Mały metraż - pole dla kreatywności

Jak zorganizować na niewielkim metrażu funkcjonalną i elegancką łazienkę? Małe łazienki wymagają dopieszczenia każdego detalu, dlatego nie ma tu miejsca na naprędce wybierane wyposażenie. Warto zapoznać się z ofertą producentów, którzy oferują kompaktowe sanitariaty dedykowane niewielkim łazienkom. Mniejsze absolutnie nie znaczy w tym przypadku mniej funkcjonalne, a oszczędność miejsca okazuje się znacząca.

Kolejnym patentem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest prysznic bez brodzika. Łazienka z prysznicem typu walk in pozwoli wygospodarować większą ilość miejsca we wnętrzu i zagospodarować nieustawne wnęki i skosy, z których wadami borykają się właściciele malutkich, z pozoru nieustawnych łazienek.

Warto również samodzielnie wykonać szkic lub projekt z wymiarami pomieszczenia i sprzętów, aby sprawdzić, czy zmieszczą się wybrane urządzenia. Nie zapominajmy o spójności aranżu łazienki, o którego wyborze należy zadecydować, zanim wybierzemy się na zakupy. Przykładowo, jeśli łazienka ma być w stylu loftowym, świetnie sprawdzi się prysznic z czarnymi szprosami, jeśli w glamour, pożądane są błyszczące dodatki.

Ekskluzywne wykończenie to klucz do stworzenia eleganckiej łazienki. Bateria termostatyczna natryskowa z serii Study Exclusive i słuchawka z obrotowym statywem dostępne są w kilku różnych opcjach kolorystycznych. Na zdjęciu w wykończeniu z czarnego brązu, dzięki któremu armatura stanowi mocny akcent łazienki. TRES

Mała łazienka - prysznic z brodzikiem, czy bez?

Kabina prysznicowa bez brodzika to komfortowe rozwiązanie w małych łazienkach. Możemy postawić ją w każdym miejscu, ponieważ do jej stworzenia wystarczy nam w zasadzie tylko niewielka ilość miejsca i szyba. Standardowego brodzika raczej nie ustawimy w niewymiarowej wnęce, ponadto zajmuje on cenne centymetry, natomiast kabinę typu walk in bez brodzika możemy ustawić we wnęce, w narożniku, na końcu wąskiej łazienki, wzdłuż ściany w połowie jej długości, a nawet na środku pomieszczenia, ograniczając ją z dwóch lub trzech stron szybami.

Dobrym pomysłem jest postawienie szyby pod skosem i stworzenie komfortowej strefy prysznicowej, niemożliwej do uzyskania w tym miejscu z wykorzystaniem tradycyjnej kabiny z brodzikiem. Z kabiną bez brodzika wiąże się jeszcze jeden ważny aspekt, mianowicie konieczność montażu odpływu liniowego. Może to stanowić problem szczególnie w łazienkach blokowych, jednak producenci przewidzieli te ograniczenia i zaprojektowali estetyczne i nowoczesne niskie brodziki prysznicowe, które idealnie wkomponują się w niewielkie współczesne wnętrza.

Bateria natryskowa Project-Tres ze słuchawką antical z obrotowym statywem została wykończona w złocie. Dzięki temu stanowi efektowny akcent łazienki. TRES

Mała łazienka - jakie wybrać kolory?

Małe łazienki mogą wydawać się nieco klaustrofobiczne, istnieją jednak patenty na optyczne powiększenie pomieszczenia. Podstawą jest czystość formy oraz uniknięcie wrażenia zagracenia i bałaganu. Mowa nie tylko o fizycznym schowaniu do szuflad i półek kosmetyków i przyborów higienicznych, ale również o unikaniu bałaganu kolorystycznego. W małej łazience mniej znaczy więcej. Sprawdzą się jasne kolory i duża ilość światła w postaci oświetlenia górnego i bocznego, ponieważ jasna łazienka już na starcie wyda się większa. Jeśli decydujemy się na płytki, wybierzmy modele wielkoformatowe z cienką fugą, wtedy stworzą wrażenie jednolitej tafli. Nieustannie modna biel może stać się doskonałą bazą pod aranż nowoczesnej małej łazienki, a wybierając płytki, postawmy na te błyszczące i koniecznie zaopatrzmy wnętrze w duże lustro.

