Materace wspierają komfortowy wypoczynek i sen. Są to zaawansowane konstrukcje, które korzystają z innowacyjnych rozwiązań. Materace mogą kosztować od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Najważniejsze parametry przy wyborze materaca

Zacznijmy od podstawowych cech, które liczą się przy wyborze materaca. Mowa tu o typie konstrukcji, twardości i rozmiarze. Wymagają one szerokiego omówienia.

Warto pamiętać o tym, żeby stawiać na materace dopasowane do indywidualnych potrzeb - tj. alergicy zawsze powinni sięgać po materace hipoalergiczne, osoby cierpiące na chroniczny ból pleców na materace ortopedyczne, a osoby przewlekle chore na materace medyczne.

Konstrukcja - która będzie odpowiednia?

Materace dzielą się na dwa typy - piankowe i sprężynowe. Wśród materacy piankowych można rozróżnić np. materace lateksowe.

Materace sprężynowe to w znacznej większości materace kieszeniowe. Każda kieszeń znajduje się osobnej materiałowej kieszeni, co zapewnia lepsze podparcie w trakcie snu. Współczesne konstrukcje często łączą cechy materacy piankowych i sprężynowych - są oparte na sprężynach, jednak ciało leżącej osoby ma kontakt z pianką, termoelastyczną powłoką.

Materace piankowe są skonstruowane z pianek, które zapewniają bardzo skuteczne podparcie i wysoki poziom komfortu. Są to materiały elastyczne, dzięki czemu łatwo dostosowują się do kształtu ciała osoby leżącej. Pianki zapewniają także znakomite właściwości, jeśli chodzi o ochronę przed rozwojem bakterii i grzybów. Wiele materacy piankowych to materace hipoalergiczne. Są to modele nieco droższe niż materace sprężynowe. Te jednak wyróżnia wysoki poziom trwałości, długi czas przydatności i nieco wyższy poziom twardości.

Twardość - jak wybrać odpowiedni materac?

Dlaczego twardość materaca ma tak kluczowe znaczenie? Pozycja podczas snu powinna pozwalać na pełne rozluźnienie mięśni. To sprzyja nie tylko ich regeneracji, ale także zabezpiecza je przed mikrouszkodzeniami i nadmiernym naciąganiem się - zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ten parametr, jeśli towarzyszą nam bóle kręgosłupa. Twarde materace kojarzą się z brakiem komfortu, tymczasem jest zupełnie odwrotnie.

Oto dokładny podział twardości materacy:

H1 - materace miękkie przeznaczone są dla osób o masie ciała poniżej 60 kilogramów. Mowa tu przede wszystkim o dzieciach, ale nie tylko - wśród modeli H1 znajdują się także pełnowymiarowe materace. Głównie są to materace piankowe.

H2 - materace o średniej miękkości wykorzystywane są przez osoby o standardowej masie ciała - od 50 do 80 kilogramów. Najczęściej są to materace piankowe, jednak istnieją także propozycje kieszeniowe (sprężynowe) o takiej twardości.

H3 - materace średnio twarde. Są to konstrukcje przeznaczone dla osób o masie od 60 do 90 kilogramów. Większość to materace kieszeniowe, jednak dostępne są także materace piankowe o takich parametrach.

H4 - materace twarde. Stosuje się je w przypadku osób o masie powyżej od 70 do 110 kilogramów. Tego typu materace wyróżniają się konstrukcją kieszeniowo-piankową - przeważnie łączy się w nich klasyczne konstrukcje z lekkimi piankami.

H5 - materace bardzo twarde. Polecane są wszystkim osobom o masie ciała powyżej 100 kilogramów.

Anatomia każdego człowieka jest nieco inna. Są osoby, które potrzebują nieco twardszego materaca, niż wskazywałaby na to ich masa ciała. Przy wątpliwościach, który model wybrać - zdecydowanie warto postawić na twardszy. Przykładowo - jeśli osoba waży 80 kilogramów i rozważa zakup materaca H2 lub H3 - H3 w większości przypadków będzie lepszym wyborem.

Rozmiar - nie warto się ograniczać

Jeśli chodzi o rozmiar materaca, najczęściej wybierane są takie, które dopasowują się do standardowych ram łóżka. Mowa tu o materacach 90x200 i 100x200, rzadziej 120x200. To materace, które z pewnością sprawdzą się w przypadku jednej osoby. Większe materace są droższe, jednak jeśli szukają Państwo komfortu dla dwóch osób, zdecydowanie warto postawić na modele od 140x200 wzwyż.