Aby praca przy zlewozmywaku była wygodna, powinien on być umieszczony w centralnym miejscu blatu roboczego. Dobre położenie to miejsce między lodówką a kuchenką, bo bez zbędnego wysiłku będziemy mogli umyć i opłukać produkty przed ich przyrządzeniem. Niezbyt fortunne jest montowanie zlewozmywaka zbyt blisko kuchenki. Tu przyda nam się fragment blatu nie krótszy niż 80 cm, ponieważ najczęściej jest to główne miejsce pracy.
Jaki zlewozmywak wybrać: duży czy mały?
To zależy zarówno od ilości miejsca na blacie, liczby domowników i tego, czy używamy zmywarki. Jeśli to ona głównie zajmuje się myciem naczyń, nie musimy decydować się na zlewozmywak dwukomorowy, który zajmuje minimum 80 cm. Taki model sprawdzi się przy dużej rodzinie, nie posiadającej zmywarki. Dla dwuosobowej wystarczający będzie zlew jednokomorowy. Jeśli zlew uzupełniać ma pracę zmywarki, wystarczy jednokomorowy z ociekaczem.
Konstrukcja zlewozmywaka: zlew nakładany czy podwieszany?
Mamy do wyboru zlewozmywaki nakładane na szafkę, wpuszczane w blat kuchenny lub podwieszane pod blat kuchenny. Nakładane stosujemy najczęściej w małych kuchniach, gdzie zlewozmywak jest wyłączony z ciągu mebli kuchennych. Do jego zamontowania potrzebna jest szafka bez blatu, bo zlew go w całości zastępuje - te modele są zwykle dwukomorowe lub jednokomorowe z dużym polem ociekacza. Większy wybór mamy wśród zlewów wpuszczanych w blat kuchenny. Ich komory mogą być okrągłe, prostokątne lub kwadratowe, można też wybrać wersję trapezową lub narożną.
Materiał na zlewozmywak: stal czy kompozyt?
Najbardziej popularne są zlewozmywaki ze stali szlachetnej, stali emaliowanej oraz kompozytów granitowych. Powierzchnia zlewów ze stali szlachetnej jest trwała, odporna na uderzenia, środki chemiczne oraz wysoką temperaturę (do 550 °C). Może być satynowana lub z połyskiem, ale pamiętajmy, że nawet czysta woda, szczególnie twarda, po wyschnięciu pozostawia na niej plamy i zacieki. Łatwiej utrzymać w czystości powierzchnię półmatową.
By zlewozmywak ze stali szlachetniej wyglądał jak nowy, raz dziennie należy umyć go gąbką, używając specjalnych płynów lub mleczek (nie proszków), a na koniec lekko natłuścić olejem jadalnym, który znakomicie konserwuje stal. Sporą popularnością cieszą się zlewy wykonane z kompozytów. Są to mieszanki mineralnożywiczne (z mielonego granitu, kwarcu lub krzemu połączonego z żywicami syntetycznymi). Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, łatwo też utrzymać je w czystości.
Ogromną zaletą jest bardzo bogaty wybór barw i kształtów. Rzadziej spotykane zlewy ceramiczne wykonuje się z gliny wypalanej w temperaturze ok. 1300° C. Są mocniejsze od stali, czyli bardzo odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne oraz bardzo wysoką temperaturę. Łatwe do utrzymania w czystości, ale dość drogie.
Zanim kupisz zlewozmywak:
- Zanim wybierzemy zlewozmywak, trzeba dokładnie zmierzyć szafkę, na której ma być zamontowany - powinien być co najmniej 5 cm mniejszy od mebla, aby komory zmieściły się w szafce.
- Jeśli chcemy mieć w kuchni zlewozmywak podwieszany, pamiętajmy, że blat musi być wykonany z odpornego na wilgoć tworzywa (kompozytu lub innego materiału granitopochodnego).