Płytki ceramiczne mają sporo zalet we wnętrzach. Nie dość, że dostępne są w niemal nieograniczonej liczbie kolorów i wzorów, to jeszcze wyróżniają się znakomitymi walorami praktycznymi - z solidnością na czele. A w tej grupie produktów płytki cegiełki na dobre zagrzały miejsce w trendach.

Pionowe płytki cegiełki - dlaczego warto?

Orientacja pionowa ma jeden istotny walor wizualny: optycznie podwyższa wnętrze. Dzięki takiemu trikowi optycznemu możemy więc poprawić proporcje danego pomieszczenia. Oprócz tego płytki cegiełki tak ułożone z jednej strony z sukcesem dekorują i urozmaicają wystrój, z drugiej zaś gwarantują rytm oraz harmonię. Nic zatem dziwnego, że doskonale zaadaptowały się do różnych konwencji stylistycznych - od klasyki i vintage przez scandi po glamour.

Formy i barwy

Największą popularnością cieszą się płytki cegiełki idealnie prostokątne, montowane z jedynie lekko zarysowanymi fugami. W takim wydaniu idealnie sprawdzają się zwłaszcza we wnętrzach nowoczesnych, gdzie dekory i wzory dobierane są z wyjątkową pieczołowitością.

Ale na tym nie koniec możliwości! Bardzo ciekawie prezentują się chociażby płytki w kształcie wydłużonych heksagonów. To dobry sposób na większe urozmaicenie wnętrze i zaakcentowanie wyróżniającego się wzoru na ścianie. Jednocześnie zaś nie ma mowy o wizualnym przytłoczeniu kuchni czy łazienki - to nadal dekor rytmiczny, a jeśli zestawimy go z delikatną barwą (biel, beż, jasna szarość), będzie subtelnie zdobił wnętrze bez zbytniego angażowania uwagi.

A skoro już mówimy o barwach, to warto pamiętać, że pionowe płytki cegiełki dostępne są także w bardziej wyrazistych kolorach. Otwiera to szerokie możliwości ich aranżowania oraz tworzenia dynamicznych kompozycji barwnych np. z frontami mebli. Warto zwrócić uwagę np. na płytki granatowe, kobaltowe, szmaragdowe czy też w odcieniach ciepłych - od żółtego przez czerwień, rubin po bordo.

Płytki cegiełki w kuchni

Pionowe płytki cegiełki są coraz popularniejsze w aranżacjach kuchennych. Tu jednak chodzi zwłaszcza o jedno miejsce - ścianę nad blatem. Płytki stanowią wybór uniwersalny właściwie w każdej konwencji stylistycznej. Pod względem barwnym mamy dwie główne możliwości. Pierwsza to postawienie na kontrast kolorystyczny, czyli granie ciemnymi i jasnymi kolorami. A konkretniej: do ciemnych frontów dobieramy jasne płytki (zawsze świetnie sprawdza się biel) i odwrotnie.

Druga opcja? Kompozycja barwna bardziej jednolita, czyli podobna kolorystyka frontów i płytek. Wtedy jednak dobrze jest wybrać wyróżniające się blaty. Najlepszy przykład? Biała kuchnia (fronty i płytki w tym kolorze) z drewnianymi blatami.

Płytki cegiełki w łazience

W łazience płytki ceramiczne są zdecydowanie bardziej eksplorowane niż w kuchniach, co w rezultacie zapewnia wiele możliwości aranżacyjnych z tym materiałem. Pionowo ułożone płytki cegiełki mogą być wykorzystane na kilka sposobów: 

Na wszystkich ścianach - wtedy stają się wiodącym elementem wystroju, który optycznie podwyższa wnętrze, wprowadza rytm i świeżość. To świetne rozwiązanie w przypadku różnych konwencji stylistycznych.

Na wybranej ścianie - w takim wariancie warto zdecydować się na wyróżniający się kolor. Za pomocą płytek cegiełek można także wizualnie wydzielić wybraną strefę, np. prysznicową. Oprócz tego otwiera to ciekawe możliwości dekoratorskie, jeśli zdecydujemy się na przyciągające wzrok płytki (kolorem czy formą) chociażby na ścianie z umywalką i lustrem. W tym miejscu szczególnie dobrze prezentują się wydłużone heksagony.

Na części ściany - także jako sposób wyróżnienia wybranej strefy łazienkowej. Ale nie tylko! Popularność zdobywa chociażby ułożenie płytek tylko w dolnym fragmencie ściany. To intrygująca wariacja na temat lamperii

Zdjęcie otwierające artykuł: Equipe

Autor
Płytki cegiełki do kuchni i łazienki - jak zaaranżować je we wnętrzu?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...