Rolety stanowią ważny element dekoracji okien oraz całego wnętrza. Wbrew pozorom rolety spełniają wiele funkcji. Zapewniają intymność i komfortowy sen, zatrzymują ciepło oraz chronią przed promieniami słonecznymi. W dzisiejszym artykule omówimy pokrótce rodzaje rolet pod kątem ich wyboru do poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zdecydować się na konkretny model w trakcie aranżacji mieszkania.

Gdzie sprawdzą się rolety klasyczne?

Rolety klasyczne to relatywnie tani i prosty sposób na ciekawą aranżację okna. Zaletą rolet klasycznych jest możliwość montażu do ściany, sufitu oraz ram okiennych. W tym ostatnim przypadku będziesz musiał zaopatrzyć się w specjalne uchwyty okienne. Roleta klasyczna w dolnej części jest obciążona drewnianą listwą. Do jej największych zalet należy z pewnością prostota montażu.

Wybierając rolety do sypialni, postaw na ciemne barwy rolet i kolekcje zaciemniające. Pamiętaj, że jasne kolory mogą przepuszczać nawet o 30% więcej promieni słonecznych. Jasne kolory sprawdzą się za to w pokoju dziennym oraz salonie.

Gdzie stosować rolety rzymskie?

Rolety rzymskie możesz przytwierdzić bezpośrednio do ściany lub sufitu. Możesz także umieścić je bezpośrednio na karniszu rurowym. Ten rodzaj rolet powinieneś wybrać w przypadku, gdy cenisz sobie wyjątkową estetykę akcesoriów okiennych. Rolety rzymskie są idealnym elementem dekoracyjnym. Wynika to z faktu, że ich wykończenie występuje w 3 typach. Wyróżniamy zatem rolety rzymskie z falbaną prostą, z falbaną z falą oraz bez falbany.

Ten typ rolety jest często wykonywany z jasnych, półprzezroczystych tkanin, które przepuszczają duże ilości światła. To sprawia, że rolety rzymskie z powodzeniem mogą pełnić funkcję firany. Ze względu na swoje właściwości rolety rzymskie sprawdzają się głównie w salonie oraz kuchni. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zamontować ich w sypialni. Powinieneś wtedy wybrać ciemną i grubą tkaninę, która zapewni odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia.

Gdzie stosować rolety zaciemniające?

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem rolet zaciemniających jest redukcja ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Naturalne jest, że najlepiej sprawdzą się one w przypadku sypialni. Ewentualnie można je także zamontować w pokoju gościnnym, w którym zazwyczaj nocują odwiedzające nas osoby. Rolety zaciemniające są wykonywane ze specjalnej tkaniny typu blackout. Tkanina blackout blokuje nawet 95% promieni słonecznych. Dzięki temu latem w sypialni będzie panować przyjemny chłód, a w słoneczne poranki intensywne promienie słońca nie będą budziły Cię ze snu.

Gdzie stosować rolety woalowe?

Rolety woalowe to rozwiązanie, które sprawdza się przede wszystkim w kuchni. Okna kuchenne również potrzebują odpowiedniej dekoracji, która dopełni całość wyposażenia tego pomieszczenia. Rolety firanowe są wykonywane z lekkiego i delikatnego woalu. Alternatywą może być wykorzystanie organzy z motywami kwiatowymi. To sprawia, że kuchnia staje się bardziej przytulna i jednocześnie dobrze doświetlona. Odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważne w trakcie przygotowywania posiłków.

Jeżeli chcesz wybrać rolety, które będą idealnie pasować do wnętrza Twojego mieszkania, to koniecznie zajrzyj do sklepu rolety24.net. Znajdziesz tam duży wybór produktów oraz mnogość wariantów kolorystycznych. To znacznie ułatwi wybór idealnych elementów aranżacji.