Loftowe wnętrze z betonu ocieplone światłem

Dla Magdaleny duża ilość światła dziennego we wnętrzach jest wyznacznikiem komfortu. Gdy znalazła ten dom, od początku podobało jej się w nim to, że na parterze była spora przestrzeń na salon towarzyski i bawialnię albo - jak kto woli - pokój relaksacyjny z wyjściem do ogrodu. To tam odbywają się zawsze imprezy. Trójka dzieci ma wtedy do dyspozycji całą górę.

Kobaltowy dywan w lofcie
Stolik Tilo, La Forma
Nasza propozycja
Stolik Tilo, La Forma
480 zł
Fotel Hyg Alu, Normann Copenhagen
Nasza propozycja
Fotel Hyg Alu, Normann Copenhagen
7439 zł
W salonie rodzinnym na piętrze Magda z synem Kosmą siedzą na sofie vintage Soriana (proj. Afra & Tobia Scarpa dla Cassiny), kupionej we włoskim antykwariacie i obitej na nowo. Regał to USM Haller System. Niebieski dywan jest pamiątką z Marrakeszu. Stoliki kawowe stworzył Paolo Piva dla B&B Italia.

- Takie rozwiązanie ułatwia życie - mówi Magdalena. Salon na piętrze stał się całkowicie rodzinny, zarezerwowany tylko dla najbliższych i wszyscy domownicy bardzo to sobie cenią. Pani domu i jej ówczesny partner od początku wiedzieli, że wnętrza zaaranżują po swojemu. Zaplanowali dużo surowości, którą zmiękczyli tylko tam, gdzie było zbyt ciemno, białymi ściankami z karton-gipsu, przytwierdzonymi na profilach do sufitu.

Złote zasłony w salonie
Lampa podłogowa 411 Gras
Nasza propozycja
Lampa podłogowa 411 Gras
2263 zł
Dywan shaggy, kobaltowy
Nasza propozycja
Dywan shaggy, kobaltowy
49 zł
Biało-czerwona lampa ze szkła i aluminium, z lat 70., została wypatrzona i ocalona „w drodze na śmietnik” przez byłego partnera Magdy, podczas ich podróży po Włoszech.

- To ciekawy zabieg - wyjaśnia Magdalena. - Lewitujące ściany wyglądają intrygująco. Betonowe wnętrza to znak rozpoznawczy wielu projektantów. Ale Magdzie i jej partnerowi bardziej zależało na autentyzmie, cenię bowiem miejsca prawdziwe. - Nie lubię udawania, przerabiania - mówi właścicielka. Szare, betonowe ściany stanowią dziś doskonałe tło dla kolekcji unikatowych mebli, dywanów i lamp vintage, które Magdalena wypatrzyła podczas podróży po świecie i na międzynarodowych aukcjach.

Lampa Wandersa
Lampa Taraxum 88 S2, Flos
Nasza propozycja
Lampa Taraxum 88 S2, Flos
20964 zł
Krzesło Wire, Vitra
Nasza propozycja
Krzesło Wire, Vitra
1481 zł
Kolekcjonerskie meble, oświetlenie i dodatki tworzą wyrafinowany klimat tego domu.

Drugą dużą zmianą w architekturze domu było połączenie kuchni i jadalni - pierwotnie niezależnych pomieszczeń. Przy okazji dwa oddzielne okna zespolono w jedno poziome, co wymagało umieszczenia stalowej belki, w celu wzmocnienia konstrukcji. Przy projektach wykonawczych, jak wyburzanie ścianek i powiększenie okna, pomagali przyjaciele z katowickiej pracowni architektonicznej Robota Architekci.

Szara łazienka ze złotymi zasłonami
Zasłona Special, 140 cm x 250 cm
Nasza propozycja
Zasłona Special, 140 cm x 250 cm
58 zł
Łazienki z założenia są tu minimalistyczne, sprzyjają w swym ładzie wypoczynkowi. Na podłodze mozaika heksagonowa z marmuru Bianco Carrara.

Meble vintage kolekcjonowane latami

Elementy wyposażenia i meble były gromadzone przez kilka lat. Magdalena i jej partner celowali w okazy kolekcjonerskie z lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Z Rotterdamu przywieźli krzesła do jadalni, z Marrakeszu barwne, dywany. Chcieli otoczyć się przedmiotami wyjątkowymi, o nieoczywistych kształtach, fakturach i kolorystyce. Owianych legendą lub przynajmniej anegdotą. Nierzadko były inspirującym zaproszeniem do rozmowy z odwiedzającymi dom gośćmi.

Nie zastanawiali się godzinami, czy będą do siebie pasować: - Jeżeli coś zostało dobrze zaprojektowane, ma właściwe proporcje, jest ponadczasowe, to zawsze w zestawieniu z innymi rzeczami będzie dobrze wyglądać - uważa Magdalena. - Nawet jeżeli stylistycznie jeden mebel jest powściągliwy w wyrazie, a drugi dekoracyjny.

Widok domu od strony ogrodu. Na górnym tarasie słynne krzesła Panton. W oknach w roli zasłon – folia techniczna w odcieniu złota, kupiona w magazynie zaopatrującym teatry w materiały do scenografii. Współgra z ekscentrycznymi betonowymi ścianami. Na dolnym tarasie – stół E15 oraz krzesła Diamond autorstwa Harry’ego Bertoia dla marki Knoll.