Skąd pochodzi i czym się charakteryzuje styl chalet?

Z założenia tego typu wnętrza miały stanowić kontrast do warunków panujących w ośnieżonych kurortach: mroźnego powietrza, hulającego wiatru i ciemnych wieczorów. Stylistyka chalet to więc przede wszystkim nastrojowy klimat z przewagą naturalnych materiałów, ciepłego światła i miękkich tkanin w stonowanych kolorach. Dominuje tu beż oraz odcienie brązu i szarości przetykane bielą. Dla kontrastu czasem pojawia się zieleń, nawiązująca do dzikiej przyrody.

Na podłodze znajdziemy zazwyczaj drewno, takie jak buk, dąb, czy sosna, chociaż można pokusić się również o kamień, który szczególnie dobrze sprawdzi się w kuchni lub na ścianach. Nieco bardziej budżetowym rozwiązaniem są kafle imitujące drewno, które na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie prawdziwych. Deski są często matowe lub półmatowe, nierzadko dodatkowo się je postarza, podkreślając tym samym rustykalny charakter przestrzeni. Można również zdecydować się na dywan.

Meble w stylu chalet - postaw na drewno!

Podobnie jak w alpejskich, wiejskich chatkach, meble we wnętrzu chalet są masywne i nieco kanciaste, wykonane najczęściej z miodowego drewna. Deski zabezpiecza się w naturalny sposób, tak aby widoczne były słoje. Często wykorzystuje się stołki i ławy, a punkt centralny stanowi duży stół, który pomieści wiele gości do wieczornych biesiad. I wreszcie kluczowy element: kominek, który dopełnia całości i ogrzewa domowników w zimowe wieczory.

W kwestii elektryki warto postawić na oświetlenie punktowe o ciepłej, kojącej barwie, na przykład pojedynczy żyrandol, a także zadbać o źródła drobnego światła w postaci lampek. Ciekawym rozwiązaniem są również żarówki o niskiej temperaturze barwowej, które sprzyjają wyciszeniu i relaksowi.

Jak wykończyć wnętrze w stylu chalet?

Styl chalet stawia na surowe wykończenia, pozwalając sobie na nonszalancję i zamierzony efekt niedopracowania. To na przykład nieregularne belki, które stanowią istotny element dekoracyjny, a przy okazji podtrzymują strop, zastosowanie cegły, czy elementy kute z żelaza, np. klamki lub oparcia krzeseł.

Surowość przełamują przemyślane dodatki, przy wyborze których możemy puścić wodze fantazji. Przede wszystkim warto pokusić się o miękkie, ciepłe poduszki i koce, świeczki w różnych rozmiarach, a nawet latarenki, przywodzące na myśl wypoczynek w narciarskich kurortach. Urozmaiceniem kompozycji mogą być również zawieszone na ścianie narty lub sanki w stylu retro.

Fototapeta z widokiem gór lub zwierząt, zdjęcie lasu w prostej ramce, czy suszone kwiatki w ozdobnym wazonie to z kolei dekoracje, dzięki którym nawiążemy bezpośrednio do natury. Oryginalnie były to skóry, rogi i futra zwierząt, teraz na szczęście zastępuje się je bardziej ekologicznymi alternatywami: np. żyrandolem w kształcie poroża, lub sztucznym futrem. Ciekawym akcentem będą też wyroby domowego rzemiosła, takie jak gliniane naczynia, ceramika, czy hafty.