W dobrze zaprojektowanym wnętrzu drzwi pełnią również funkcję dekoracyjną, tak jak finezyjne dodatki czy miękkie tiule wiszące przy oknie. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: matowe czy z połyskiem?

Jakie są zalety drzwi z połyskiem?

Przez ostatnie lata wykończenia na wysoki połysk zostały zdetronizowane. Przytulne "gniazdka" inspirowane stylem skandynawskim czy duńskim hygge sprawiły, że efektowny blask zastąpił mat i kojarzące się z nim ciepło oraz harmonia. Stare porzekadło mówi jednak, że "moda wraca", co ma odzwierciedlenie w bieżących trendach, bo wraz z nią wracają powierzchnie odbijające światło - na frontach mebli oraz... drzwiach.

Takie rozwiązania podkreślają elegancki charakter aranżacji, umiejętnie współgrają z oświetleniem i znakomicie komponują się z lśniącymi przedmiotami; chromowanymi bateriami czy szklanymi konsolami. Drzwi w połysku odpowiadają za ciekawe efekty optyczne. Zaleta ta pociąga za sobą wiele, zarówno praktycznych, jak i estetycznych, korzyści. Wszystko dlatego, że lustrzana powierzchnia laminatu połyskowego - zastosowanego m.in. w drzwiach DRE VETRO D2 czy DRE SILIA - odbija światło, dając złudzenie głębi.

W przypadku białych albo pastelowych drzwi wpłynie to na rozjaśnienie aranżacji, a tym samym wizualne powiększenie metrażu. Rezultat ten docenią więc nie tylko posiadacze obszernych pomieszczeń, którzy chcą spotęgować wrażenie przestronności. To też częsty wybór właścicieli mieszkań o ograniczonej powierzchni, bo dzięki takim trikom pokój zyska lekkość i - z udziałem innych, odbijających światło płaszczyzn (np. luster oraz frontów w połysku) - wyda się nieco większy, niż jest w rzeczywistości.

Do jakich wnętrz pasują drzwi z połyskiem?

Drzwi z połyskiem z pewnością przypadną do gustu zwolennikom szyku oraz elegancji. Znakomicie pasują bowiem do wnętrz urządzonych w stylu glamour, w których przodują błyszczenia. Drzwi tego typu dobrze "wypadają" w towarzystwie dodatków chromu i złota, a także dużej ilości przeszkleń. Portale odbijające światło zdadzą egzamin jednak nie tylko w nurcie słynącym z awangardowego zacięcia czy nieco subtelniejszej odmianie soft glam. Prostotę modelów DRE VETRO D2 czy DRE Silia można też wykorzystać, by podkreślić minimalistyczny oraz nowoczesny wystrój. Lśniące powierzchnie podbiją czystość i schludność.

DRE VETRO D2, kolor gabbiano
DRE SILIA 10, kolor bianco
DRE Vetro D2, kolor bigio

Dlaczego warto wybrać drzwi matowe?

Trendy jednak nie pozostają obojętne wobec matu, który wspólnie z ciemniejszymi i przygaszonymi kolorami nadal jest na topie, także w kategorii drzwi wewnętrznych.

Powierzchnie wykończone przy jego udziale pochłaniają światło oraz "uspokajają" wnętrze, intensyfikując wrażenie naturalności. Są także szalenie uniwersalne, bo harmonizują z każdym rodzajem podłogi i elementami wyposażenia - zwłaszcza tymi z drewna czy kamienia.

Matowe propozycje producenta DRE to też zalety praktyczne związane z właściwościami powłoki Anti-Finger-Print. Wzmocniona struktura laminatu Xtreme Matt jest wysoce odporna na zarysowania oraz łatwa w pielęgnacji i utrzymaniu czystości, a powłoka Anti-Finger-Print chroni powierzchnię laminatu przed odciskami palców. Dzięki temu skrzydła drzwiowe, szczególnie te ulokowane w miejscach intensywnie eksploatowanych, jak kuchnia czy pokój dzienny, przez cały czas użytkowania będą prezentowały się estetycznie.

Do jakich wnętrz pasują drzwi matowe?

Repertuar stylistycznych możliwości drzwi wykończonych w macie jest ogromny! Drzwi tego typu pasują bowiem do całego przekroju modnych kierunków - począwszy od surowych loftowych i industrialnych kombinacji, a skończywszy na skandynawskich, które słyną z sielskiej i domowej atmosfery. Matowe alternatywy o prostej konstrukcji sprawdzą się również w pomieszczeniach urządzonych na klasyczną modłę oraz realizacjach gabinetowych, nowoczesnych czy eklektycznych. W ostatnich bezpretensjonalna linia DRE VETRO D2 będzie ciekawym kontrastem dla starych, wyszperanych na pchlim targu mebli oraz dekoracji.

DRE VETRO D2, kolor antracyt

Matowe odcienie czerni czy antracytu drzwi z kolekcji DRE VETRO D2 ciekawie wkomponują się w aranżacje inspirowane pofabrycznym designem. Podkreślą wystrój i będą dobrze wyglądać w sąsiedztwie okładzin z chropowatej cegły lub betonu oraz metalizowanych dodatków. Z kolei w projektach scandi znakomitym wyjściem okaże się biel. Jasne drzwi wtopią się w ścianę, korespondując równocześnie z drewnianymi listwami przypodłogowymi oraz deskami bielonej sosny na posadzce. Dodatkowe wrażenia wizualne zapewni subtelne pionowe przeszklenie, które wpuści do pokoju więcej światła - a tego bowiem w stylu rodem z Północy nigdy dość!

DRE VETRO D2, kolor mat bianco

Nowoczesne wnętrza również obfitują w matowe płaszczyzny, dlatego drzwi DRE z kolekcji DRE VETRO D2, DRE SILIA czy DRE NELLA w laminatach Mat Standard lub Xtreme Matt staną się ich idealnym uzupełnieniem. W takich pomieszczeniach świetnym rozwiązaniem będzie m.in. biel, która wyróżni się na tle ściany w zdecydowanym kolorze butelkowej zieleni czy popielu. Wariant warto również wykorzystać do stworzenia monochromatycznej aranżacji total white urządzonej na wzór minimalistycznego trendu.

By przełamać schemat, dobrze też postawić na inne oryginalne połączenia - np. czarne skrzydła drzwiowe z kolekcji DRE SILIA postawione w opozycji do pasteli czy szarości skonfrontowane z drewnianymi panelami albo tapetą z geometrycznym wzorem.

DRE SILIA 10, kolor czarny xtreme matt
DRE NELLA 7, kolor mat cemento
DRE NELLA 4, kolor biały xtreme matt

Więcej informacji na: www.dre.pl