Zagadnienia w artykule:
  • Wygodne łóżko - jaki powinno mieć wymiar?
  • Wybrać łóżko wysokie, czy niskie?
  • Rodzaje łóżek - drewniane, metalowe, tapicerowane i kontynentalne
  • Praktyczne funkcje dodatkowe, z których warto skorzystać

Wygodne łóżko - jaki powinno mieć wymiar?

Wygodne łóżko dla jednej osoby powinno mieć minimum 90 cm szerokości, natomiast dla dwojga 160 cm. Oczywiście w ofercie sklepów są też węższe - 80-centymetrowe jednoosobowe czy 120-centymetrowe dwuosobowe - bo przecież warunki lokalowe nie zawsze pozwalają na wstawienie większych łóżek. Łóżka produkowane są pod standardowe wymiary materacy, a ich długość z reguły wynosi 200 cm.

  • Łóżka jednoosobowe - występują w szerokościach 80 cm, 90 cm i 100 cm, przy czym największy komfort dorosłej osobie zapewni łóżko o szerokości minimum 90 cm.
  • Łóżka dwuosobowe - występują w szerokościach 120 cm, 140 cm, 160 cm, 180 cm i 200 cm, jednak największą popularnością z uwagi na wygodę użytkowania cieszą się łóżka dwuosobowe o szerokości 160 cm.

Można pokusić się również o wykonanie łóżka pod wymiar, ale będzie to wymagało również zamówienia odpowiedniego materaca, co znacznie podniesie koszty.  

fot. LUXXU

Wybrać łóżko wysokie, czy niskie?

Szerokość to tylko jeden parametr, a co z wysokością? Standardowe łóżka o wysokości 40-50 cm, gdzie wysokość liczona jest już z materacem to powszechny wybór, jednak możemy wybrać łóżko niskie o wysokości 30 cm lub wysokie na 70 cm. W tym momencie należy przeanalizować swoje potrzeby.

Łóżko wysokie

Z takiego mebla zdecydowanie łatwiej wstać i łatwiej się na nim położyć, więc jest zalecane osobom starszym lub cierpiącym na schorzenia kręgosłupa i układu ruchu. Wysokie łóżko to również większy komfort higieniczny, gdyż jesteśmy dalej od kurzu zalegającego na podłodze, dlatego to dobry wybór również dla alergików. Łóżko znajduje się także dalej od źródła ciepła w przypadku zamontowanego ogrzewania podłogowego, więc i komfort termiczny w czasie snu jest lepszy.

Kolejnymi zaletami są większy przepływ powietrza, łatwiejsze utrzymanie porządku pod łóżkiem, a także możliwość umieszczenia pod meblem szuflady lub skrzyni, co zwiększa ilość miejsca do przechowywania. A co z wadami wysokiego łóżka? Jest okazałe i masywne, więc zajmuje więcej miejsca w sypialni i optycznie pomniejsza przestrzeń, dlatego to idealny wybór do średnich i dużych sypialni.

fot. Poster Store

Łóżko niskie

Cechy charakterystyczne łóżek niskich to materac ułożony tuż nad podłożem, co sprawia, że powierzchnia spania znajduje się około 30 cm nad podłogą. Taki design łóżka nawiązuje do tradycji dalekowschodnich i jest nierozerwalną częścią niezwykle modnego stylu japońskiego.

Jednak nie tylko. To minimalistyczna i niezwykle uniwersalna forma, więc świetnie sprawdzi się również w stylu nowoczesnym i loftowym, a jeśli łóżko wykonane jest z drewna, to również w skandynawskim. Jeśli wybierzemy łóżko z szerokim cokołem, będzie on pełnił funkcje szafki nocnej i umieścimy na nim telefon, ulubioną książkę lub oświetlenie LED. Niskie łóżko to również oszczędność miejsca i lekkość aranżu.

Rodzaje łóżek - drewniane, metalowe, tapicerowane i kontynentalne

Łóżka ramowe, czyli takie, na które możemy położyć materac, najczęściej wykonane są z drewna, metalu i płyty meblowej pokrytej czasem są tapicerką. Każde z nich, wykonane solidnie będzie stanowiło optymalną podporę dla osoby śpiącej. Czy zatem determinować swój wybór? Odpowiedź jest oczywista - designem.

Łóżka drewniane to najbardziej uniwersalny wybór, ponieważ idealnie wpiszą się w każdą aranżację i pasują do każdego stylu. Drewno jest ponadczasowe, więc nigdy nie wyjdzie z mody. Zróżnicowany styl od bogato rzeźbionego kolonialnego designu po minimalistyczne masywne ramy to gwarant dopasowania łóżka z drewna do każdego wnętrza.

