Potencjał pofabrycznej przestrzeni

Mieszkanie w centrum Krakowa wymyka się standardowym typologiom. Powstało w poprzemysłowym budynku Telekomu, podzielonym na mieszkania o nietypowych proporcjach.

Mieszkanie zostało zaprojektowane przez architektkę Patrycję Morawską, właścicielkę pracowni projektowania wnętrz Indigo Design Studio. Wnętrze obfituje w szereg autorskich rozwiązań. Tak wysoka poprzemysłowa przestrzeń nie pozostawiała wątpliwości co do swojego potencjału.

Loft z antresolą
Krzesło ogrodowe Äpplarö
Nasza propozycja
Krzesło ogrodowe Äpplarö
129 zł

Pierwotna, zaproponowana przez dewelopera wersja tego mieszkania to wnętrze o powierzchni 40 m2 i wysokości 3,80 m, mieszczące salon z aneksem kuchennym oraz łazienkę. Dzięki sprytnej metamorfozie przestrzeni udało się uzyskać powierzchnię o wielkości 65 metrów kwadratowych.

Po zdjęciu sufitów podwieszanych wysokość wnętrza od poziomu podłogi do belek stropowych wyniosła 4,30 m (między belkami 4,60m), co pozwoliło na stworzenie dwupoziomowego mieszkania.

Schody na antresolę w lofcie
Dywan Felipe
Nasza propozycja
Dywan Felipe
1029 zł
Stolik kawowy Pure Nature, 36x45 cm, Invicta Interior
Nasza propozycja
Stolik kawowy Pure Nature, 36x45 cm, Invicta Interior
339 zł

Na antresoli powstała sypialnia, garderoba, dodatkowa łazienka i miejsce do pracy. Parter to przestrzeń typu “open space”. Otwarty na dwie kondygnacje salon można podziwiać z antresoli.

W dolnej części mieszkania znajduje się kuchnia z wyspą, część jadalniana z możliwością rozłożenia stołu, salon o pełnej wysokości kondygnacji, łazienka oraz dodatkowy pokój z garderobą i małą antresolą.

Loft z antresolą, aranżacja
Poduszka St. Tropez, 45x45 cm, żółta
Nasza propozycja
Poduszka St. Tropez, 45x45 cm, żółta
85 zł
Sofa rozkładana Nyhamn
Nasza propozycja
Sofa rozkładana Nyhamn
1148 zł

Loft jest wyposażony w dwie łazienki, jedną na parterze i drugą na antresoli. Łazienka na parterze jest dopełnieniem aranżacji strefy otwartej, czyli salonu i kuchni. Tym co przyciąga wzrok jest nie tylko fragment ceglanego pionu, ale też wnęka prysznicowa z dekorem w postaci włoskich płytek o oryginalnym wzorze i złotą deszczownicą.

Łazienka mimo niewielkiej powierzchni jest bardzo funkcjonalna. Zastosowano tutaj wiszącą szafkę z frontami lustrzanymi, dodatkową szafkę nad zabudową Geberitu, pojemne szuflady oraz ukrytą szafę gospodarczą gdzie mieści się m. innymi pralka z miejscem na środki czystości.

Przestrzeń loftu łącząca nowoczesność i tradycję

Projektantka zaczerpnęła inspiracje z wielu stylów, nadając temu wnętrzu bardzo oryginalny charakter. Mimo loftowej przestrzeni, w mieszkaniu nie braknie eklektyzmu w pełnym wymiarze. Proste formy zabudowy wykonanej na wymiar wchodzą w dialog z oryginalną, XIX-wieczną cegłą rozbiórkową pozyskiwaną ze starej kamienicy.

W całym mieszkaniu postawiono na stonowane kolory, przeplatające się tony szarości i naturalne materiały. Sufit oraz wszystkie widoczne elementy konstrukcyjne, takie jak słupy oraz belki stropowe zostały pokryte tynkiem o drobnoziarnistej strukturze. Gra materiałów, połączenie cegły, tynku i drewna dopełnia dobre doświetlenie wnętrza dzięki dużym oknom.

Drewniana mapa świata na ścianę
Drewniana mapa świata
Nasza propozycja
Drewniana mapa świata
147 zł
 Oprawka dekoracyjna z włącznikiem - Madam Stoltz
Nasza propozycja
Oprawka dekoracyjna z włącznikiem - Madam Stoltz
69 zł

W strefie wejściowej znajduje się szafa wnękowa z lustrzanymi drzwiami, zlicowana z płaszczyzną ściany, która odbija światło i optycznie powiększa przestrzeń. Nie sposób nie wspomnieć o oryginalnym, wykonanym na wymiar meblu, jakim jest siedzisko przy oknach, będące jednocześnie półką. Prosta ława na stalowej konstrukcji stworzyła możliwość by w bardzo wygodnej pozycji spędzić czas przy książce i lub dźwiękach gramofonu.

Industrialna kuchnia z cegłą na ścianie
Kamień elewacyjny, czerwona cegła, 28,5 x 6 cm BRUK-BET
Nasza propozycja
Kamień elewacyjny, czerwona cegła, 28,5 x 6 cm BRUK-BET
54 zł

Na ścianie, tuż przy schodach znajduje się zaprojektowany na wymiar wysoki regał, w którym wydzielono funkcje biblioteki, kredensu, dedykowanego oryginalnej,ręcznie malowanej ceramice z Opola z lat 80. i miejsca na gramofon z kolekcją płyt winylowych.

W przestrzeni, gdzie pozostawiono pełną wysokość kondygnacji powieszono wykonany na zamówienie żyrandol typu pająk z zastosowaniem drewnianych, piaskowanych opraw świetlnych oraz kabla w oplocie naturalnej juty. Przestrzeń salonu dopełnił ręcznie pleciony, okrągły dywan jutowy w kolorze ziemistej zieleni Boho Living oraz okrągłe stoliki z blatem wykonanym z drewna akacji.

We wnętrzu nietrudno wyczuć nutę retro. Proste fronty zabudowy kuchennej przełamane dębowym blatem, detalem w postaci dębowej półki na wino oraz płytkami podłogowymi w kolorze indigo.

Na tle stonowanej kuchni wyróżnia się fragment wykończony płytkami włoskiej firmy La Fabbrica, inspirowanej malowidłami z groty Lascaux. Można w nich dostrzec przeplatające się w nieokreślonym rytmie dynamiczne kształty i feerie barw, natężenia szarości, grafitów, rdzy, niebieskości i brązów.

Nieokiełznane, nieregularne wzory na tle prostych, bezklamkowych frontów meblowych korespondują z kolorystyką i fakturą starej cegły.

Realizacja pofabrycznej przestrzeni stała się pocztówką z pozdrowieniami od architektki dla wszystkich tych, którzy kochają nietypowe rozwiązania i piękne wnętrza, do których dobrze wracać nawet z końca świata by zaplanować kolejną podróż.