Wnętrza, które oglądamy w filmie "Paranoja" są na wskroś nowoczesne i luksusowe. Nie mogło być zresztą inaczej, skoro zostały zaprojektowane przez jednego z najznakomitszych projektantów mody i designera - Giorgio Amaniego.

Film "Paranoja" to dramat sensacyjny zrealizowany w 2013 roku. Opowiada o młodym, bardzo zdolnym programiście Adamie Cassidym (w tej roli Liam Hemsworth), który zostaje wplątany w walkę dwóch wpływowych biznesmenów (granych przez Gary'ego Oldmana i Harrisona Forda). Dzięki intrydze szpiegowskiej bohater przechodzi z pozycji zwykłego pracownika korporacji na wysokie stanowisko kierownicze, do którego bonusem jest dwupoziomowe mieszkanie na nowojorskim Manhattanie.

Służbowe mieszkanie Adama Cassidy to fantastyczna przestrzeń. Nic w tym dziwnego, skoro za jego projekt odpowiadała firma Armani Casa, należąca do Giorgio Armaniego. Zarówno ubrania głównego bohatera, jak i apartament, do którego wyposażenia użyto mebli i dodatków firmy Armani Casa, odzwierciedlają elegancki styl tej marki. To nie pierwszy film, który "ubierał" Armani. Słynny "American Gigolo" z 1980 roku i ponadczasowy nienaganny wizerunek Richarda Gere'a to również jego wpływ - dzięki temu filmowi kariera Armaniego nabrała rozpędu. Tutaj jednak po raz pierwszy Armani uczestniczył także w projektowaniu scenografii.

Kadr z filmu "Paranoja" film "Paranoja", kadr z filmu, wnętrza
Kadry z filmu "Paranoja"

Apartament grający w filmie "Paranoja" robi wrażenie już samą architekturą. Jest bardzo przestrzenny, wyższy niż szerszy. Aby wykreować taką przestrzeń, wykorzystano wnętrze XIX-wiecznego kościoła. Mieszkanie jest niezwykle luksusowe, ale w dobrym guście i o interesującym, funkcjonalnym układzie. Na niższym poziomie znajduje się otwarta przestrzeń salonu i kuchni. Piętra nad nimi zostały zaprojektowane w formie antresoli, z której mamy na centrum mieszkania. Poszczególne poziomy połączone są czarnymi metalowymi schodami, będącymi dominującym elementem wystroju wnętrza.

Paleta kolorów wykorzystanych we wnętrzach w filmie Paranoja

Paleta kolorów wykorzystanych we wnętrzach w filmie "Paranoja"

Użyta w mieszkaniu Adama paleta kolorów jest oszczędna. Dominuje kolor taupe (szarobeżowy), dopełniony ciepłymi szarościami i brązami. Sofa, fotele, krzesła, lampy mają proste, wręcz kanciaste formy. We wnętrzu pojawia się sporo metalu i szkła, ale drewno, miękki gruby dywan i poduszki przełamują ich chłód.

Kadr z filmu "Paranoja", wnętrza
 Kadr z filmu "Paranoja"

W kuchni nad blatem sączy się ciepłe, bursztynowe światło. Mieszkanie jest anonimowe, pozbawione jakichkolwiek osobistych przedmiotów wygląda nieco jak apartament hotelowy, jednak dzięki odpowiedniemu doborowi kolorów i materiałów na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, że to przestrzeń przeznaczona dla mężczyzny.

Opisywana przestrzeń to najbardziej wyróżniający się element w scenografii "Paranoi", ale przez filmie przewijają się również inne piękne wnętrza. Na ich tle odbywają się kuluarowe rozmowy bogatych biznesmenów. Są to miejsca tajemnicze i luksusowe, wypełnione skórzanymi kanapami, orientalnymi dywanami i wspaniałymi dziełami sztuki umieszczonymi na ścianach pokrytych ciemną boazerią.

Dzięki filmowi "Paranoja" odnosimy wrażenie, że więcej wiemy o tym, jak żyją i mieszkają nowojorskie elity.