„Bramasole” znaczy tyle co pragnąć, tęsknić do słońca. Taka nazwę nosiła włoska posiadłość, która Diane Lane w filmie "Pod słońcem Toskanii" kupiła i wyremontowała. Na naszych oczach dokonuje przemiany starego domu w przytulną, podmiejską willę we włoskim stylu.

Film "Pod słońcem Toskanii" opowiada historię pisarki mieszkającej w San Francisco, która po trudnym rozwodzie wyjeżdża na wakacje do Włoch. Tam, dość nieoczekiwanie, postanawia kupić dom i osiedlić się na stałe. Jej wybór pada na podmiejską willę położoną w okolicach Cortony.

-Mam kupić dom w obcym kraju. Dom o pięknej nazwie Bramasole - relacjonuje bohaterka, w którą wcieliła się Diane Lane. Jednak przez ostatnie trzydzieści lat wyłącznymi lokatorami willi były gołębie i nietoperze, a poprzedni właściciele pozostawili po sobie jedynie nieprzebrane ilości butelek po winie oraz mało gustowne kafelki w łazience. Generalny remont stał się rzeczą nieuchronną. Film ukazuje przemianę zaniedbanego domostwa w piękną podmiejską willę we włoskim stylu, która czaruje przytulnymi wnętrzami w rustykalnym stylu.

Historia opowiedziana w filmie powstała na podstawie autobiograficznej książki o tym samym tytule, autorstwa Frances Mayes. Pisarka faktycznie kupiła we Włoszech willę o nazwie Bramasole i z niemałym trudem ją wyremontowała. Barwne i szczegółowe opisy wnętrz, jakich dostarcza Mayes, stały się punktem wyjścia dla zespołu włosko-brytyjskich scenografów, działającego pod kierownictwem Stephena McCabe’a.

Willa we włoskim stylu   Willa z filmu "Pod słońcem Toskanii"

McCabe’owi udało się znaleźć budynek do złudzenia przypominający oryginalną Bramasole - Villę Laura, który widzimy na ekranie. Dom, tak jak książkowy pierwowzór, jest piętrowy, o prostej bryle koloru morelowego, z wyblakłymi, zielonymi okiennicami, dachem z prawdziwych dachówek i żelaznym balkonem na pierwszym piętrze.

Na ekranie możemy obserwować, jak po długich zmaganiach ten zniszczony, XVI-wieczny budynek zmienia się w pełen uroku dom, urządzony w tradycyjnym włoskim stylu z domieszką współczesnych akcentów. Wnętrza są wysokie i przestronne, utrzymane w słonecznej tonacji. Poprzecierana na ścianach farba imituje naturalny kamień, tylko w niektórych pokojach piaskowe barwy zastąpiono błękitem bądź lekką zielenią.

Z kolei jadalnię zdobi fresk przedstawiający toskański pejzaż, odsłonięty spod kilku warstw starej farby. Pokoje wypełniają sprzęty i stylowe meble, które ocalono ze starego domu i odrestaurowano. Wśród nich znajduje się metalowy piecyk dekorowany klasycznym ornamentem, kryształowy żyrandol czy fantazyjne żelazne łóżko z medalionem przedstawiającym Matkę Boską, które trafiło do sypialni głównej bohaterki. Zabytkowe, bogato zdobione sprzęty zostały ustawione w sąsiedztwie nowoczesnych mebli o prostych formach. Dzięki temu pomieszczenia zamiast kopią, stają się współczesną interpretacją tradycyjnych, wnętrz we włoskim stylu.

Jednym z najważniejszych pomieszczeń pozostaje słoneczna kuchnia, gdzie główna bohaterka gotuje swoje pyszne potrawy, dosłownie oklaskiwane przez współbiesiadników. Kuchnia jest duża i jasna, w wyposażeniu nieco staromodna, przez co przywodzi na myśl kuchnię babci. Na środku stoi drewniany stół z toczonymi nogami, na drewnianych półkach zostały wyeksponowane ozdobne, fajansowe talarze, a na ścianach i okapie są zawieszone warkocze czosnku. Patrząc na tak zaaranżowaną kuchnię, można niemal poczuć zapach jedzenia unoszący się w powietrzu.

Włoskie wnętrza do remontu   metalowy piecyk dekorowany klasycznym ornamentem

Ci, którym marzy się wystrój podobny do filmowego, teraz mają ułatwione zadanie. Amerykańska firma produkująca meble Drexel Heritage, we współpracy z pisarką Frances Mayes, na fali powodzenia książki i filmu, stworzyła linię "W toskańskim domu", w której są między innymi dwa modele łóżek, szafa i lustro stylizowane na meble w stylu włoskim. Każdy może więc mieć cząstkę Toskanii w domu.

W Stanach Zjednoczonych kolekcja cieszy się dużą popularnością. Amerykanie nie kryją bowiem zachwytu słoneczną Italią, o czym świadczy liczba filmów z akcją na Półwyspie Apenińskim. Do najbardziej znanych należą: "Rzymskie wakacje" z Audrey Hepburn, "Rzymska wiosna pani Stone" z Vivien Leigh, "Avanti!" Billyego Wildera, "Utalentowany Pan Ripley", "Amerykanin" z Georgem Clooneyem. Dołącza do nich "Pod słońcem Toskanii”, film z wyczuciem pokazujący tradycyjne domy i wnętrza we włoskim stylu.

tekst: Anna Oporska; zdjęcia: CDP.pl, serwisy prasowe firm