Ergonomiczna, funkcjonalna i przytulna - taka powinna być kuchnia w każdym domu. Projektowanie idealnej przestrzeni kuchennej to jednak nie lada wyzwanie. Jak temu sprostać? Poznaj przydatne wskazówki ekspertów salonów Agata.

Projektanci kuchni zaznaczają, że najważniejszą cechą tego pomieszczenia jest jego dostosowanie do potrzeb domowników. To tutaj przecież spędzasz sporo czasu ze swoimi bliskimi - pijąc poranną kawę, przygotowując posiłki lub jedząc wspólną kolację. Sprawdź kilka zasad, które pozwolą Ci uniknąć błędów przy aranżowaniu kuchennej przestrzeni.

Zanim wybierzesz idealną kuchnię, zastanów się nad optymalnym rozmieszczeniem strefy zapasów, zmywania i gotowania

Zdobądź niezbędną wiedzę

W każdej kuchni znajdują się trzy podstawowe strefy: zapasów (lodówka), zmywania (zlewozmywak) oraz gotowania i pieczenia (płyta kuchenna, piekarnik). Właściwe rozmieszczenie tych obszarów względem siebie zapewni funkcjonalność i oszczędność czasu podczas wykonywania kuchennych prac. Pomiędzy poszczególnymi strefami należy zachować niewielkie odstępy. W projektowaniu idealnego układu mogą pomóc Ci eksperci.

- Należy pamiętać, m.in. o tym, by nie umieszczać płyty grzewczej ani zlewu przy bocznej ścianie, a rozmieszczenie mebli zaplanować w ten sposób, aby poszczególne szafki nie blokowały się wzajemnie przy otwieraniu drzwi - radzą projektanci salonów Agata.

Przed spotkaniem z projektantem dokonaj pomiarów kuchennego pomieszczenia

Czas na pomiary

Przed spotkaniem z projektantem zmierz dokładnie pomieszczenie. Ważne parametry to, m.in. odległość od podłogi do sufitu i okien oraz szerokość ścian. Zanotuj, gdzie znajdują się wszelkiego rodzaju przyłącza i instalacje, krawędzie oraz elementy wystające ze ścian. Możesz dla ułatwienia narysować prosty rzut pomieszczenia. Wszystko to ułatwi projektantowi dalszą pracę i sprawi, że zaaranżujesz kuchnię, która idealnie spełnia Twoje oczekiwania.

Zanim odwiedzisz studio kuchenne, zastanów się, jakie zabudowanie kuchni będzie najbardziej odpowiednie, biorąc pod uwagę kształt pomieszczenia - układ liniowy (meble po jednej stronie), dwuliniowy, typu "L", czy "U"? Pomyśl też nad wygodnym i modnym rozwiązaniem, jakim są wyspy kuchenne, które mogą pełnić funkcję dodatkowego blatu, a nawet jadalni, jeśli zdecydujesz się na zakup hokerów.

Kuchnie modułowe Qubik zostały wyposażone w najbardziej innowacyjne systemy zapewniające funkcjonalność

Funkcjonalność i styl - duet idealny

Myślisz, że połączenie modnych i solidnych mebli kuchennych jest niemożliwe? Nic bardziej mylnego. System modułowych mebli kuchennych Qubik, charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i innowacyjnymi rozwiązaniami zapewniającymi pełną funkcjonalność. Do wyboru są, m.in.: szafki dolne i wiszące o różnych wielkościach, z wieloma układami półek i szuflad, słupki, szafki do zabudowy sprzętu. Projektanci cenią holistyczne podejście w urządzaniu kuchni - dlatego zapytają Cię o zabudowę wszystkich kuchennych sprzętów i zaoferują w pakiecie okapy, baterie czy zlewozmywaki najlepszych na rynku firm.

Szeroki wybór frontów, korpusów, blatów czy uchwytów sprawia, że Twoja kuchnia może być dokładnie taka, o jakiej marzysz. Możesz zdecydować się na ponadczasową klasykę, tak modny i nowoczesny efekt totalnej bieli, mocne, energiczne kolory czy nigdy niewychodzące z mody naturalne kolory drewna.

Więcej informacji na www.agatameble.pl

fot. Salony Agata