Łóżko metalowe to również spora różnorodność. Finezja formy i ażury to doskonała pozycja dla delikatnych kobiecych wnętrz, natomiast metalowe łóżko w minimalistycznym wykończeniu z pewnością sprawdzi się w męskiej nowoczesnej sypialni. Łóżka tapicerowane to domena wnętrz ciepłych, a także stylu nowoczesnego i glamour. Duży wybór materiałów obiciowych od weluru i pluszu poprzez skóry, na plecionkach i ekskluzywnej boucle kończąc, z pewnością zachwyci sympatyków miękkich i przytulnych form.

Luksusowym rozwiązaniem jest łóżko kontynentalne, nazywane czasem też hotelowym, gdzie materac sprężynowy (kieszeniowy) umieszczony jest nie na stelażu z listewek, lecz na ramie wypełnionej sprężynami bonellowymi (tzw. boxspring). Skrzynia i boki materaca oraz zagłówek są zazwyczaj tapicerowane tym samym materiałem, aby tworzyły jednolitą całość. To łóżko wysokie, osiągające wysokość minimum 60 cm.

Opcją, na którą warto zwrócić uwagę, jest nowoczesny półkotapczan w niczym nieprzypominający znanego nam reliktu przeszłości. Współczesne półkotapczany, czyli łóżka chowane w szafie po złożeniu stanowią dekoracyjną ściankę i mogą zostać wyposażone w praktyczne biurko do pracy lub półki.

Praktyczne funkcje dodatkowe, z których warto skorzystać

Nowoczesne łóżka zaskakują innowacyjnymi funkcjonalnościami. Pojemniki na pościel, szuflady umieszczone pod meblem i przestrzenie pod stelażem unoszone za pomocą siłowników to już niemalże standard. Udogodnieniami, które również mogą się wydać warte uwagi, są zintegrowane z ramą łóżka szafki nocne, dołączone mini-regały na książki, wbudowane podręczne półki oraz oświetlenie ledowe zastępujące lampki nocne. Osoby lubiące korzystać z laptopa lub czytać książki w łóżku mogą rozważyć zakup łóżka z regulacją.

fot. Laskasas

Wybierz łóżko z odpowiednim zagłówkiem

Jeżeli lubimy w łóżku czytać, pracować z laptopem lub tabletem na kolanach, warto wybrać łóżko z zagłówkiem. Najwygodniejsze są zagłówki miękkie, tapicerowane i wysokie. Wtedy możemy opierać się o nie w pozycji siedzącej. Można również kupić zagłówek oddzielnie - gotowy albo składany z elementów.

Dobrym pomysłem jest samodzielne wykonanie zagłówka z paneli tapicerowanych przyklejonych bezpośrednio do ściany. Duży wybór kolorów, wzorów i tkanin obiciowych zachęca do uruchomienia kreatywności i stworzenia własnego spersonalizowanego zagłówka. Ta opcja sprawdza się świetnie, zwłaszcza gdy mamy już łóżko i po jakimś czasie chcemy poprawić sobie komfort wieczornego relaksu albo po prostu zmienić wystrój sypialni.

Najważniejsze to, czego nie widać - zwróć uwagę na stelaż nowego łóżka

Na komfort snu znacznie większy wpływ niż rama łóżka ma stelaż drabinka, na której leży materac. Pełne wypełnienie ramy płytą meblową to rozwiązanie najtańsze, ale i najmniej komfortowe. Zdrowsze dla naszego kręgosłupa są stelaże wykonane z drewnianych, lekko wygiętych i połączonych z sobą listewek. Stelaż powinien zostać dobrany do materaca, ponieważ przykładowo w przypadku zakupu materaca sprężynowego, wykluczony jest wybór stelaża z fragmentaryczną regulacją wysokości. Bardzo ważna jest gęstość rozstawienia listewek. Im jest ich więcej, a odstępy mniejsze, tym lepiej. Ważna też jest elastyczność listewek. Niektóre stelaże wyposażone są również w regulacji twardości.

fot. Go Modern Furniture

Zanim kupisz nowe łóżko...

  • Sprawdź, jak się czujesz na wybranym łóżku, stelażu i materacu, nie ma rady, musisz je przetestować jeszcze w sklepie.
  • Pamiętaj, że im łóżko dwuosobowe jest szersze, tym wygodniej się na nim śpi. Ponadto można ułożyć na nim dwa materace, zwłaszcza gdy śpiące osoby mocno różnią się wagą - unikniemy uginania się materaca na środku łóżka.
Autor
Wybieramy wygodne łóżko do sypialni
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...