Niegdyś w mieszkaniach i domach królowały szafy i komody, w których tłoczyły się ubrania poszczególnych domowników. Teraz ich rolę coraz częściej przejmują garderoby lub obszerne szafy wnękowe, z powodzeniem mieszczące rzeczy co najmniej dwóch osób.

Największą zaletą zarówno szaf wnękowych, jak i garderób jest możliwość zaplanowania miejsca tak, by ubrania można było przechowywać jak najwygodniej i najpraktyczniej. Oznacza to, że dzięki zaprojektowanemu zgodnie z naszymi potrzebami wnętrzu schowka, możemy bez problemu znaleźć, zdjąć z wieszaka i założyć świeży i wyprasowany komplet ubrań. Odpowiedź na pytanie, czy lepiej mieć garderobę, czy szafę wnękową jest bardzo indywidualna. Zależy przede wszystkim od ilości miejsca, jakim dysponujemy w mieszkaniu.

Zakładamy, że planujemy schowek na ubrania dla pary. Garderoba (czyli osobne pomieszczenie, do którego można swobodnie wejść), która pomieści ubrania dwojga osób, musiałaby mieć powierzchnię około 6 m². Jeśli chcielibyśmy, aby dodatkowo pełniła rolę schowka gospodarczego i miejsca, w którym można prasować, będziemy musieli przeznaczyć na nią 10 m².

Garderoba z szafkami i półkami z naturalnej okleiny bambusowej wenge, PRESTIGE Funkcjonalna garderoba, Komandor Wnętrza szaf i garderób Prestige
Garderoba z szafkami i półkami z naturalnej okleiny bambusowej wenge, PRESTIGE, cena zależna od projektu Funkcjonalna garderoba to taka, w której znajdzie się miejsce na wszystko - szuflady na drobiazgi, wieszaki na marynarki i półki na buty, KOMANDOR, cena zależna od projektu Wnętrza szaf i garderób Prestige to przede wszystkim niezwykle funkcjonalny system, który umożliwia dowolną konfigurację, PRESTIGE, cena zależna od projektu

Szafa wnękowa zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. By była funkcjonalna, wystarczy, jeśli jej wnętrze będzie miało głębokość 65 cm. Przy takich gabarytach nie ma niebezpieczeństwa, że pogniotą się umieszczone na wieszakach marynarki, koszule czy bluzki. Długość i wysokość szafy w dużej mierze zależą od wielkości pomieszczenia, w którym się znajdzie. Jednak warto założyć, że dla jednej osoby powinniśmy przeznaczyć co najmniej 1 m.b. zabudowy.

Zarówno planowaną garderobę, jak i szafę musimy czymś zamknąć. Do wyboru mamy drzwi składane, otwierane tradycyjnie i drzwi przesuwane, montowane na specjalnych profilach mocowanych do podłogi lub sufitu (drzwi podwieszane). Te ostatnie są najbardziej rozpowszechnione, gdyż dają wygodny dostęp do ubraniowego schowka, a przy tym nie zabierają miejsca przy otwieraniu. Dodatkową ich zaletą jest rozmaitość wykończeń - od laminowanych i lakierowanych płyt meblowych, przez naturalne plecionki po szkło barwione czy lustrzane.

Zanim kupisz

  • Drzwi do garderoby nie są jedynie ozdobą. Warto wyposażyć je w elementy ułatwiające korzystanie z nich, np. odboje, samodomykacze czy choćby szczotki przeciw kurzowi.