to model Niva - dekoracyjny, gładki panel z uchwytem, np. na ręcznik. Zwraca uwagę wiszący w sąsiedztwie łóżka fotel Bubble Chair autorstwa Eero Aarnio. 

Łóżko jest nieco cofnięte względem części kąpielowej. Tę część sypialni symbolicznie oddziela od reszty podłoga, ponieważ w strefie łóżka architektka zdecydowała się na wykładzinę dywanową. Zintegrowany z całością dekoracyjny panel grzejnika VASCO stanowi tu atrakcyjny i istotny element wyposażenia. W całym apartamencie jest ich jeszcze kilka - znajdziemy m.in. modele Bryce, Niva i Carre Plan.

- Te grzejniki, choć nie skrywają swej podstawowej funkcji, są jednocześnie na tyle atrakcyjne wizualnie, że stają się częścią aranżacji, współgrają z innymi jej elementami - wyjaśnia architektka. W urządzone przez nią wnętrze grzejniki wpasowały się tak idealnie, że zapewniły projektowi II miejsce w ubiegłorocznej, siódmej już edycji konkursu VASCO Integracja.

Nowoczesny apartament w Sea Towers - sypialnia   Nowoczesny apartament w Sea Towers - sypialnia
Sypialnia z wyjściem na taras
W apartamencie urządzono dwie, bardzo podobne w stylu sypialnie z wygodnymi, obszernymi łożami. Mają też podobną powierzchnię - prawie po 30 m˛ każda! Ta sypialnia ma wyjście na piętnastometrowy taras. Wyróżnia się też mocniejszymi kolorami: niebieskim pasem na ścianie, żółtymi meblami wypoczynkowymi...
  Kącik wypoczynkowy
W apartamencie zaprojektowano kilka miejsc służących wyłącznie relaksowi. Wszystkie fotele z podnóżkami to meble najwyższej klasy. Są małymi dziełami sztuki, więc nie tylko doskonale spełniają swoje funkcje, ale także - dodają wnętrzu charakteru i wyjątkowości. W sypialni można podziwiać widoki, odpoczywając na fotelu Metropolitan firmy B&B Italia.

Nie tylko grzejniki, ale wszelkie inne urządzenia, materiały wykończeniowe i gotowe meble potrzebne do wyposażenia tego apartamentu, wybierano spośród rzeczy najwyższej jakości. Znajdziemy tu kultowe sprzęty znanych projektantów, np. wiszący fotel Bubble Chair autorstwa słynnego Eero Aarnio czy meble zaprojektowane przez małżeństwo Eamesów dla Vitry.

Nowoczesny apartament w Sea Towers - łazienka   Nowoczesny apartament w Sea Towers - łazienka
Łazienka
Druga łazienka, umieszczona obok drugiej z sypialni, jest osobnym pomieszczeniem. Nie ma w niej wanny, zaprojektowano jedynie kabinę prysznicową. Wystrój spójnie nawiązuje do stylu całego apartamentu. Wykończenia i podłoga - z drewna teakowego. Atrakcyjną ozdobą jest kolejny grzejnik firmy VASCO (model Niva) - pionowy panel w ciemnym, grafitowym kolorze. 

Z pietyzmem zaprojektowano także całe oświetlenie: perfekcyjnie podkreśla ono prostotę i elegancję wystroju, a jednocześnie zostało tak obmyślone, aby można było niemal dowolnie modelować przestrzeń światłem. Większość lamp jest ściemniana. Można je dowolnie konfigurować, tworząc świetlne plamy wedle potrzeb czy nastroju mieszkańców, będące uzupełnieniem dla blasku gwiazd widocznych tuż za oknem...