Zagadnienia w artykule:
  • Tapeta na ścianę za łóżkiem
  • Drewno na ścianie w sypialni
  • Ściana za łóżkiem z modnymi lamelami
  • Tapicerowana ściana w sypialni
  • Jak zaprojektować ścianę w sypialni z panelami 3D?
  • Cegła na ścianie za łóżkiem
  • Beton w roli okładziny ściennej
  • Klasycznie w sypialni - ściana za łóżkiem ze sztukaterią
  • Zabudowa ściany za łóżkiem

Najprostsza metoda? Pomalowanie ściany za łóżkiem na wyróżniający się kolor. Reszta ścian może być zaś biała, beżowa, jasnoszara czy pastelowa. W ten sposób wystrój sypialni zyskuje wyrazisty akcent, a ponieważ ten znajduje się za łóżkiem - nie wpływa negatywnie na jakość snu, nawet jeśli tętni energią. Kolor może też zyskać ciekawą fakturę (np. za pomocą farby strukturalnej). Ale dlaczego by jednak nie iść dalej i wprowadzić do wnętrza sypialni coś bardziej oryginalnego? Mamy tu kilka podpowiedzi. 

Tapeta na ścianę za łóżkiem

Współczesne tapety to istna feeria wzorów, barw, a nawet nietypowych faktur. W sypialni na ścianie za łóżkiem możemy postawić na wzory geometryczne czy łagodniejsze kompozycje kolorystyczne, ale też popisowe ilustracje jak z najpiękniejszej baśni, motywy egzotyczne, przeskalowane kwiaty albo dowolnie wybraną fotografię w wersji XXL - czyli na fototapecie. To zresztą tylko niewielki wycinek pomysłów! Ponadto tapety są łatwe w aplikacji, odporne na zabrudzenia (zwłaszcza winylowe i lateksowe), a gdy się znudzą - łatwo je wymienić.

Drewno na ścianie w sypialni

Drewno jest ponadczasowym i uniwersalnym materiałem wykończeniowym. W dobie natłoku informacji oraz licznych bodźców na co dzień symbolizuje też stałość oraz siłę natury. Pozwala się wyciszyć, zrelaksować, dodaje wystrojowi przytulności. Nic zatem dziwnego, że doskonale sprawdza się także na ścianie za łóżkiem w sypialni. Może mieć formę nowoczesnej boazerii, która wyróżnia się lekkością wizualną i dawno przestała się kojarzyć wyłącznie z minionym ustrojem. Inna opcja to drewniane panele ścienne albo deski z recyklingu.

Te ostatnie wpisują się w proekologiczny nurt zero waste, a przy tym pasują do wielu konwencji aranżacyjnych - od stylu skandynawskiego przez japandi, wabi-sabi, vintage aż po industrial. Drewno na ścianie może zresztą przyjmować także inne formy. W klasycznie eleganckiej sypialni świetnie sprawdzi się np. fornir drewniany. Z kolei ciekawy efekt wizualny zapewnią panele z wzorem jodełki.

Ściana za łóżkiem z modnymi lamelami

W większości przypadków chodzi o kolejne wcielenie drewna, która ma formę lekkich optycznie szczebelków. Najczęściej ułożone są pionowe (i w takiej wersji optycznie podwyższają pomieszczenie), choć można też zdecydować się na pionowe. Mogą być mocowane bezpośrednio do ściany lub dostępne na specjalnych panelach. Lamele świetnie odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach. Ich rytm i harmonia nie zaburzają neutralnej bazy, co zresztą w przypadku sypialni jest kolejnym istotnym atutem. A wzór drewna ociepla optycznie aranżację.

