Dla architektki Miłki Gulbinowicz willa przy warszawskim Parku Arkadia była podwójnym wyzwaniem. Po pierwsze i najważniejsze - należała kiedyś do rodziny Chrisa Niedenthala, w której on sam mieszkał od 1973 roku.

Do salonu prowadzą dwie pary drzwi: dwu- oraz jednoskrzydłowe. Gdy zamknięte, skutecznie bronią wejścia do tej części pomieszczenia, zostawiając gości sam na sam z piękną mozaiką

Willa Chrisa Niedenthala w Warszawie

Chris Niedenthal - znany na świecie fotoreporter robił zdjęcia, które weszły na stałe do kanonu fotografii i które każdy, mniej lub bardziej, zna. Choćby to wykonane w grudniu 1981, kilka dni po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, które przedstawia transporter opancerzony stojący na tle wielkiego plakatu reklamującego film „Czas apokalipsy” Francisa Forda Coppoli, wiszącego na budynku kina „Moskwa” w Warszawie. Miłka, która pochodzi z rodziny z tradycjami solidarnościowymi, wychowała się na tych zdjęciach. Była więc dumna z tego, że może choć przelotnie „dotknąć” legendy i mieć swój wkład w willę, w której żył wybitny fotograf.

Szafki kuchenne wykonał stolarz (firma Nagel Meble)

Generalny remont willi

Drugie wyzwanie dotyczyło spraw bardziej przyziemnych, bowiem w tak starym domu, od lat nieodnawianym, należało najpierw wszystko zburzyć, żeby potem zbudować od początku.

Projektantka jest szczególnie dumna z holu i mozaiki. Lampa wisząca w stylu art déco jest niemieckiej marki Maytoni. Została wykonana z metalu i marmuru

Wypruto więc całą instalację, przestawiano ściany, kuto kafle - dość powiedzieć, że Miłce śnił się remont po nocach, a w dzień dopieszczała projekt, zamawiała, dzwoniła i... kontaktowała się mailowo z właścicielami, którzy wówczas byli w swoim domu w Portugalii. 

Lampy zdradzają nawiązanie do stylu art déco. Zasłony na zamówienie uszyła polska firma Catalaya Design. Ciekawy wazon to Uva marki Aytm

- Wrócili na miesiąc przed przeprowadzką, kiedy wszystko było właściwie gotowe. Remont willi trwał zaledwie osiem miesięcy. Na szczęście od lat mam wspaniałą ekipę, która nie rezygnuje przy byle problemie, nie mówi: „Panie, nie da się”, ale proponuje rozwiązania, kombinuje i bierze odpowiedzialność za swoją pracę - mówi Miłka z uznaniem.

Tapeta w łazience dla gości jest marki One Wall Design. Umywalka - Catalano. Bateria - Omnires

Kuchnia z jadalnią sercem domu

Zaczęła od kuchni i jadalni, bo to serce domu i - jak przekonuje - nadaje rytm pozostałym pomieszczeniom. Kuchnia powstała tam, gdzie kiedyś był pokój, a jej miejsce zajął gabinet z osobnym wejściem, bo właścicielka jest psychiatrą. Wyspa kuchenna została tak usytuowana, żeby prowadzić wzrok ku znajdującemu się za nią ogrodowi zimowemu. Szafki kuchenne wykonał stolarz, który prowadzi rodzinną firmę Nagel Meble.

Klasyczna, elegancka kuchnia z ukrytym okapem. Blaty powstały z kwarcytu. Wszystkie sprzęty w kuchni są marki Smeg. Niewielkich rozmiarów obraz (na blacie) został kupiony w Sopockim Domu Aukcyjnym. Namalował go Krzysztof Kręciasz

Z kolei gzymsy w całym domu, na wzór oryginalnych, zrobił Tomasz Strobel z pracowni sztukatorskiej Dekorum, która istnieje od 1947 roku przy ul. Ząbkowskiej 4 na warszawskiej Pradze. Na marginesie, powstała w niej część gzymsów, opasek wokół okien i stiukowych detali, które ozdobiły fasady starych wyremontowanych przed laty kamienic przy tej właśnie ulicy.

Oryginalna mozaika w holu

Miłka szczególnie dumna jest z holu i ułożonej w nim mozaiki. - To mój autorski projekt. Panowie z ekipy wycinali laserem fragmenty z płytek od Maxfliza i Tubądzina, a ja je układałam jeden po drugim - wspomina architektka.

Salonik z sofą Domani w kształcie fasolki (Befame). W lekko zaokrąglonym wykuszu stoi stół i krzesła AlmiDecor. W przeciwieństwie do pokoju z dużą rodzinną kanapą pomieszczenie to pozwala trochę się wyciszyć. Sprzyja temu skromniejsza aranżacji

Narożny, szklany kominek

Architektka przywiązana jest również do narożnego kominka, którego oryginalnie nie było. Stanął pośrodku między holem a salonem. Narożny szklany kominek subtelnie oddziela trzy pomieszczenia: salon z dużą kanapą, salonik z wykuszem i stołem oraz hol.

Strefa wypoczynkowa w salonie z duża wygodną sofą i narożnym kominkiem

Piękne wnętrza i dodatki w stylu art déco

Wnętrza utrzymane jest w tonacji beżu oraz brązu. Uzupełniają je biel i elementy w odcieniu starego złota. Przeszklone drzwi i blaty na wysoki połysk wprowadzają elegancję i szyk. Stonowane wnętrza dają poczucie komfortu i spokoju w zabieganym świecie. 

Oryginalny puf ujęty w ramę stolika kawowego oraz kanapa są z ARISconcept. Nie mniej oryginalny regał od TAMO design

W poszczególnych pomieszczeniach widać delikatne nawiązania do art déco. Styl ten zaznacza się głównie w lampach i lustrach. 

Toaletka w sypialni zajmuje mało miejsca. Dobrym patentem jest dodatkowa wąska konsolka, na którą w razie potrzeby można odłożyć biżuterię lub kosmetyki

Strefa prywatna na piętrze

Na piętrze powstały sypialnia i pokoje dla dzieci. Chłopiec uwielbia oceany i stawia pierwsze kroki na desce surfingowej. Przy pokoju dziewczynki pojawiła się zaś garderoba. Miłka urządziła też dla nich osobną łazienkę.

Córka, jak na damę przystało, ma własną garderobę. Tapeta pochodzi z marki Caselio
Synek właścicieli kocha ocean. Oczywiste więc było dla Miłki, że jego pokój będzie utrzymany w niebieskich tonach

Oprócz tego jest jeszcze duża piwnica. Tam m.in. znajduje się bawialnia dla dzieci i pokój nagrań, gdzie właściciel komponuje amatorsko swoje piosenki.

Zimowy ogród w stylu japandi

Architektka postanowiła urządzić zimowy ogród w stylu nawiązującym do japandi. Ogród zimowy istniał od początku, ale trzeba było go wyremontować i zaaranżować. Wszędzie pojawiły się przeszklenia, co czyni go optycznie lżejszym. W zimowym ogrodzie postawiono na niskie proste meble, kosze i dużo roślinności - tak wygląda styl japandi.

Ogród zimowy urządzony w stylu japandi

To wszystko, razem z niezwykłą historią tej willi, z muzyką, ze sztuką i antykami, które wniosła Miłka, sprawiło, że dom zaczął na nowo tętnić życiem.

Wyremontowany ogród zimowy z efektownym przeszkleniem
Autor
Legendarna willa Chrisa Niedenthala w nowej odsłonie
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...