Wybór mieszkania - najważniejsze okna!

Warszawska Wola to okolice, które intensywnie się rozwijają i zabudowują. Powstają nowoczesne osiedla, pojawiają się nowi mieszkańcy, dzielnica w oczach młodnieje. Jest dla młodych atrakcyjna, bo ma wiele zalet. Stosunkowo niedaleko stąd do centrum, niezła infrastruktura i sieć połączeń, a ceny nowych mieszkań nie szokują. Są też parki i zieleń. Jednak sprawą, która przesądziła o wyborze mieszkania przez Anię i Marka wcale nie była lokalizacja. Ich zachwyciły... okna!

Jasne wnętrze w stylu skandynawskim z koloroawymi dodatkami - salon
Salon. Miejsce wypoczynku, z wygodną kanapą w centrum. Znalazło się tu miejsce na proste, pomalowane na biało regały na książki. Na tle dominującej bieli ciekawie wybijają się barwne akcenty - pomarańczowa lodówka i naczynia, czy pomalowana na zielono wiekowa szafa. Ten eklektyzm jest starannie przemyślany. Większość sprzętów jest prosta, funkcjonalna, w stylu skandynawskim stylu, stanowi więc świetne tło dla pojedynczych, wyjątkowych "staroci". Uwagę zwraca ustawiona na szczycie regału kolekcja pucharów - to świadectwo sukcesów Marka w rajdach samochodowych.

- Zanim tu trafiliśmy, obejrzeliśmy chyba ze dwadzieścia rozmaitych mieszkań - wspomina Anna. - Szukaliśmy i na rynku pierwotnym, i na wtórnym, w różnych dzielnicach Warszawy. Trzymaliśmy się lewej strony Wisły, to było ograniczenie, jakie przyjęliśmy. Wreszcie trafiliśmy tutaj. Okna na całej długości ścian, sięgające niemal od sufitu do podłogi i duży taras, otwarty na salon i sypialnię to było dla nas olśnienie. Od razu poczuliśmy, że tu chcemy zostać!

Jasne wnętrze w stylu skandynawskim z koloroawymi dodatkami - kuchnia i jadalnia   Jasne wnętrze w stylu skandynawskim z koloroawymi dodatkami - jadalnia
Ściana z obrazkami. Po drugiej stronie salonu przycupnęła w kącie skromna, prościutka szafka, na której stanął telewizor. Jednak nie duży ekran wiedzie tu prym. Kompozycja zdjęć i plakatów zajmuje niemal całą ścianę. Największy wśród nich jest stary plakat Mercedesa - kolejny ukłon w stronę motoryzacyjnej pasji Marka.

Mieszkanie ma 50 m² i zostało na tyle dobrze zaprojektowane, że gospodarze nie musieli już ingerować w układ ścian. Salon łączy się z kuchnią, jest osobna sypialnia i łazienka. Całość wpisana w prostokąt, a więc ustawna, bez straty cennej powierzchni na ciągi komunikacyjne czy np. zbyt duży hol. Wszystkie wnętrza są idealnie doświetlone, jasne i słoneczne - bo wielkie okna wychodzą na stronę południową.

Aranżacja mieszkania - miłość do Skandynawii

Pasją gospodyni jest Skandynawia; szczególnie Szwecja. Anna jest lektorką języka szwedzkiego. Kocha swój zawód i od lat zachwyca ją kraj, który świetnie poznała, uwielbia szwedzkie wzornictwo. - Dużo czasu spędziłam w Szwecji i podobały mi się oglądane tam wnętrza - wspomina. - Są jasne, proste, funkcjonalne. Nic niepotrzebnie nie zakłóca przestrzeni, a jednak jest przytulnie. Chciałam oddać tamtejszy klimat u nas.

Jasne wnętrze w stylu skandynawskim z koloroawymi dodatkami - biała kuchnia z kolorowa lodówką   Jasne wnętrze w stylu skandynawskim z koloroawymi dodatkami - kolorowa lodówka w białej kuchni
Kuchnia. Biała, swojska, a przy tym niezwykle jasna. Biel i przeszklenia sprawiają, że sprzęty nie dominują przestrzeni. Ania przemyślała tu każdy detal. Spełniła także swoje marzenie, wstawiając znaną kolorową lodówkę w stylu retro marki Smeg. Spośród wielu dostępnych kolorów wybrała mocny pomarańczowy. Zerkanie na taką chłodziarkę w mig dodaje energii i optymizmu!

Właśnie dlatego swoje mieszkanie urządziła w stylu skandynawskim. Choć jest główną autorką wystroju, jej mąż, Marek (zawód: specjalista od PR w branży motoryzacyjnej), także intensywnie uczestniczył we wszystkich pracach. - Wiele szczegółów to jego pomysły - podkreśla Anna, wskazując na przykład na oryginalne drzwi do toalety i sypialni, zrobione na zamówienie z desek i ozdobione metalowymi okuciami. Uwagę przyciągają stare, metalowe zamki i klamki. Gospodarze znaleźli je na strychu w dawnym mieszkaniu Marka. Drzwi do łazienki dodatkowo zdobi serduszko - zabawne nawiązanie do sielskich, wolnostojących wygódek.

