Japandi to więcej niż trend - to sposób na życie

Główna bohaterka tej przestrzeni to kobieta, która w codziennej gonitwie za obowiązkami szukała azylu - miejsca, gdzie może odetchnąć pełną piersią i odnaleźć wewnętrzny spokój. W odpowiedzi na jej potrzeby, architekci z TORGA stworzyli wnętrze, w którym "więcej" oznacza "mniej". Wymagający tryb życia wymaga równowagi, a odpowiedź na to wyzwanie znaleziono w estetyce japandi - stylu, który ceni prostotę, naturalne materiały i światło.

- Naszej klientce zależało na przestrzeni, w której będzie mogła odpocząć, wyciszyć się, wrócić do siebie – zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Wymagająca, odpowiedzialna praca i życie w ciągłym biegu dostarczają wystarczająco dużo bodźców, dlatego mieszkanie zaprojektowaliśmy w minimalistycznym stylu japandi. W rozkładzie deweloperskim wprowadziliśmy zmiany, wyburzając ściany łączące przedpokój z salonem, dzięki czemu uzyskaliśmy ponad 35-metrową strefę dzienną. - opowiadają architekci pracowni projektowej TORGA.

Salon z kuchnią w beżach i drewnie

Jedną z kluczowych zmian w projekcie była reorganizacja przestrzeni, która pozwoliła na stworzenie przestronnej strefy dziennej. Połączenie salonu z przedpokojem otworzyło mieszkanie, tworząc idealne warunki do wypoczynku i spędzania czasu z bliskimi. Centralne miejsce w tej przestrzeni zajmują meble wypoczynkowe, których obicie z tkaniny boucle uzupełniają strukturalne ściany, drewniane akcenty i kamień, wprowadzając do wnętrza ciepło i harmonię.

W dominującej palecie beżów i brązów każdy element wnętrza został starannie dobrany, by tworzyć kojącą całość bez ryzyka wprowadzenia monotonii. - Do wnętrza dobraliśmy dodatki, które są bliskie japońskiej idei wabi-sabi, spokojnego, uważnego patrzenia, bycia tu i teraz, bliskości z naturą. Całość projektu domykają drewniane żaluzje filtrujące światło, które tworzy na ścianach cudowne światłocienie – dekoracje prosto z natury, uzupełnione roślinami, które wpisują się w przyjętą w projekcie estetykę. - opowiadają autorzy projektu. Dzięki takiemu podejściu mieszkanie, mimo swojego ascetycznego charakteru, pozostaje ciepłe i przytulne.

Kuchnia i łazienka - ukłon w stronę minimalizmu

Zarówno kuchnia, jak i łazienka zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnej prostocie i funkcjonalności. Zrezygnowano z górnego rzędu szafek, ukryto sprzęty AGD, a pralkę i suszarkę przeniesiono do przedpokoju. Wszystko to, by codzienne czynności nie zakłócały spokoju i harmonii, które są esencją tego miejsca. Ozdobą łazienki jest gres ceppo di gre marfil, który swoim ciepłym odcieniem doskonale wpisuje się w kolorystykę całego mieszkania. - Wszystkie lustra wykonaliśmy na wymiar, w prostych, oszczędnych formach. Dzięki ich rozmieszczeniu powiększyliśmy optycznie przestrzeń. - tłumaczą projektanci.

Sypialnia - oaza spokoju

Projektując sypialnię, architekci postawili na stworzenie przestrzeni, która będzie synonimem relaksu i wyciszenia. Proste, ale przytulne wnętrze, bogate w różnorodne faktury tkanin i ciepłe światło, sprzyja odpoczynkowi. Minimalistyczne meble i brak zbędnych elementów dekoracyjnych pozwalają na pełne skupienie na chwili obecnej i komfortowy wypoczynek.

Projekt mieszkania w Wieluniu, wykonany przez wrocławską pracownię TORGA, to dowód na to, że minimalizm wcale nie musi być zimny i bezosobowy. Wręcz przeciwnie - dzięki przemyślanemu wykorzystaniu barw, materiałów i światła, można stworzyć przestrzeń, która jest zarówno funkcjonalna, jak i niezwykle przytulna. Styl japandi, będący w sercu tego projektu, udowadnia, że prawdziwy luksus tkwi w prostocie i harmonii z otaczającym nas światem.

Autor
To mieszkanie to kwintesencja stylu japandi! Zaprojektowała je polska pracownia
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....