Tapicerowana ściana w sypialni

By osiągnąć taki efekt, wykorzystujemy panele ścienne obite tkaniną tapicerską. Ściana w takiej wersji stanowi niejako przedłużenie zagłówka. Jest miękka i przyjemna w dotyku, nie mówiąc już o efekcie przytulności kreowanym we wnętrzu. Ponadto tapicerka na ścianie za łóżkiem dobrze wygłusza pomieszczenie oraz lepiej podtrzymuje ciepło. Tkaniny na panelach najczęściej są eleganckie w wyrazie (np. delikatnie połyskujący welur), jednak możliwości jest znacznie więcej. Ważne jednak, by wybierać materiały, które można łatwo czyścić z kurzu i z innych zabrudzeń.

Jak zaprojektować ścianę w sypialni z panelami 3D?

Panele ścienne 3D to bardzo szeroka grupa produktów. Mogą być wykonane m.in. z gipsu, pianki poliuretanowej, ale też twardszych materiałów, jak drewno czy beton. Ich znak rozpoznawczy? Trójwymiarowe, przestrzenne formy. Te zaś są albo mocno zdyscyplinowane (proste figury geometryczne, linie, efekt fali), albo mniej regularne i fantazyjne. W każdej wersji stanowią wyróżniający się element sypialni. Warto też zwrócić uwagę na panele akustyczne, które doskonale wyciszają wnętrze. Istotna sprawa zwłaszcza wtedy, gdy ścianę dzielimy z głośnymi sąsiadami!

Cegła na ścianie za łóżkiem

Cegła we wnętrzach przywodzi na myśl m.in. wnętrza starych kamienic albo pofabrycznych loftów. Najprościej mają tu osoby mieszkające w budynkach, w których ściany zbudowane są z cegieł. Wtedy wystarczy je tylko odsłonić spod tynku, odpowiednio wyczyścić oraz solidnie zaimpregnować. Nie mamy prawdziwej cegły?

To także nie problem - możemy kupić płytki ceglane albo cegłopodobne i zamocować je na ścianie za łóżkiem w sypialni. Taka okładzina ścienna buduje klimat we wnętrzu, warto ją też efektownie podświetlić za pomocą kinkietów. Oczywiście nie chodzi wyłącznie o kolor… ceglasty. Równie ciekawie prezentuje się cegła biała czy szara.

Beton w roli okładziny ściennej

Choć beton na ścianie nie jest już tak popularny jak 10 czy 15 lat temu, to wciąż stanowi atrakcyjną wizualnie (i bardzo solidną!) propozycję do wnętrz. Doskonale prezentuje się w sypialni nowoczesnej i minimalistycznej. Wprowadza do niej subtelnie zróżnicowaną fakturę, a jeśli wydaje się nazbyt surowy, można go złagodzić elementami drewnianymi. Warto też pamiętać, że beton architektoniczny może mieć przyjemną w dotyku, lekko aksamitną powierzchnię.

Klasycznie w sypialni - ściana za łóżkiem ze sztukaterią

Dekoracje sztukateryjne przywodzą na myśl chociażby wnętrza ze starych kamienic. Klasyczne w wyrazie, eleganckie i pełne wdzięku, tworzą na ścianie za łóżkiem piękne kompozycje. Ponadto wspaniale porządkują przestrzeń. Sztukaterie mogą też zagościć na ścianie o dowolnym kolorze.

Zabudowa ściany za łóżkiem

Efektowna dekoracja na „wolnej” ścianie ma oczywiście swoje zalety. Niemniej zdarza się, że miejsca w mieszkaniu jest mało i warto maksymalnie wykorzystać każdy centymetr. Ścianę za łóżkiem można wtedy zabudować na wymiar. W centralnej części oczywiście zostawiamy wolną przestrzeń w strefie zagłówka. Poza nim zaś planujemy mniej lub bardziej pojemne szafki czy półki. Fronty meblowe mogą zresztą przejąć rolę dekoracyjną i cieszyć oczy choćby pięknym rysunkiem drewna bądź wyróżniającym się kolorem.

Autor
Urządzamy sypialnię - jak zaprojektować ścianę za łóżkiem? Pomysły na aranżacje
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...