Szyby bez smug

Okna po jesieni i zimie są zwykle pełne zanieczyszczeń. O ile szyby wewnątrz myjemy pewnie częściej, to z zewnętrznymi szybami zwykle czekamy do wiosny. Po kilku miesiącach są więc pełne wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń - kurzu, pyłu i drobinek brudu, które unoszą się w powietrzu. Szczególnie dotkliwie odczuwają to na pewno mieszkańcy domów zlokalizowanych bliżej ruchliwych ulic.

Mycie okien nie należy do najprzyjemniejszych zadań. Nie mówię już o konieczności usuwania wszystkiego z parapetów, stawania czasem na dużych wysokościach i tego jak duża powierzchnia jest do wyczyszczenia. Najbardziej denerwujące jest to, gdy jesteśmy w trakcie mycia i widzimy, że mimo naszych usilnych starań, na szybach cały czas widoczne są smugi. Na szczęście jest na to niezawodny, domowy sposób.

Zapach świeżości

Jaki jest więc idealny domowy płyn do mycia szyb? Woda z sokiem z cytryny! Idealna proporcja to pół szklanki wyciśniętego soku z cytryny zmieszana z litrem ciepłej wody. Cytryna ma właściwości nie tylko antybakteryjne i odkażające, ale także nabłyszczające. Nie tylko poradzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, ale także sprawi, że szyby będą bardziej lśniące.

Mieszankę najlepiej dla naszej wygody przelać do buteleczki z atomizerem i za jej pomocą nakładać preparat na szyby. Pamiętajmy by do mycia nie używać żadnych, nawet odrobinę szorstkich tkanin. Najlepiej sprawdzą się ściereczki z mikrofibry. Nasz wysiłek zostanie nagrodzony czystymi, lśniącymi oknami. Piękny, cytrusowy zapach będzie miłym dodatkiem.

Domowe środki czystości to wybór nie tylko tańszy, ale również bardziej ekologiczny. Nie generujemy niepotrzebnych śmieci, nie ryzykujemy szafki pełnej przeterminowanych środków, które należy wyrzucić, ani nie szkodzimy środowisku wylewając ich resztki. A do tego wszystkiego efekt jest zwykle równie dobry, jak nie lepszy co przy specjalistycznych preparatach ze sklepu.

Nie zapominajmy o reszcie

Myjąc okna, warto zwrócić uwagę nie tylko na szyby, ale także całą obudowę - ramy okienne i uszczelki. Na nich także gromadzą się zanieczyszczenia i raz na kilka miesięcy zdecydowanie warto je umyć. Na szczęście są one mniej problematyczne niż szyby i przy ich myciu nie trzeba zachowywać takiej ostrożności.

Jeśli chcemy wykorzystać to, co mamy już w domu zamiast kupować kolejny środek do czyszczenia konkretnej rzeczy, warto w tym przypadku sięgnąć po płyn do mycia naczyń. Dzięki swoim aktywnym składnikom świetnie sobie poradzi zarówno z zalegającym kurzem, jak i tłustymi plamami, które zwłaszcza w kuchennych oknach, często się zdarzają.

Autor
Czyste okna bez smug? Wykorzystajcie tę 1 rzecz z kuchennej półki
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...