Wybór drzwi wewnętrznych spędza sen z powiek budującym domy lub wykańczającym mieszkania. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie jakie drzwi wewnętrzne wybrać.

Chcemy, żeby drzwi wewnętrzne były ładne i pasowały do wnętrza, ale muszą również być trwałe i funkcjonalne, bo przecież będziemy korzystać z nich codziennie. Kiedy uporamy się z decyzją co do rodzaju, kwestia wyboru tych o odpowiednim wyglądzie będzie już tylko formalnością.

Ilość rodzajów, rozmiarów, wzorów, kolorów i materiałów, z których drzwi wewnętrzne mogą być wykonane, przyprawia o zawrót głowy i sprawia, że decyzja jest naprawdę trudna. Z drugiej strony możliwości jest tak wiele, że nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem tych wymarzonych, idealnych drzwi. Musimy tylko dokładnie wiedzieć, czego potrzebujemy. Dlatego przed wyprawą do sklepu zastanówmy się, do którego pomieszczenia chcemy kupić drzwi, czy zależy nam na dodatkowych funkcjach, jak drzwi mają się otwierać (prawe czy lewe), i oczywiście - z czego powinny być wykonane.

drzwi wewnętrzne CAL drzwi wewnętrzne POL-SKONE drzwi wewnętrzne Porta
Opera z Kolekcji Stylowej, z drewna dębowego, konstrukcję stanowią klejone i obłogowane ramiaki, skrzydła dostępne w wersji pełnej lub z przeszkleniami, CAL, 2814 zł Drzwi z kolekcji Arco z ramiakiem z płyty MDF, dostępne w wersji Eco Top, czyli powierzchnią odporną na ścieranie oraz Gravistone, która przestrzennie oddaje strukturę drewna i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru kilka kolorów, POL-SKONE, od 432 zł Drzwi z kolekcji Natura Impress, płyta wiórowa wzmocniona ramiakiem ze sklejki. Skrzydło wykończone okleiną naturalną select, ozdobione elementami o strukturze relief, zabezpieczone matowym wysokiej jakości lakierem, PORTA KMI POLAND S.A., 1094 zł

Jakie drzwi wewnętrzne dla zadań specjalnych

Bardzo ważnym aspektem przy wyborze drzwi wewnętrznych jest rodzaj pomieszczenia, które mają oddzielać. Drzwi do łazienki muszą ułatwiać wentylację, dlatego są wyposażone w tuleje, kratkę wentylacyjną (najczęściej kilka centymetrów nad dolną krawędzią) lub tzw. podcięcie wentylacyjne, które wspomagają obieg powietrza. W gabinecie warto zamontować drzwi akustyczne, wyciszające pomieszczenie. Im wyższy współczynnik izolacji akustycznej, tym lepiej drzwi będą chronić przed niechcianym hałasem.

Ten współczynnik oznacza się symbolem Rw, który przy drzwiach akustycznych powinien wynosić minimum 27 dB. Między pokojami a korytarzem, w którym nie ma okien, warto zamontować drzwi przeszklone, by docierało do niego światło dzienne. W sypialni natomiast dobrze sprawdzą się drzwi pełne, zapewniające intymność i spokój lokatorom. Drzwi prowadzące do piwnicy lub garażu (które zazwyczaj nie są pomieszczeniami ogrzewanymi) powinny być grubsze i wypełnione specjalnym materiałem termoizolacyjnym.

