Najmodniejsze kolory na rok 2021

Pod koniec roku amerykański Instytut Pantone ogłosił kolor na 2021 - po raz pierwszy zdecydowano się na wybór aż dwóch odcieni - żółtego Illumination i szarości Ultimate Grey. Oba te kolory mają ścisły związek z sytuacją panującą na świecie spowodowaną pandemią koronawirusa. Szarość oznacza moment, w którym się znaleźliśmy, a optymistyczny żółty jest symbolem nadziei na nadchodzące lepsze czasy. Ta decyzja zapewne będzie miała swoje odzwierciedlenie w proponowanych przez architektów aranżacjach i nowościach oferowanych przez producentów mebli i akcesoriów.

projekt wnętrza: Dobry Układ; zdjęcia: Gala Collezione

Wciąż na topie królują także kolory ziemi. Na szczególną uwagę zasługują odcienie brązów, beży i ceglany odcień terakoty. Na zewnątrz to czas zmian w kolorach elewacji. Coraz częściej decydujemy się na ciemne odcienie antracytu, a nawet odważnej czerni.

fot. Zara Home, kolekcja 2021

Faktury 2021

W świecie remontów swój renesans przeżywają gładkie powierzchnie podłogowe. Sięgamy już nie tylko po drewno i ceramikę, ale także popularność zyskał mikrocement i żywica poliuretanowa lub epoksydowa. Te rozwiązania choć pierwotnie miały swoje zastosowanie w garażach, halach i szpitalach, coraz częściej są stosowane w kuchni, salonach i przedpokojach. Mają wiele zalet m.in. walory estetyczne (brak widocznych łączeń) oraz łatwość w utrzymaniu czystości.

W obiciach meblowych rządzą z kolei tkaniny tweedowe. Najmodniejsza z nich to francuska pętelka zwana boucle. Podobno był to ulubiony materiał samej Coco Chanel! Nadal modne są również miękkie futerka potocznie określane jako teddy. Najmodniejsze są te w odcieniach beżów i brązów.

fot. Vitra

W 2021 roku będą królować oryginalne dekory ścienne. Na popularności zyskają wzorzyste tapety oraz drewniane lamele ścienne wykorzystywane zwłaszcza we wnętrzach w nowoczesnej stylistyce.

Style wnętrzarskie w 2021 roku

W minionych latach w świecie wnętrz dominował styl skandynawski, boho i industrialny. Ta trójka nadal ma wielu zwolenników, zaraz po nich uplasował się styl japandi, vintage i eklektyzm. W nadchodzącym roku pozwolimy sobie na większe miksowanie stylów, kolorów i faktur.

fot. House Doctor

Modne motywy na rok 2021

W najbliższym czasie zdecydowanie bardziej zaczniemy doceniać pracę ludzkich rąk - młodzi konsumenci zdecydują się na zakup ręcznie robionej ceramiki czy obrazów malowanych przez młodych artystów. Rok 2021 to także powrót motywu rzeźby do wnętrz. Zarówno w formie dodatków, jak również mebli o artystycznych kształtach.

fot. Nordal 2021

Trendy wnętrzarskie nadal obfitują w różnego rodzaju roślinność. Panuje moda nie tylko na zielone, soczyste kwiaty egzotyczne, ale także na suche trawy w stonowanych barwach. Trawa pampasowa to prawdziwy hit na Instagramie i Pintereście!

Innowacje

Rok 2020 przewartościował życie wielu z nas. Rynek wnętrzarski pokazał, jak zmieniły się nasze oczekiwania i priorytety. Teraz szukamy rozwiązań wielofunkcyjnych - stół jadalniany staje się jednocześnie miejscem pracy podczas pracy zdalnej, zaczęliśmy chętniej aranżować przestrzeń na domowe biura. Pokochaliśmy także ogromne przeszklenia i innowacyjne rozwiązania w postaci smart home.

fot. HKliving

Wiele rodzin zdecydowało się na zakup domów za miastem, by cieszyć się odrobiną ogrodu w czasie lockdownu. Na popularności zyskało też ekologiczne budownictwo z naturalnych materiałów takich jak drewno, słoma czy glina. Na wpływ tego zjawiska ma zapewne rosnąca świadomość ekologiczna młodych ludzi.

W wyposażeniu wnętrz stawiamy na ukryte drzwi zlewające się ze ścianą, a zamiast tradycyjnych okapów wybieramy pochłaniacze powietrza ukryte w płycie grzejnej. Decydujemy się na eksponowanie tego co piękne, a gadżety codziennego użytku sprytnie wplatamy w aranżację.

Autor
Trendy wnętrzarskie na 2021 rok
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....