Jak obliczono, w ciągu roku spędzamy w kuchni około miesiąca. Ponieważ roboty kuchenne, które same zrobią obiad i pozmywają, nie są jeszcze dostępne w sklepach, proponujemy inny, sprawdzony sposób - zastosowanie zasad ergonomii przy urządzaniu kuchni i ułatwień w utrzymaniu porządku w szafkach i szufladach.

Każdego dnia dziesiątki razy kursujemy między stołem a ciągiem szafek, otwieramy i zamykamy drzwiczki i szuflady, wykonujemy mnóstwo najróżniejszych czynności na blacie roboczym, przy zlewozmywaku i płycie kuchennej.

By zaoszczędzić sobie przemęczenia, warto zastanowić się, czy nasza kuchnia jest dobrze urządzona i czy układ szafek w następnej nie powinien być bardziej przemyślany. A może problem polega jedynie na braku porządku? Może w szafkach i szufladach panuje chaos i dlatego ciągle drepczemy w kółko, szukając noża albo przypraw? Na to też jest sposób.

Zabudowa kuchenna z frontami z mdf-u ART DE VIVRE Funkcjonalna wyspa wyposażona w płytę kuchenną FALMEC Funkcjonalna, nowoczesna zabudowa kuchenna DEVO
Zabudowa kuchenna z frontami z matowego mdf-u, drzwiczki niektórych szafek zrobione są z mlecznego szkła. Dodatkowym łatwo dostępnym miejscem do przechowywania są ażurowe półki ze stali, Gatto, ART DE VIVRE, cena zależna od projektu Nad dużą funkcjonalną wyspą wyposażoną w płytę kuchenną nie może zabraknąć idealnie dobranego okapu - na zdjęciu model Elittica ze stali nierdzewnej i szkła hartowanego, sterowany elektronicznie, wyposażony w oświetlenie neonowe, FALMEC, 7999 zł Wyjątkowo funkcjonalna, nowoczesna zabudowa kuchenna ozdobiona poziomymi frezowaniami w frontach. Niektóre szafki mają drzwi z matowego szkła, dzięki czemu delikatnie widać ich zawartość, DEVO, cena zależna od projektu

Pierwsza zasada ergonomii w kuchni - Dobra kolejność

W kuchni wykonujemy wciąż te same czynności, a ich kolejność jest zazwyczaj taka sama. Po przyjściu ze sklepu, wkładamy żywność do lodówki i szafek, potem przygotowujemy posiłek, myjąc i obierając warzywa, krojąc mięso i stopniowo przenosimy się w stronę płyty kuchennej.

Jeśli to możliwe, zaplanujmy miejsce na lodówkę przy wejściu do kuchni. Dalej powinna znaleźć się linia szafek z blatem roboczym (o długości co najmniej 40-60 cm), zlewozmywak, znowu blat (również rozsądnie długi) i w końcu piekarnik oraz płyta kuchenna.

W strefie ze zlewozmywakiem, w szafkach powinno znaleźć się miejsce na naczynia - przydadzą się np. głębokie szuflady z segregatorami na talerze i płytsze, z miejscem na sztućce. W pobliżu płyty kuchennej i piekarnika powinniśmy mieć natomiast garnki oraz wszelkie widelce, łyżki i noże, które przydadzą się do mieszania i siekania.

Wyposażenie oraz urządzenie tak dobrze zaplanowanej kuchni wymaga pomocy specjalistów ze studia kuchennego, którzy wykonają zabudowę na wymiar. Kupowanie gotowych szafek o typowych rozmiarach oznacza wprawdzie znacznie mniejsze wydatki, ale za to grozi zrujnowaniem misternego planu i pożegnaniem z zasadami ergonomii w kuchni.

Wystarczy, że w naszej kuchni np. w żaden sposób dwie typowe szafki, w których planowaliśmy miejsce na garnki, nie zmieszczą się między zlewozmywakiem a płytą (te elementy trudno przestawiać, bo wymagają podłączenia do istniejącej już instalacji wodociągowej, do odpływu, do prądu i ewentualnie do gazu). Firmy wykonujące zabudowę na wymiar też posługują się standardowymi szafkami, ale oferują większy wybór rozmiarów oraz wykonywanie nietypowych elementów.

Nowoczesna kuchnia Toledo KUCHNIE FALCON Fronty kuchni Allegra HEBAN  Ascetyczna w formie kuchnia LOOF ART
Nowoczesna kuchnia Toledo wyposażona w dwa piekarniki: jeden konwekcyjny, drugi z termoobiegiem, grill elektryczny oraz szufladę do przechowywania. Do wyboru 3 opcje płyty grzejnej: gazowa, ceramiczna, indukcyjna. Model z gazową płytą grzejną posiada 5 palników i podgrzewacz elektryczny, Bertazzoni, KUCHNIE FALCON, od 12500 zł Fronty kuchni Allegra mogą być wykonane w jednym z siedmiu wzorów imitujących strukturę drewna, oraz jednym z 14 laminatów w połysku. Model ten charakteryzuje się listwą aluminiową która daje możliwość otwierania frontów bez uchwytów. Na zdjęciu szafki stojące z frontami laminowanymi, struktura drewna Grigio Roccia oraz szafki wiszące w laminacie Bianco Lucio, Stosa, HEBAN, ok. 13500 zł Ascetyczna w formie kuchnia maskująca swoją funkcję dzięki prostocie bryły i ukryciu sprzętów kuchennych. Wykonana ze szlachetnych materiałów - naturalnego forniru i kwarcu tworzy wyjątkowo elegancką kompozycję. Wyspa jest wykonana w całości z kamienia - włącznie z frontami, LOOF ART, cena zależna od projektu

Druga zasada ergonomii w kuchni - Na odpowiedniej wysokości

W zabudowie kuchennej istotna jest nie tylko szerokość, ale i wysokość szafek. By można było wygodnie pracować, blat kuchenny powinien znajdować się na wysokości 85-90 cm. To dane sprawdzone dla osób o wzroście 165 cm, niższe lub wyższe - muszą się ratować regulacją wysokości nóżek szafek (a co za tym idzie, doborem odpowiedniej wysokości cokołów) oraz wyborem cieńszego lub grubszego blatu.

Pamiętać należy, że wysokość szafek jest skorelowana z wysokością sprzętu AGD, dlatego nie polecamy dokonywanych na własną rękę eksperymentów z wysokością kuchennej zabudowy. Warto też dobrze przemyśleć, na jakiej wysokości zamontujemy górne szafki. Zaleca się, by przestrzeń między nimi a blatem wynosiła ok. 45-55 cm. To umożliwi wygodną pracę, a jednocześnie pozwoli sięgać bez drabinki po najwyżej umieszczone rzeczy.

Istnieją, co prawda, rozwiązania pozwalające ściągnąć na dół górną szafkę, ale są one dostępne u niewielu wytwórców mebli kuchennych i oczywiście kosztowne. Czasem jednak bez drabinki w kuchni się nie obejdzie, producenci bowiem niekiedy swobodniej, niż szafek dolnych, traktują formę i wymiary górnych, których nie ograniczają wymiary sprzętu AGD. W niektórych wersjach wyposażenia kuchni górne szafki są bardzo wysokie i np. montuje się je do sufitu.

Posłużenia się drabinką wymagają również modne ostatnio kuchenne szafy gospodarcze, wykorzystujące całą przestrzeń między podłogą a sufitem. Zyskujemy dzięki nim sporo miejsca do przechowywania żywności i naczyń.