drzwi wewnętrzne Stolbud Włoszczowa drzwi wewnętrzne Invado drzwi wewnętrzne Remix drzwi wewnętrzne Porta KMI Poland drzwi wewnętrzne Quadro Invado drzwi wewnętrzne CAL Necko
Drzwi wewnętrzne Castel A.4.0, z klejonego drewna, wykończone lakierem transparentnym, dostępne w wielu naturalnych odcieniach, w kilku rozmiarach, STOLBUD WŁOSZCZOWA, ok. 1770 zł Drzwi wewnętrzne Verona, okleinowane, rama z płyty MDF, okleina enduro lub eco-fornir (różnią się klasą wytrzymałości), dostępne w wielu kolorach, INVADO,
od 412 zł
Drzwi wewnętrzne  Pinus z kolekcji Eco, surowe drewno sosnowe z widocznym usłojeniem, można dowolnie wykończyć (farba, bejca, lakier itp.),  kilka rozmiarów, możliwe przeszklenie, REMIX,
ok. 300 zł
Drzwi z nowej kolekcji Porta INSPIRE, rama skrzydła z drewna klejonego wielowarstwowo, odporna na wypaczenia. Okleina Portasynchro 3D lub Portaperfect 3D eksponują  rysunek drewna,  PORTA KMI POLAND S.A., 639 zł Drzwi wewnętrzne Quadro, fornirowane, dostępne w 4 kolorach: dąb bielony, 2 odcienie orzecha, oraz wenge (na zdjęciu orzech amerykański), INVADO, od 1587 zł Drzwi Necko z Kolekcji Klasycznej, wykonany z drewna dębowego, skrzydło zdobione żłobieniami, w ofercie także cztery rodzaje przeszkleń oraz wersja przesuwnej i dwuskrzydłowa, CAL, 1894 zł

Jakie drzwi wewnętrzne aby wygodnie się otwierały

Sposób otwierania drzwi wpływa nie tylko na komfort ich używania, ale także na możliwości aranżacyjne pokojów, pomiędzy którymi są zamontowane. W przypadku dużych pomieszczeń wybór jest szeroki - możemy zdecydować się na najpopularniejsze drzwi rozwierane. Kupując musimy wiedzieć, czy potrzebujemy drzwi prawe czy lewe. Często nawet sprzedawcy bez sprawdzenia na etykiecie nie potrafią powiedzieć, z jakimi drzwiami wewnętrznymi mamy do czynienia. Zasada jest prosta - należy stanąć przed drzwiami w taki sposób, by otworzyć je do siebie, jeśli zawiasy będą po lewej stronie - mamy przed sobą drzwi lewe, jeśli po prawej - prawe.

Jeżeli mamy wąski korytarz, z którego wchodzimy do kilku pokojów, najlepiej wybrać drzwi otwierane od siebie. Gdy miejsca nie brakuje, mamy większą dowolność, w którą stronę drzwi powinny się otwierać.

Co zrobić w przypadku małych pomieszczeń, kiedy każdy centymetr ściany jest cenny i brakuje miejsca, żeby drzwi bez problemu się otwierały? Wtedy można wybrać drzwi łamane, których skrzydło składa się z dwóch lub więcej elementów, a także drzwi harmonijkowe. Należy jednak pamiętać o tym, że takie drzwi nie sprawdzą się w wąskim otworze, ponieważ zmniejszają jego szerokość. Dobrym rozwiązaniem są też drzwi przesuwne chowane w specjalnej kasecie w ścianie, jednak decyzję o ich zamontowaniu należy podjąć już na etapie budowania ścianek działowych. Mogą też przesuwać się po prostu na ścianę, ale wtedy nic nie można przy niej postawić.

System do montowania drzwi przesuwnych Drzwi przesuwne z przeszkleniami POL-SKONE drzwi wewnętrzne Centurion Nicea N1
System do montowania drzwi przesuwnych chowanych w ścianę, przystosowany do ścian o grubości 10 cm (do drzwi pełnych) oraz 12,5 lub 15 cm (do skrzydeł pełnych lub szklonych), STOLBUD WŁOSZCZOWA, wycena indywidualna Drzwi przesuwne z przeszkleniami, kolor dąb europejski, system naścienny, POL-SKONE, drzwi 1635 zł, system naścienny 780 zł Drzwi przesuwne Nicea N1, bezprzylgowe, chowanye w ścianę, konstrukcję systemu tworzy kaseta z metalowych elementów. Skrzydło chowa się pomiędzy metalowy stojak kasety osłonięty płytą kartonowo-gipsową, CENTURION, drzwi 644,50 zł, cena systemu dostępna na www.eclisse.pl/centurion

Jakie drzwi wewnętrzne żeby były trwałe i ładne

Drzwi wewnętrzne wykonane z drewna litego są najczęściej sosnowe, dębowe, mahoniowe, jesionowe lub bukowe. Wersją bardziej wytrzymałą i odporną na paczenie są modele z drewnianych płyt klejonych warstwowo. Równie popularnym materiałem co drewno są płyty drewnopochodne gładkie lub tłoczone - wiórowa, pilśniowa, MDF (średniej gęstości płyta pilśniowa otrzymywana z przerobienia włókien drewna świerkowego lub sosnowego), HDF (bardzo twarda płyta pilśniowa wytwarzana ze zrębków drewna, jej gęstość jest o około połowę większa niż produktów z litego drewna, dzięki czemu płyty się nie paczą).

