Podczas uroczystej gali w Pałacu Zamoyskich w Warszawie 12 maja 2023 roku zostały wręczone nagrody architektoniczne za najlepsze realizacje w Polsce w 2022 roku. W kategorii Budynek mieszkalny jednorodzinny nagrodę otrzymała Mikrokamienica projektu BXB studio Bogusław Barnaś.

Jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce trafia do Mikrokamienicy

Nagroda Roku SARP przyznawana jest za wybudowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przekazany do użytku w minionym roku kalendarzowym 2022 obiekt lub zespół obiektów o znaczących wartościach architektonicznych.

To jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. W uzasadnieniu jury, w którego skład wchodzą:

  • arch. Tomasz Karpowicz, Wiceprezes SARP, Przewodniczący Jury
  • arch. Agnieszka Wasielewska-Prychoda, Przedstawiciel Rady Prezesów SARP
  • Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków
  • arch. Piotr Fokczyński, SARP Oddział Wrocław, Prezes IARP
  • arch. Sylwia Krzysztofik, SARP Oddział Łódź
  • arch. Grzegorz Stiasny, SARP Oddział Warszawa
  • arch. Jacek Wiśniewski, SARP Oddział Bydgoszcz
  • Agnieszka Mazur – Przedstawiciel Mecenasa Konkursu – firmy WIŚNIOWSKI
  • arch. krajobrazu Marek Szeniawski, Sekretarz Organizacyjny Konkursu

czytamy:

- Nagrodę przyznano za doskonałe wykorzystanie trudnej i wąskiej działki udowadniając, że ograniczona powierzchnia zabudowy nie jest przeszkodą w kreowaniu atrakcyjnej architektury. Cechą szczególną tego budynku jest jego elastyczność i zmienność przestrzeni oraz inteligentny układ funkcjonalny mający zdolność dostosowania się do potrzeb użytkowników. Pomimo niewielkiej skali budynek ten może adaptować się do kilku różnych wariantów funkcjonalnych przy bardzo małej ingerencji w strukturę budynku. Na uwagę zasługuje dynamiczna, nowatorska fasada podkreślona minimalistycznym detalem i zaskakującym światłocieniem. Charakterystycznym elementem elewacji jest bardzo starannie i nowatorsko ułożona cegła która definiuje pierzeje ulicy.  

Mikrokamienica z Nagrodą Roku SARP, fot. Jakub Żak

Jeden budynek, trzy możliwości aranżacji

Mikrokamienica to niewielki budynek mieszkalny w Krakowie o powierzchni zabudowy równej 70m2, który zlokalizowany jest na wąskiej i ciasnej działce, pomiędzy zabudową mieszkaniową, kameralną ulicą miejską i drzewami, które architekci postanowili zachować.

Cechą szczególną tego budynku jest jego elastyczność i zmienność, którą reprezentuje nie tylko dynamiczna, nowatorska fasada ale przede wszystkim inteligentny układ funkcjonalny mający zdolność dostosowania się do zmiennych potrzeb użytkowych. Pomimo niewielkiej skali budynek ten może adoptować się do kilku różnych wariantów funkcjonalnych bez potrzeby naruszania konstrukcji nośnej, przy bardzo małej ingerencji w strukturę budynku.

Wariant 1 - to dom jednorodzinny w Mikrokamienicy

Może funkcjonować jako niewielki trzykondygnacyjny dom mieszczący garaż czterostanowiskowy w najniższej kondygnacji, otwartą strefę dzienną w parterze składającą się z kuchni, jadalni, salonu, łazienki i garderoby oraz strefę nocną na piętrze mieszczącą trzy sypialnie i dwie łazienki.

Wariant 2 - to dwa mieszkania w Mikrokamienicy

Może funkcjonować jako dwa niezależne apartamenty, każdy o powierzchni ok 60 metrów kwadratowych z własnym balkonem. W najniższej kondygnacji może znaleźć się garaż czterostanowiskowy lub garaż dwustanowiskowy z dwiema piwnicami.

Wariant 3 - to Mikrokamienica, która może funkcjonować jako niezależny zespół 5 lokali

W skład 5 niezależnych lokali wchodzi 50 metrowa przestrzeń komercyjna w najniższej kondygnacji dostępna z ulicy, oraz 4 niezależne mikroapartamenty o powierzchni ok 25-35 m2 na wyższych kondygnacjach. Apartamenty zlokalizowane na ostatniej kondygnacji posiadają niewielką antresolę.

Wąska działka i multifunkcyjny budynek

W Mikrokamienicy można miksować poszczególne konfiguracje. Może to być np. dom mieszkalny dwupoziomowy z biurem w parterze, lub posiadać układ dwóch mikroapartamentów na jednym poziomie i jednego większego apartamentu na drugim. Najniższa kondygnacja oprócz garażu czy przestrzeni komercyjnej, może pełnić również funkcję dobrze doświetlonej, w całości przeszkolonej sutereny.

Aktualnie Mikrokamienica funkcjonuje jako zespół 5 lokali, mocno przeszklona i eksponowana od strony ulicy przestrzeń komercyjna oraz zespół 4 niezależnych mikroapartamentów. Charakterystycznym elementem tego budynku jest bardzo starannie i nowatorsko ułożona cegła, która definiuje pierzeje ulicy, zaskakując zmiennym w czasie światłocieniem uzależnionym od kąta padania promieni słonecznych. Purystyczną bryłę Mikrokamienicy zamyka dach z blachy oraz detal szpalet okiennych i balustrad zwieńczających betonowe schody oraz balkony.

Mikrokamienica to budynek, który udowadnia, że trudna i wąska działka czy ograniczona powierzchnia zabudowy, nie są przeszkodą w kreowaniu atrakcyjnej funkcjonalnej a nawet elastycznej inwestycyjnie przestrzeni.