Sielska kuchnia czarno-biała, czyli umiłowanie kontrastów

Kontrasty we wnętrzach kojarzą się z reliktem przeszłości, czyli nowoczesnymi aranżacjami z ubiegłej dekady. Współcześnie styl nowoczesny ewoluował, jednak nie musimy rezygnować z kontrastów, jeśli je lubimy. Z ich pomocą możemy stworzyć czarną kuchnię w stylu rustykalnym. Czy w tym szaleństwie jest metoda? Zdecydowanie tak. Wyobraźmy sobie czarne meble z widocznym usłojeniem drewna w oprawie białej cegły na ścianie, a obrazek ten dopełniamy podłogą wyłożoną białymi płytkami gresowymi.

Całość zawiera się w kolorystyce kontrastujących czerni i bieli, jednak wykorzystane faktury nadają wnętrzu sielskiego charakteru. Uzupełnieniem aranżacji może być czarny zestaw AGD, blat w kolorze naturalnego drewna, zazdrostka w oknie i zielnik w białej lub czarnej ceramicznej donicy.  

fot. Falmec

Czarna kuchnia - cała w czerni, monochromatyczny aranż

Monochromatyczne aranże są trendy. Podobnie jak w niezwykle modnej jednokolorowej kuchni w kolorze butelkowej zieleni, w monochromatycznej czarnej kuchni również możemy stworzyć interesującą przestrzeń, która zachwyci stylem. Czy całość będzie przytłaczająca? Nie, jeśli umiejętnie „ogramy” wnętrze.

• Czarne matowe meble kuchenne z prostymi w formie frontami pozbawionymi dekorów dopełniamy czarnym blatem, który możemy wykonać z matowej płyty laminowanej. Na ścianie nad blatami kładziemy czarną mozaikę gresową, czarne szkło lub malujemy ścianę czarną farbą tablicową, a na podłogach kładziemy czarne wielkoformatowe płytki. Oświetlenie podszafkowe w ciepłej tonacji oraz uchwyty meblowe i akcesoria kuchenne w kolorze złota dodadzą wnętrzu tajemniczości, blasku i przytulności, a także przełamią monotonię monolitu. Czarna kuchnia za złotymi dodatkami kojarzy się z prestiżem i zachwyca ekskluzywnym ponadczasowym designem.

• Montujemy górne szafki kuchenne w tonacji czarnego betonu, a dolne fronty wizualnie tworzą płaszczyznę przypominającą poziome czarne lamele. Dopełnieniem aranżu będzie blat o fakturze i barwie czarnego betonu, gładkie czarne ściany, czarna armatura, srebrne dodatki oraz oświetlenie o zimnej białej barwie. Doskonale w tej aranżacji będzie prezentowała się czarna wyspa z chromowanymi hokerami. Całość stworzy wrażenie minimalistycznej nowoczesnej elegancji.

fot. Franke

Czarna kuchnia z drewnem - nieco natury

Drewno do czarnej kuchni możemy „przemycić” pod postacią blatu, podłogi, ściany oraz krzeseł i półek. Drewno dodaje czarnej kuchni lekkości, ociepla aranż i tworzy przytulną atmosferę nie bez powodu, wszak to naturalny szlachetny surowiec. Czerń frontów doskonale współgra zarówno z rodzimym naturalnym drewnem, jak i bogatym i głębokim kolorystycznie drewnem egzotycznym.

Co pasuje do czarnych mebli kuchennych i drewnianych blatów i podłóg? Na pewno oszczędność barw. Jeśli decydujemy się na blat i podłogę w kolorystyce drewna, powinny być one w zbieżnej tonacji. Czerń i drewno same w sobie tworzą interesujący i wielowymiarowy duet, dlatego lepiej nie eksperymentować z dodatkiem dekoracji w odważnych i nasyconych barwach.

fot. Boffi

Czarna kuchnia z betonem na podłodze i ścianach - nowoczesna, czy loftowa?

Czarna kuchnia z betonem to trend, za którym chętnie podążają entuzjaści nowoczesnych aranżacji. Absolutnie nie jest nudna, ponieważ mnogość kombinacji pozwala na stworzenie spersonalizowanej przestrzeni.

• Czarne meble kuchenne, jasna betonowa podłoga i ściana to domena nowoczesnych wnętrz minimalistycznych. W tym aranżu nie musimy ograniczać się do matowych frontów, ponieważ lakierowane stworzą niesztampowy inspirujący kontrast z surowym betonem. Bardzo dobrze w czarnych kuchniach z betonem sprawdza się wyspa kuchenna betonowa lub czarna z betonowym blatem. Srebrna szczotkowana armatura oraz chromowane lampy to idealne dodatki do minimalistycznej czarnej kuchni.