Idealne meble do małej łazienki to te posiadające fronty lakierowane na wysoki połysk, w których możemy się niemalże przejrzeć. Wszystkie te triki mają na celu odbicie światła, co z kolei przekłada się na rozświetlenie i wizualne powiększenie pomieszczenia. W zależności od stylu łazienki, całość możemy dopełnić ścianką dekoracyjną bądź dekorami imitującymi beton, drewno, metal lub cegłę. Nieustannie od wielu sezonów również jasny marmur stanowi bazę do aranżacji łazienki w eleganckim reprezentacyjnym stylu. Jeśli projektujemy łazienkę w stylu loftowym, świetnie sprawdzi się beton, jednak dobrze zestawić go z drewnem, które rozjaśni i ociepli aranż.

W skład zestawu Oltens Molle wchodzi bateria podtynkowa z deszczownicą 30 cm Vindel i kompletem prysznicowym Ume. Całość wykończona w czarnym macie stanowi eleganckie dopełnienie strefy prysznica. OLTENS

Więcej miejsca w małej łazience? To możliwe!

Aranżacja funkcjonalnej i jednocześnie stylowej malutkiej łazienki z prysznicem to niemalże mission impossible, jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Oto kilka trików, które sprawią, że w łazience stworzymy komfortową przestrzeń wyposażoną we wszystkie niezbędne sprzęty i odpowiednią ilość miejsca do przechowywania.

• Zastosujmy podwieszaną podtynkową miskę sedesową w kompaktowym rozmiarze - schowamy tym samym nieestetyczne rurki instalacyjne, tworząc wrażenie czystości i porządku, a przy tym zwiększymy ilość miejsca na podłodze i ułatwiamy sobie prace porządkowe. W przypadku miski sedesowej podtynkowej nad toaletą tworzy się wnęka, którą możemy wykorzystać na montaż szafki bądź dodatkowych półek.

• Podobnie jest w przypadku podwieszanej szafki umywalkowej, jednak jeszcze więcej zyskamy na montażu umywalki nablatowej - całe wnętrze szafki możemy wtedy wykorzystać na schowanie środków czystości lub kosmetyków.

• Zamontowanie armatury podtynkowej w prysznicu i umywalce pozwoli zaoszczędzić miejsce, ponieważ większa ich część umieszczona jest pod okładziną ścienną.

• Jeśli decydujemy się na duże lustro nad umywalką lub jako dekorację ścienną, wybierzmy te z szafką, w której przechowamy kosmetyki. Mebel o szerokości 10 cm nie zabierze dużo miejsca, a zdecydowanie zwiększy ilość miejsca do przechowywania.

• Stosujmy zasadę inteligentnego przechowywania, która polega na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Dobrze sprawdzą się wąskie wiszące szafki, a opcja otwierania na „click” z pewnością ułatwi ich użytkowanie.

Malutka łazienka z prysznicem - wielofunkcyjne inspiracje

Aranżacje łazienki z prysznicem prosto z żurnali wnętrzarskich są możliwe do odtworzenia nawet w niewielkich blokowych pomieszczeniach. Metraż co prawda nieco nas ogranicza, ale od czego są wielofunkcyjne elementy wyposażenia? Zaopatrując wnętrze w wielofunkcyjne meble łazienkowe, tworzymy przestrzeń, która zostaje optymalnie wykorzystana bez utraty eleganckiego stylu łazienki.

W małych łazienkach sprawdzi się długi blat, który pod spodem ukryje szuflady i będzie stanowił jednocześnie estetyczną obudowę pralki. Na takim blacie wykonanym z drewna, betonu lub konglomeratu możemy postawić nie tylko nablatową umywalkę, ale zmieści się również koszyk z czystymi ręcznikami, doniczka z kwiatem, zapachowa świeczka i ulubione perfumy.

Szafka z ukrytym koszem na pranie i systemem cargo ułatwiającym utrzymanie porządku to must have małych łazienek. Schowamy w niej detergenty i sprzęty ułatwiające sprzątanie. Jeśli mamy w łazience szafkę z szufladami, niezastąpione są organizery optymalizujące wykorzystanie przestrzeni we wnętrzu szuflad. Przyda się również metalowy wieszak nakładany na drzwi, zapewniający miejsce do wieszania ręczników.

Zdjęcie otwierające artykuł: Opoczno

Autor
Mała łazienka z prysznicem - jak ją urządzić?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...