Znane określenie: "kupować oczami" odnosi się do wielu sytuacji, gdy wystarczy nam tylko spojrzeć na dany produkt, by powziąć decyzję o jego nabyciu. Czasem nie zwracamy uwagi na inne elementy, jak funkcjonalność czy użyteczność, bo liczy się sam wygląd. Projekty domów spełniają jednak ważne zadanie - pozwalają nam lepiej poznać przyszłe miejsce życia. A gdy zobaczymy aranżację wnętrz, to tym bardziej poczujemy się, jakbyśmy tam byli.

Projekty domów z aranżacją wnętrz

Przeglądając projekty domów i porównując surowe, czarno - białe szkice prezentujące układ pomieszczeń, nie zawsze jesteśmy sobie w stanie do końca wyobrazić jak to wnętrze będzie wyglądało w rzeczywistości. Czy będzie wystarczająco przestronne? Czy korytarz nie będzie zbyt ciasny? Czy kuchnia będzie wystarczająco wygodna i czy zmieszczą się w niej wszystkie niezbędne sprzęty? Dla swoich projektów pracownie zazwyczaj przygotowują tylko rzuty zewnętrzne budynku. Widzimy elewację budynku, dach, okna i przydomowy ogród, gdzie trawa jest idealnie przystrzyżona. Biegają po niej uśmiechnięte dzieci i radosne psy, a rodzice relaksują się na leżakach.

Warto poszukać projektów dla których zostały stworzone także przykładowe wizualizacje wnętrz. Nie ma gołych ścian i martwych kątów - na ścianie wiszą obrazy, a przestrzeń wypełniają przedmioty - meble, sprzęty i ozdoby. To właśnie projekty domów z aranżacją wnętrz najbardziej działają na wyobraźnię, bo możemy poczuć się jak u siebie. W końcu bierzemy udział w szczególnym momencie swojego życia. I tak, wybór projektu domu to właśnie taka chwila.

Przeglądając wizualizację znacznie łatwiej poznamy wady i zalety projektu. Ocenimy czy układ pomieszczeń, ich wielkość, kształt czy chociażby układ okien są dopasowane do stylu życia naszej rodziny, naszych potrzeb, przyzwyczajeń czy marzeń. Możemy sobie wyobrazić jak w takim wnętrzu wyglądałyby nasze meble i czy dla każdego znajdzie się własny kąt do odpoczynku. Zobaczymy jak nasze przyszłe gniazdko będzie się w danym układzie prezentować.

Bardzo pomocne są panoramy 360 stopni, bo dzięki nim możemy dosłownie i w przenośni "wejść" do domu. A jak już tam będziemy, zobaczyć wnętrza z różnych perspektyw. Urządzone, wykończone pozwolą nam wczuć się w klimat, jakbyśmy przenieśli się w czasie i spacerowali sobie po salonie, kuchni czy poddaszu. 

Dom parterowy, z poddaszem użytkowym, drewniany czy nowoczesny?

Podczas przeglądania różnych projektów możemy doznać uczucia przesytu, toteż dobrze już na początku wiedzieć mniej więcej, w jakie rozwiązanie celujemy. Czy interesują nas domy parterowe, czy z poddaszem użytkowym, energooszczędne, a może lepiej drewniane? Jeśli tego nie wiemy możliwe, że będziemy musieli przeanalizować dodatkowe czynniki, które przeważą za jedną z opcji. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety i jest dostosowane do innych potrzeb przyszłych mieszkańców.

Domy piętrowe sprawdzą się w przypadku małych działek, domy parterowe będą sporym udogodnieniem dla osób mających problem z poruszaniem się po schodach. Warto pamiętać także, że dom budujemy zazwyczaj na całe życie. Jeśli w chwili obecnej posiadamy dzieci, za kilkanaście lat prawdopodobnie opuszczą one swój dom rodzinny i czy dom nie będzie dla nas wtedy zbyt duży i kosztowny w utrzymaniu?

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Choć wizualizacja wnętrz jest bardzo pomocna przy wyborze projektu nie należy opierać się tylko i wyłącznie na niej. Nie dajmy ponieść się emocjom, i kiedy już opadną, oceńmy projekt na zimno i ze sporą dozą krytycyzmu. Przeglądając rzuty budynku, przeanalizujmy dokładnie jego układ funkcjonalno-przestrzenny.

Sprawdźmy czy wrażenie jakie odnieśliśmy przeglądając wizualizację jest trafne. Czy rozmieszczenie pomieszczeń ich ilość, układ i wielkość jest na pewno odpowiednia. Czy nie będziemy w przyszłości żałować decyzji o rezygnacji z pralni lub czy wspólna garderoba dla wszystkich mieszkańców będzie wygodna w użytkowaniu. Wyraźny podział na strefę dzienną i nocną ma również nie małe znaczenie. Jest on zupełnie naturalny w budynkach z poddaszem użytkowym, ale w przypadku domów parterowych należy upewnić się, czy projekt gwarantuje odpowiedni podział stref. 

Na powyższym zdjęciu przykład projektu z wizualizacją wnętrz pracowni architektonicznej Domowe Klimaty

Miło poczuć się jak we własnym domu, mimo że jest on dopiero w… planach. Umożliwiają to coraz lepsze, atrakcyjne i kompletne prezentacje projektów. Niezależnie od tego, jaki budynek nas interesuje - tradycyjny, nowoczesny, mały czy duży - mamy możliwość, by się do niego przenieść i zobaczyć, jak się tam czujemy. To gwarantuje, że nasz wybór nie będzie przypadkowy, a dokładnie przemyślany.