Znane określenie: "kupować oczami" odnosi się do wielu sytuacji, gdy wystarczy nam tylko spojrzeć na dany produkt, by powziąć decyzję o jego nabyciu. Czasem nie zwracamy uwagi na inne elementy, jak funkcjonalność czy użyteczność, bo liczy się sam wygląd. Projekty domów spełniają jednak ważne zadanie - pozwalają nam lepiej poznać przyszłe miejsce życia. A gdy zobaczymy aranżację wnętrz, to tym bardziej poczujemy się, jakbyśmy tam byli.

Projekty domów z aranżacją wnętrz

Przeglądając projekty domów i porównując surowe, czarno - białe szkice prezentujące układ pomieszczeń, nie zawsze jesteśmy sobie w stanie do końca wyobrazić jak to wnętrze będzie wyglądało w rzeczywistości. Czy będzie wystarczająco przestronne? Czy korytarz nie będzie zbyt ciasny? Czy kuchnia będzie wystarczająco wygodna i czy zmieszczą się w niej wszystkie niezbędne sprzęty? Dla swoich projektów pracownie zazwyczaj przygotowują tylko rzuty zewnętrzne budynku. Widzimy elewację budynku, dach, okna i przydomowy ogród, gdzie trawa jest idealnie przystrzyżona. Biegają po niej uśmiechnięte dzieci i radosne psy, a rodzice relaksują się na leżakach.

Warto poszukać projektów dla których zostały stworzone także przykładowe wizualizacje wnętrz. Nie ma gołych ścian i martwych kątów - na ścianie wiszą obrazy, a przestrzeń wypełniają przedmioty - meble, sprzęty i ozdoby. To właśnie projekty domów z aranżacją wnętrz najbardziej działają na wyobraźnię, bo możemy poczuć się jak u siebie. W końcu bierzemy udział w szczególnym momencie swojego życia. I tak, wybór projektu domu to właśnie taka chwila.

Przeglądając wizualizację znacznie łatwiej poznamy wady i zalety projektu. Ocenimy czy układ pomieszczeń, ich wielkość, kształt czy chociażby układ okien są dopasowane do stylu życia naszej rodziny, naszych potrzeb, przyzwyczajeń czy marzeń. Możemy sobie wyobrazić jak w takim wnętrzu wyglądałyby nasze meble i czy dla każdego znajdzie się własny kąt do odpoczynku. Zobaczymy jak nasze przyszłe gniazdko będzie się w danym układzie prezentować.

Bardzo pomocne są panoramy 360 stopni, bo dzięki nim możemy dosłownie i w przenośni “wejść” do domu. A jak już tam będziemy, zobaczyć wnętrza z różnych perspektyw. Urządzone, wykończone pozwolą nam wczuć się w klimat, jakbyśmy przenieśli się w czasie i spacerowali sobie po salonie, kuchni czy poddaszu.

Dom parterowy, z poddaszem użytkowym, drewniany czy nowoczesny?

Podczas przeglądania różnych projektów możemy doznać uczucia przesytu, toteż dobrze już na początku wiedzieć mniej więcej, w jakie rozwiązanie celujemy. Czy interesują nas domy parterowe, czy z poddaszem użytkowym, energooszczędne, a może lepiej drewniane? Jeśli tego nie wiemy możliwe, że będziemy musieli przeanalizować dodatkowe czynniki, które przeważą za jedną z opcji. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety i jest dostosowane do innych potrzeb przyszłych mieszkańców.

Domy piętrowe sprawdzą się w przypadku małych działek, domy parterowe będą sporym udogodnieniem dla osób mających problem z poruszaniem się po schodach. Warto pamiętać także, że dom budujemy zazwyczaj na całe życie. Jeśli w chwili obecnej posiadamy dzieci, za kilkanaście lat prawdopodobnie opuszczą one swój dom rodzinny i czy dom nie będzie dla nas wtedy zbyt duży i kosztowny w utrzymaniu?

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Choć wizualizacja wnętrz jest bardzo pomocna przy wyborze projektu nie należy opierać się tylko i wyłącznie na niej. Nie dajmy ponieść się emocjom, i kiedy już opadną, oceńmy projekt na zimno i ze sporą dozą krytycyzmu. Przeglądając rzuty budynku, przeanalizujmy dokładnie jego układ funkcjonalno-przestrzenny.

Sprawdźmy czy wrażenie jakie odnieśliśmy przeglądając wizualizację jest trafne. Czy rozmieszczenie pomieszczeń ich ilość, układ i wielkość jest na pewno odpowiednia. Czy nie będziemy w przyszłości żałować decyzji o rezygnacji z pralni lub czy wspólna garderoba dla wszystkich mieszkańców będzie wygodna w użytkowaniu. Wyraźny podział na strefę dzienną i nocną ma również nie małe znaczenie. Jest on zupełnie naturalny w budynkach z poddaszem użytkowym, ale w przypadku domów parterowych należy upewnić się, czy projekt gwarantuje odpowiedni podział stref.

Miło poczuć się jak we własnym domu, mimo że jest on dopiero w… planach. Umożliwiają to coraz lepsze, atrakcyjne i kompletne prezentacje projektów. Niezależnie od tego, jaki budynek nas interesuje - tradycyjny, nowoczesny, mały czy duży - mamy możliwość, by się do niego przenieść i zobaczyć, jak się tam czujemy. To gwarantuje, że nasz wybór nie będzie przypadkowy, a dokładnie przemyślany.

Przykład projektu z wizualizacją wnętrz pracowni architektonicznej Domowe Klimaty: