Apartament otoczony kwiatami

Trendy zmieniają się szybko: niektóre znikają po jednym sezonie, inne zostają na dłużej. Ostatnio obserwujemy duże upodobanie do motywów kwiatowych. W modzie, fotografii oraz aranżacji wnętrz królują duże, wyraźne kwiaty, które mocno determinują całą stylizację. Gdańska pracownia JT Grupa postanowiła wykorzystać ten motyw w jednym z mieszkań, przeznaczonych na wynajem.

Zdecydowanie należy podkreślić, że zastosowanie motywu kwiatowego we wnętrzu jest wyzwaniem. W przypadku gdańskiego mieszkania architekci zrobili to odważnie, stawiając na jeden, ale bardzo mocny akcent w postaci… tapety z przeskalowanymi kwiatami, która zachodzi na narożnik ściany w salonie i drzwi sypialni.

Motyw kwiatowy na ścianie
W salonie istotną rolę grają kolory. Kobiecy róż przełamany jest różnymi odcieniami szarości.

"Inwestorzy praktycznie w całości zaufali architektom, którzy za zadanie mieli stworzyć funkcjonalne, ale estetyczne i niebanalne mieszkanie na wynajem. Dzięki temu projektanci mogli swobodnie dobierać materiały i łączyć style. Współpraca przebiegała bardzo sprawnie, ponieważ inwestorzy mieli konkretne oczekiwania. Zaskoczeniem (ale też z bardzo pozytywną reakcją) była na pewno kwiatowa grafika, która zdominowała wystrój wnętrza, czyniąc je niezwykle oryginalnym." - mówi Paulina Bogdan - przedstawicielka JT Grupa.

Tapeta została zaprojektowana przez graficzkę z zespołu JT Grupa specjalnie na potrzeby tego projektu. Stonowane kolory bukietu (beż, zieleń i brudny róż) łączą się z czernią tła tworząc niezwykłą kompozycję. Wbrew pozorom niewielka przestrzeń mieszkania (ok. 40 m²) nie jest przytłaczająca czy ciemna. A wszystko to za sprawą wyważonych połączeń kolorystycznych.

Tapeta w kwiaty
Tapeta w kwiaty została położona nawet na drzwiach, które stały się przez to niemalże niewidoczne.

Urządzanie apartamentu - salon pełen kontrastów

Serce mieszkania stanowi pokój dzienny z aneksem kuchennym, które oddziela od siebie wyspa. Od strony salonu pełni ona rolę jadalni, stąd też dodatkowe przedłużenie blatu stołem na drewnianych nogach i designerskimi hokerami marki HAY (model: about a stool aas 32).

Wyspa kuchenna na środku
Wyspa kuchenna umieszczona na środku stała się sercem domu.

W niewielkiej kuchni znalazły się najpotrzebniejsze sprzęty w białej zabudowie, czarny zlewozmywak oraz ścianka wykończona płytką wielkoformatową. W części dziennej postawiono na jasne barwy - białą ścianę z szarą kanapą, czarno-białym stolikiem kawowym i białą szafką pod telewizor. Nawiązanie do motywu kwiatowego na ścianie jest bardzo subtelne - skupia się bowiem na kolorach.

Motyw kwiatowy w salonie
Motyw kwiatowy widoczny jest nawet na plakatach.

Pastelowe poduszki, wazony, dywan i pudrowo-różowa zabudowa okapu nad wyspą kuchenną dopełniają przemyślaną aranżację i sprawiają, że wszystkie elementy doskonale komponują się ze sobą. W całym mieszkaniu znajdują się także akcenty złota w postaci gałek i uchwytów znanej skandynawskiej marki Superfront.

Aranżacja apartamentu - kolorystyczna konsekwencja

Brudny róż w nawiązaniu do kwiatów z salonu pojawia się także w pozostałych pomieszczeniach. W sypialni, do której prowadzą drzwi na „kwiatowej” ścianie zastosowano tapicerowany różowo-fioletowy zaplecek, a także pudrowe zasłony i pościel. W połączeniu z białymi ścianami i szafami w zabudowie całość wygląda bardzo lekko i przestrzennie.

Sypialnia w różu
Ciekawym rozwiązaniem jest welwetowa ściana za łóżkiem. Jest to znakomite rozwiązanie na przedłużenie zagłówka. Pionowe pasy optycznie powiększają przestrzeń.

Konsekwentnie, projektując mieszkanie jako jedną całość, architekci wprowadzili też motyw  kwiatowy w łazience na heksagonalnych płytkach firmy Codicer, których faktura przypomina kwiatową koronkę. Szafki w odcieniu brudnego różu idealnie przełamały chłodną aranżację pomieszczenia i doskonale uzupełniły projekt całego mieszkania.

Różowa łazienka
Różowe akcenty w łazience nawiązują do reszty pomieszczeń. Heksagonalne płytki to hit sezonu!