Drzwi drewniane lub z płyt drewnopochodnych mogą być malowane, lakierowane, wykończone okleiną naturalną, czyli fornirem drewnianym lub laminatem drewnopodobnym. Dostępne są także nowoczesne modele drzwi z przeszkleniami o najróżniejszych kształtach i kolorach, a zwolennicy niebanalnych rozwiązań mogą zdecydować się na drzwi wewnętrzne w całości szklane, dostępne w wersji matowej lub przejrzystej, z witrażami, wzorami lub ze szkła antisol, które nie przepuszcza światła słonecznego. Jeśli chodzi o ich wygląd - tak samo jak w przypadku drzwi drewnianych - możliwości jest bez liku.

Wbrew pozorom drzwi ze szkła są równie wytrzymałe jak te zrobione z drewna lub płyt drewnopochodnych. Musimy się tylko upewnić, że skrzydło wykonano przy użyciu nowoczesnych technologii z hartowanego szkła o grubości 8-10 mm, które jest blisko siedmiokrotnie bardziej wytrzymałe niż zwykłe szkło.

drzwi wewnętrzne Westo drzwi wewnętrzne POL-SKONE L-Projekt drzwi wewnętrzne POL-SKONE Happy drzwi wewnętrzne Stolbud Włoszczowa Vitrio drzwi wewnętrzne CAL Szelment drzwi wewnętrzne Westo Szkło
Drzwi wewnętrzne  Bulaj, pełna płyta wiórowa wykończona fornirem sosnowym, malowana farbą poliuretanową w kolorze żółtym, szyba z matowego szkła bezpiecznego, WESTO, 1909 zł Drzwi wewnętrzne L-Projekt, ramiak z klejonki drewnianej, obłożony  gładkimi płytami HDF, powierzchnia laminowana HPL, szkło biały mat w ramce aluminiowej, kilkanaście kolorów, POL-SKONE, skrzydło 1107 zł, dopłata za kolor 1230 zł Drzwi wewnętrzne Happy, ramiak z klejonki sosnowej obłożony malowanymi płytami HDF, szkło bezpieczne matowe o grubości 6 mm, drzwi dostępne w różnych kolorach POL-SKONE, 1112 zł Drzwi wewnętrzne Vitrio, skrzydło ze szkła hartowanego o grubości 8 mm, bezbarwnego lub satinato, jednostronnie piaskowanego, powierzchnia szkła pokryta powłoką zabezpieczającą przed wycieraniem i działaniem środków chemicznych, kilka rozmiarów, STOLBUD WŁOSZCZOWA, od 2817 zł Drzwi wewnętrzne Szelment z Kolekcji Klasycznej zrobione ze szlachetnego drewna dębowego, dostępne w wersji pełnej, z klasycznymi tłoczeniami lub z dużymi przeszkleniami, CAL, 1894 zł Wykonane z bezpiecznego szkła drzwi Szkło z linii Nowoczesnych, wzmocnione drewnianymi ramiakami. Pomiędzy taflami o grubości 8,8 mm znajduje się folia z nadrukiem, dostępna w różnych kolorach i wzorach, WESTO, 1658 zł

Zanim kupisz

  • Koniecznie dokładnie zmierz otwór drzwiowy - pamiętaj, że mają się w nim zmieścić nie tylko drzwi, ale też ościeżnica.
  • Jeśli masz już zamontowane ościeżnice i chcesz wymienić skrzydła drzwiowe, upewnij się, jakie drzwi wewnętrzne są Ci potrzebne - prawe czy lewe.
  • Sprawdź wagę skrzydła - im cięższe, tym bardziej wytrzymałe.