• Czarna kuchnia w lofcie to klasyka gatunku. W połączeniu z ciemnym betonem, surowym drewnem i technicznymi konstrukcjami z czarnego metalu tworzy unikatowe aranżacje. Beton na ścianie możemy zastąpić naturalną cegłą, co podkreśli industrialny, warsztatowy charakter wnętrza. Czarna kuchnia industrialna to oszczędność form i barw, dlatego fronty powinny być gładkie i matowe. Świetnym dodatkiem będzie blat wsparty na stalowym stelażu. Oświetlenie w czarnej kuchni industrialnej nawiązuje do autentycznych wnętrz loftowych, dlatego nie należy przejmować się zwisającym nadmiarem kabla, czy „gołą” żarówką.

fot. Falmec

Luksusowa czarna kuchnia z marmurem

Marmur jest luksusowy i piękny. Bogata kolorystyka marmuru od klasycznych bieli, szarości i czerni poprzez odważne zielenie i róże na neutralnych beżach i brązach kończąc, umożliwia stworzenie aranżacji w każdym stylu wnętrzarskim. Niepowtarzalne żyłki marmuru w kolorze bieli, czerni lub złota wymagają wyjątkowej i przemyślanej oprawy. Czerń jest kolorem uniwersalnym, dlatego bez względu na odcień marmuru całość będzie prezentowała się harmonijnie i spójnie. Poniżej kilka trików na zastosowanie marmuru w czarnej kuchni.

• W celu rozjaśnienia wnętrza możemy zastosować blaty z jasnego marmuru i wyspę kuchenną z tego samego materiału.

• Aby uzyskać monolityczne wnętrze, użyjmy czarnego marmuru ze złotym użyleniem, który w połączeniu ze złotymi dodatkami i czarnymi meblami stworzy ekskluzywne wnętrze.

• Marmur w postaci bezfugowych płytek bądź mozaiki może posłużyć do zabudowy ściennej nad blatami kuchennymi.

Marmurowe płytki podłogowe w duecie z czarnymi meblami kuchennymi zachwycą amatorów wnętrz reprezentacyjnych.

• Marmurowe akcesoria kuchenne wnoszą do wnętrza różnorodność, możemy kupić pojemniki do przechowywania, moździerz oraz deskę do krojenia.

• Czerń i marmur to idealna baza dla stworzenia nowoczesnego wnętrza w stylu glamour.

fot. Interstone

Jakie dodatki do czarnej kuchni?

Dodatkami możemy zmienić diametralnie aranż kuchni. Niewielkim nakładem pracy i środków kuchnia monochromatyczna może zmienić się w luksusowe pełne blasku wnętrze glamour, a kuchnia z drewnem w nowoczesną loftową przestrzeń. Czerń świetnie współgra ze złotem, srebrem, bielą i szarościami. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z barwami dodatków, najlepiej zdecydować się na czerń i dodatkowo jeden kolor dopełniający. W kuchni w stylu glamour świetnie sprawdzą się patery, wazony, zegar i akcesoria kuchenne w kolorze złota lub srebra.

W czarnej kuchni z drewnem możemy umieścić na blatach deski z naturalnego drewna, drewniany talerz na owoce i czarną donicę z zielnikiem. W czarnej kuchni z betonem furorę zrobią druciane koszyki i prosty betonowy organizer na noże, natomiast w kontrastowej kuchni sielskiej możemy puścić wodze fantazji i wyposażyć ją w dużą ilość dodatków w kolorze bieli i czerni. Sprzęt AGD w czarnej kuchni powinien harmonizować z meblami, dlatego najlepiej zdecydować się na lodówkę, piekarnik i kuchenkę w kolorze czarnym, podobnie zasady obowiązują w przypadku armatury kuchennej i zlewozmywaka.

fot. Arclinea

Z czego blaty i podłogi do czarnej kuchni?

Wnętrze przede wszystkim powinno być spójne kolorystycznie, jednak możemy wykazać się kreatywnością w dziedzinie wyboru surowca na blaty i podłogi. Projektując blaty w czarnej kuchni mamy do wyboru blaty z kamienia takiego jak marmur i granit, ale równie dobrze sprawdzą się tańsze blaty z konglomeratu, laminatu lub drewna. Na podłogi możemy wybrać bardzo modne ceramiczne płytki wielkoformatowe, minimalistyczny beton i mikrocement, niezwykle efektowną posadzkę żywiczną, stylowe drewno, lub praktyczne panele winylowe. Te ostatnie możemy położyć na już istniejące stabilne podłoże, więc to doskonały patent na szybką i spektakularną metamorfozę kuchni.

fot. Rejs

Czarna kuchnia to świetny wybór w przypadku cyklicznych zmian aranżacji i podążania za nowymi trendami. Czerń jako kolor całkowicie neutralny bardzo dobrze komponuje się z wszystkimi niemal barwami, więc wystarczy nieco kreatywności, aby diametralnie odmienić styl czarnej kuchni. Jak uzyskać czarną kuchnię bez kosztownej zmiany zabudowy? Dobrze sprawdzają się farby do mebli, dzięki którym stare szafki mogą zyskać nowe życie i stać się bazą do stworzenia nowoczesnej i ponadczasowej przestrzeni kuchennej.

Zdjęcie otwierające artykuł: Falmec

Autor
Czarna kuchnia - jak dobrać blaty, podłogę i dodatki?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...