Firanki w kuchni - co na to projektanci wnętrz?

Oglądając popularne programy wnętrzarskie, z łatwością można dostrzec, że kuchenne okna w realizacjach rzadko kiedy świecą „golizną”. Oczywiście czasem okno kuchenne przysłaniają drewniane żaluzje lub roleta rzymska, jednak równie często prawdziwie stylowym dopełnieniem aranżacji stają się właśnie firany i zasłony. Bardzo dobrze widać to w niektórych projektach uznanego i nagradzanego na polskich i międzynarodowych konkursach studia HOLA Design, które słynie z tworzenia wyjątkowo przytulnych nowoczesnych wnętrz z charakterem.

Długie powłóczyste gładkie firany w kuchni najwyraźniej nie wyszły z mody także u Krzysztofa Mirucia, który w kuchennych projektach chętnie korzysta z tego stylowego rozwiązania. Przeglądając internet w poszukiwaniu inspiracji, z pewnością natkniemy się na wiele projektów i realizacji, uwzględniających firany w kuchni, tym bardziej że często kuchnia występuje w formie aneksu połączonego z salonem.

Projektanci w Polsce i za granicą często korzystają z tego rozwiązania, dlatego sądzimy, że firanki w kuchni to hit, a nie kit. Z pewnością warto wiedzieć, jak sprawić, aby firanki w kuchni stały się hitem, bo nie każda ma taką moc. Podpowiadamy.

fot. Ellos Home

Jakie firanki do kuchni są hitem?

Firanki na szczęście już coraz rzadziej kojarzą się ze staroświeckimi wzorzystymi tekstyliami okiennymi, które z braku wyboru stosowały nasze mamy i babcie. Współczesne firany zaskakują różnorodnością, formą i barwami. Najbardziej trendy w nowoczesnych wnętrzach są gładkie firany bez wytłoczonego wzoru. Nie oznacza to jednak, że firanka w kuchni musi być nudna. Tkanina może mieć matowe, satynowe bądź połyskujące wykończenie. Warto również zdecydować przed zakupem, jaki stopień przepuszczalności światła najlepiej sprawdzi się w kuchni.

Jeśli chcemy nieco bardziej odizolować się od wzroku sąsiadów, warto wybrać grubszą żakardową firankę. Pamiętamy ją w niemodnej już odsłonie, jednak nowoczesne żakardowe firanki występują również w eleganckiej gładkiej opcji, pozbawionej wzorów. Jeśli firana ma być bardziej transparentna i zwiewna, warto wybrać tę uszytą z woalu lub tiulu.

W sklepach znajdziemy również nowoczesne firanki o strukturze luźnej siatki oraz uniwersalne firany, wykonane z poliestru. Czy wzór na firance kuchennej jest rozwiązaniem przestarzałym? Niekoniecznie. Pewne style takie jak na przykład rustykalny, świetnie komponują się z firankami, na których widoczny jest wytłoczony wzór, a szydełkowa babcina firana stanie się w takim wnętrzu wręcz hitem.

fot. White Woodgrain

Jakie firany do kuchni wybrać?

Firanki można stosować w kuchniach nowoczesnych, skandynawskich, rustykalnych (w szczególności modern farmhouse), a nawet minimalistycznych, a to ważne, ponieważ firanki do kuchni wybieramy nie tylko pod względem funkcjonalności, ale przede wszystkim z uwzględnieniem stylu, panującego w kuchni.

Krótka firanka kuchenna - niektóre nie sięgają nawet do parapetu, a dzięki temu do kuchni wpada więcej światła. To zbawienie dla posiadaczy kotów, czyli futrzastych fanatyków wspinaczek po długich firanach.

Długa powłóczysta firanka do kuchni - podwyższy optycznie wnętrze i nada mu stylu oraz klasy.

Zwiewna transparentna firana do kuchni - wykonana z tiulu, woalu kreszowanego lub lekkiego materiału o strukturze lnu doda pomieszczeniu lekkości.

