Co wybrać, by nie trzeba było się martwić o miejsce dobre do przechowywania ubrań i mieć do nich wygodny dostęp? Zwolenników mają zarówno szafy wykonywane na zamówienie, jak i osobne garderoby.

W tej kwestii ograniczeniem może być wielkość mieszkania i zasobność portfela jego mieszkańców, reszta to kwestia wyboru.

Zresztą posiadanie jednego mebla nie wyklucza korzystania z drugiego. Często stosowanym we współczesnych wnętrzach rozwiązaniem jest zaprojektowanie głównej garderoby dla państwa domu i szaf wnękowych dla pozostałych mieszkańców, czyli dzieci, oraz wspólnych, przeznaczonych do przechowywania okryć wierzchnich czy odzieży sezonowej.

Prosty w montażu system wieszany Décor biały - wystarczy przykręcić do ściany poziomą szynę, do której mocuje się szyny pionowe. Na nich zawiesza się półki, kosze i inne elementy, ELFA, cena zależna od projektu Szuflada wewnętrzna TANDEM z pełnym wysuwem umożliwia wygodny dostęp aż do najdalszego narożnika, dzięki czemu można bez problemu wyjąć przechowywane w niej ubrania, BLUM, wycena indywidualna System szaf Kamix do samodzielnego komponowania na bazie korpusu o wym.: 220 x 190 x 67 cm, dostępne elementy: kosze, drążki, półki i wieszaki, BLACK RED WHITE, 559 zł/korpus, od 7 zł/element

Jeśli decydujemy się na garderobę, powinniśmy mieć na nią co najmniej 6 m² lub przynajmniej 10 m², gdy ma być także schowkiem gospodarczym. Szafy nie są tak wymagające - wystarczy, by miały co najmniej 60 cm głębokości i 80 cm szerokości (da się wykonać węższe, ale nie będą zbyt komfortowe).

Szafa na miarę

Zaletą systemowych mebli wnękowych jest to, że łatwo dopasować je do wnętrz. Wbrew nazwie nie muszą wcale zajmować wnęk - miejsce na szafę równie dobrze wytyczać mogą ścianki z gipsokartonu lub narożnik pomieszczenia, wykorzystać też można miejsce za drzwiami wejściowymi. Wszystko to jest możliwe, gdyż meble wykonywane są na wymiar, a więc idealnie dopasowane do warunków przestrzennych - szafy można budować także pod skosami.

Zabudowę taką wykonuje się z płyt meblowych okleinowanych folią, lakierowanych lub wykończonych naturalnym fornirem. Najczęściej zamykane są drzwiami przesuwanymi, łamanymi lub tradycyjnymi - uchylnymi. Pierwsze rozwiązanie jest najpopularniejsze, nie tylko z uwagi na mnogość wykończeń frontów (mogą być wykonane z takiej samej płyty jak korpus szafy, wykończone plecionką naturalną, lustrzaną taflą lub fantazyjnie lakierowanym szkłem), ale też oszczędność miejsca.

Szafa Circle wykonana z litego drewna dębowego w wybarwieniu rovere sabiato, wym.: szerokość 266 cm, wysokość 250 cm, głębokość 60 cm, wyposażenie: 4 relingi , 2 półki, Ego, GALERIA WNĘTRZ,
ok. 39615 zł
Garderoba Complanare z nowatorskim systemem otwierania przesuwnych drzwi, w którym skrzydła drzwiowe najpierw delikatnie odsuwają się od płaszczyzny szafy, a następnie przesuwają, Fimes, GALERIA WNĘTRZ, ok. 29977 zł Elegancka garderoba zamknięta przesuwnymi drzwiami z brązowego, hartowanego szkła, wnętrze wykonane z płyty melaminowanej, dostępne elementy wyposażenia: relingi, półki, szuflady, wieszaki, Fimes, GALERIA WNĘTRZ, wycena indywidualna

Do swobodnego otwarcia drzwi przesuwanych nie potrzeba tyle wolnej przestrzeni przed szafą co w przypadku drzwi uchylnych (choć warto dla własnej wygody pozostawić wolne miejsce, by wygodnie móc sięgać do wnętrza szafy). O popularności szaf wnękowych decyduje też możliwość dostosowania ich wnętrza do własnych potrzeb.

Wygodna garderoba

Garderoba jest wydzielonym miejscem przeznaczonym do przechowywania ubrań, butów, bielizny. Najczęściej jest wypełniona drążkami i półkami na ubrania, ale jej część może też pełnić także funkcje gospodarcze. W takiej sytuacji planuje się w niej miejsce na deskę do prasowania, odkurzacz czy kosz z ubraniami ściągniętymi właśnie z suszarki.