Dominacja bieli w mieszkaniu

W mieszkaniu dominuje biel. Bielona jest podłoga z olejowanego dębu, białe są ściany, cała zabudowa kuchenna, łazienka i niemała część mebli. Trudno jednak mówić o kolorystycznej monotonii, ponieważ nie brak tu także mocnych, energetycznych akcentów. Jednym z ważniejszych jest intensywnie pomarańczowa lodówka - słynna, wyoblona forma marki Smeg, stylizowana na lata 50. - Marzyłam o niej - przyznaje Ania.

Jasne wnętrze w stylu skandynawskim z koloroawymi dodatkami - stolik w kuchni   Jasne wnętrze w stylu skandynawskim z koloroawymi dodatkami
Kącik jadalniany czyli po prostu stół i dwa krzesła, oczywiście w kolorze białym. Nieduża jadalnia została wygospodarowana z przestrzeni kuchni. W tle widać hol i oryginalne drzwi do łazienki, ozdobione pomarańczowym serduszkiem.

W tym samym ciągu, po drugiej stronie prostego regału na książki, stanęła zielona szafa, wygrzebana na targu staroci na Kole i starannie odrestaurowana przez gospodarzy. Kolor woszą też dodatki - ramki na ścianach, obrazki, niektóre naczynia czy poduszki, które Ania przywozi ze Szwecji. - Bywam tam regularnie i zwykle odwiedzam swój ulubiony sklep z gadżetami, Lagerhaus - mówi.

Jasne wnętrze w stylu skandynawskim z koloroawymi dodatkami - sypialnia   Jasne wnętrze w stylu skandynawskim z koloroawymi dodatkami - sypialnia
Sypialnia. Jej niekwestionowaną zaletą są ogromne okna z widokiem na pyszniący się kwiatami i innymi roślinami taras. Rolę łóżka pełni na razie materac, ale gospodarze zapowiadają, że niebawem to się zmieni. Skandynawski styl wnetrzu nadają poduszki, żyrandol-gwiazda, tkaniny...

Salon wraz z otwartym aneksem kuchennym tworzą część dzienną, służącą posiłkom, wypoczynkowi, przyjmowaniu gości. Sypialnia to także pokój do pracy. Funkcję biurka pełni tu niezwykły, solidny stół roboczy z imadłem, również znaleziony na strychu. Także tutaj większość mebli i dodatków jest konsekwentnie biała. Szafa na ubrania została nawet specjalnie na ten kolor przemalowana. Brakuje jeszcze łóżka. Gospodarze chcieliby, aby miało duże szuflady na pościel. Ściany zdobią m.in. przeniesione na płótno fotografie z egzotycznych podróży, pełniące rolę nietuzinkowych pamiątek z wizyt Ani i Marka w odległych zakątkach świata.

Jasne wnętrze w stylu skandynawskim z koloroawymi dodatkami - biurko, domowy gabinet   Jasne wnętrze w stylu skandynawskim z koloroawymi dodatkami - biurko
Domowe biuro w wersji mini. Sypialnia pełni także funkcję pokoju do pracy, a stół zastępujący biurko jest naprawdę niezwykły! To zrobiony z litego drewna, porządny warsztat jakiegoś dawnego majstra. Widać nawet imadło! Ania i Marek znaleźli ten mebel na strychu i natychmiast się w nim zakochali. Zielonkawe ptaszki, które Ania ustawiła tu dla ozdoby, przyjechały z nią ze Szwecji.

Wymarzony taras

A taras? Był ważny, bo kolejna wielka namiętność Ani to uprawa własnego miniogródka. Ma tam, oczywiście, kolorowe kwiatki, ale wcale na nich nie poprzestaje... - Lubimy gotować, więc na własny użytek uprawiamy także rozmaite zioła - mówi. Gospodyni sadzi na balkonie także krzaczki poziomek i borówek. Ma nawet własne pomidorki koktajlowe! - Wygląda na to, że po prostu musiałam mieć taras! - śmieje się i dodaje, że w ciepłe dni oboje z mężem bardzo lubią na nim odpoczywać, pić kawę, patrzeć na drzewa i niebo.

Jasne wnętrze w stylu skandynawskim z koloroawymi dodatkami - biała łazienka   Jasne wnętrze w stylu skandynawskim z koloroawymi dodatkami - biała aranzacja łazienki
Łazienka. Znów idealna biel, tym razem przełamana akcentami ciepłego brązu. Na ścianach płytki-cegiełki, przywodzące na myśl kaflowy piec. Sterylność pomieszczenia burzy ogromne lustro w stylizowanej ramie.

Projekt wnętrza: Anna Sworowska (właścicielka)