Zazdrostka - pięknie wkomponuje się w przytulną rodzinną kuchnię. Można zastosować ją również w kuchni, urządzonej w stylu skandynawskim, który lubi lekkie ażurowe dekoracje.

Panelowa firanka do kuchni - przypomina nakładające się na siebie ekrany, a ta o prostej formie, uszyta z gładkiego materiału, pięknie wpisze się w nowoczesne wnętrze.

fot. Eleanorrosehome

Firanki w kuchni - zalety

Jak każde rozwiązanie, również firanki w kuchni mają swoich zwolenników i przeciwników. Poznając zalety i wady tego rozwiązania, łatwiej będzie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto zawiesić firanki w kuchni.

Funkcjonalność - tekstylia w oknie kuchennym chronią przed wzrokiem sąsiadów i nadmiernym nasłonecznieniem, zapewniając komfort podczas czasu, spędzanego w kuchni.

Zmieniają proporcje wnętrza - białe gładkie firanki dodadzą wizualnie kuchni dodatkowych kilku metrów. Z kolei długie firany do podłogi podwyższą optycznie pomieszczenie.

Przytulność i klimat - firanki wprowadzają do kuchni przytulny i ciepły klimat. Delikatne woale i tiule rozświetlają wnętrze, a grubsze materiały mogą je nieco zaciemnić, tworząc bardziej intymną atmosferę

Spójność aranżacyjna - w salonie z aneksem kuchennym firanki we wszystkich oknach, również kuchennym, tworzą wrażenie harmonijnego kompletnego wnętrza.

Firanki w kuchni - wady

A co z wadami? Oczywiście również istnieją, jednak dobrze jest samodzielnie zdecydować, czy wady przesłaniają zalety posiadania firanki w kuchni.

Higiena - w zakamarkach firan mogą gromadzić się bakterie i grzyby, co może być problematyczne dla alergików, jednak wtedy z firan rezygnuje się w całym mieszkaniu

Ograniczony dostęp do światła - w małych kuchniach długie grubsze firanki mogą nadmiernie zaciemniać pomieszczenie, ograniczając dostęp naturalnego światła. Warto wtedy wybrać delikatne transparentne modele.

Zabrudzenia - w kuchni, gdzie unosi się para wodna i tłuszcz, firanki szybciej się brudzą i wymagają częstszego prania.

fot. debanddanelle

Co zamiast firanek do kuchni?

Niekiedy zastosowanie firan w kuchni jest po prostu niemożliwe. Powodem może być alergia domowników i konieczność ograniczenia kurzu albo niesforny czworonożny puchaty przyjaciel, który wspina się po tekstyliach, z zapamiętaniem je niszcząc. Zamiast tradycyjnych firan, w kuchni można wtedy zastosować poniższe rozwiązania.

Rolety rzymskie, tradycyjne i „dzień-noc” - praktyczne i łatwe w czyszczeniu, dostępne w różnych kolorach i wzorach.

Żaluzje - regulują ilość wpadającego światła, zapewniając prywatność. Bardzo modne i uniwersalne są żaluzje drewniane

Shuttersy, czyli ażurowe drewniane okiennice wewnętrzne - w opcji zamkniętej nie wpuszczają w ogóle światła do kuchni. Można zdecydować się na modele składane, przesuwne, rozwierane lub montowane na stałe.

Markizy - doskonałe do okien dachowych, chronią przed słońcem i nagrzewaniem się pomieszczenia. Firanki w kuchni mogą być pięknym i funkcjonalnym dodatkiem, ale nie są one niezbędne. Przed podjęciem decyzji o ich zakupie, warto rozważyć wszystkie za i przeciw, a także wybrać odpowiedni rodzaj i wzór firan, który będzie pasował do aranżacji kuchni.

Autor
Firanki do kuchni - hit czy kit?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...