Klasyczna garderoba z szafkami i półkami wykonanymi z płyty laminowanej, RAUMPLUS, od 6000 zł W garderobie Cornice istnieje możliwość zamontowania najróżniejszych szafek, szuflad i półek, RAUMPLUS, od 4000 zł Garderoba Cornice zamknięta drzwiami przesuwnymi System 300, w jej skład wchodzą różnorodne półki, szuflady i szafki, które można łączyć w dowolne zestawy, RAUMPLUS, od 8000 zł

W obszernej garderobie można przechowywać także sezonowe rzeczy, torby i walizki, komplety pościeli, ręczniki czy sprzęt sportowy. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza, gdy garderobiana zabudowa jest wysoka; warto w ten sposób zagospodarować trudno dostępne półki pod samym sufitem.

Wyposażenie wnętrza

Jak urządzić garderobę? Elementy, którymi zagospodarowuje się wnętrza szaf, jak i garderób są bardzo podobne. Stosuje się w nich wysuwane szuflady, półki, kosze, drążki i uchwyty przeznaczone na poszczególne części garderoby (na przykład spodnie, spódnice buty, krawaty).

Wnętrze garderoby z płyty laminowanej o grubości 1 cm, do samodzielnej kompozycji, do wyboru drążek, półki, ścianki dzielące, szuflady, INDECO, od 19 zł/element Garderoba wykonana z płyty laminowanej, INDECO, od 19 zł/element Szafa wnękowa z drzwiami przesuwnymi, front dwuskrzydłowy z obramowaniem aluminiowym, wypełnienie frontów łączone: lustro srebrne, płyta laminowana kolorowa perła, INDECO, od ok. 490 zł

Liczba i rozmieszczenie elementów są niemal dowolne. Ich rozplanowanie warto jednak przedyskutować z fachowym projektantem, który pomoże wybrać i rozlokować je tak, że będą idealnie pasowały do ilości i rodzaju ubrań, które chcielibyśmy przechowywać. Dzięki temu nic nie będzie się w niej gniotło, za to my zyskamy swobodny dostęp do zawartości szafy czy garderoby.

Szuflady można montować na w dowolnych układach. Firmy oferujące zabudowę szaf i garderób proponują je w rozmaitych wariantach (poza typowymi także pionowe na krawaty i paski), również jako komody do wnętrza szafy czy garderoby - wbudowane lub wyposażone w kółka. Najczęściej przeznaczone są do przechowywania drobnych elementów garderoby, na przykład bielizny.

System Freestanding z dowolnie zestawionych koszy i półek, które tworzą mobilną wyspę. Podstawowe produkty niezbędne do stworzenia własnej konstrukcji, to różnej długości stopki, zestaw stabilizujący i pionowe szyny, ELFA, cena zależna od projektu Idealnie zaprojektowana garderoba powinna składać się z szuflad, półek i drążków na wiszące ubrania, tak aby wszystkie rzeczy miały swoje miejsce i nie było problemów z utrzymaniem prządku, KOMANDOR, wycena indywidualna Szafa Kamix z drzwiami wykonanymi z czarnego szkła, wnętrze szafy można skomponować samodzielnie, dostępny korpus o wym.: 220 x 190 x 67 cm, kosze, drążki, półki i wieszaki, BLACK RED WHITE, 559 zł/korpus, 139 zł/panel frontowy

Nowoczesna bieliźniarka

Niegdyś niezastąpiona jako dyskretne miejsce przechowywania dessous oraz bielizny pościelowej. Obecnie jej rolę przejmują zwykle komody wyposażone w różnej wielkości i głębokości szuflady. Dzięki nowoczesnym systemom jezdnym, opartym o łożyska kulowe, można w nich przechowywać nawet dość ciężki "ładunek". Zwykle mają też systemy ograniczające wysuw, samodomykające i zapobiegające trzaskaniu. Taki mebel warto mieć niezależnie od garderoby czy szafy, najlepiej ustawiony w sypialni.

Zanim kupisz:

  • Szafę wykonywaną na wymiar można wpasować w dowolną przestrzeń, także trudną do zagospodarowania, jak na przykład pod niskie skosy czy miejsce pod schodami.
  • Dla garderoby wymagana jest większa przestrzeń, a jej pomieszczenie powinno mieć kratkę wentylacyjną.